Dünyanın en pahalı caddelerinden biri olan Bağdat Caddesi zor günler geçiriyor. Cadde üzerinde her geçen gün kapanan dükkanlara yenileri ekleniyor. Biz de sozcu.com.tr olarak cadde üzerindeki kiralık olan ya da boşaltılmış dükkanları tek tek saydık.

[caption id="attachment_1707948" align="alignnone" width="660"]img_0166 Göztepe[/caption]

Saymaya Göztepe Park'ındaki ışıklardan başladık. Bostancı tren köprüsünün az ilerisindeki karşılıklı duran Big Chefs ve Saray Muhallebicisi'ne kadar devam ettik.

11111

Bağdat Caddesi'nin bu kısmında zemin katta ve caddeye bakan toplam 74 boş dükkan bulunuyor. Üst katlardaki, ara sokaklardaki dükkanlarla bu sayı artıyor.

[caption id="attachment_1707949" align="alignnone" width="660"]img_0169 Göztepe[/caption]

Küçük dükkanların yanı sıra şubelerini taşıyan bankalar, büyük giyim mağazalarının da kapanmasıyla boşalan binalar ve restoranlar göze çarptı. Bazı dükkanların ara sokaklara, bazılarının da AVM'lere taşındığı öğrenildi. Ekonomik sıkıntılar yüzünden iflas eden şirketler ve Türkiye'den çekilme kararı alan yabancı markalar dükkanlarını tamamen kapattı.

1

YÜKSEK KİRALAR ETKİLİYOR


Bağdat caddesi esnafı ise durumdan şikayetçi. Kadıköy yakasında devam eden kentsel dönüşüm ve Marmaray inşaatının da Bağdat Caddesini etkilediğini, ancak asıl nedenlerin cadde üzerinde istenen yüksek kiralar, döviz artışı ve ülkenin yaşadığı ekonomik sıkıntılar olarak söyledi.

[caption id="attachment_1707950" align="alignnone" width="660"]img_0170 Caddebostan[/caption]

Cadde üzerinde 27 yıldır açık olan ünlü bir ayakkabıcı dükkanı, "Halk gelmesine geliyor ancak kiralar çok yüksek. Bizim mal sahibi insaflı ancak büyük dükkanlardan aylık 100 bin hatta 150 bin TL kira isteniyor. Personel giderleri ve dükkan kirasını çıkaramayan kapatıyor. Restoranlar pek etkilenmiyor ancak tekstil dükkanları çok etkilendi. Ne büyük mağazalar kapandı, kalanlarının da sırada olduğu söyleniyor. Çoğu banka da şubesini ara sokaklara taşıdı." diyerek tehlikenin boyutunu gözler önüne serdi.

[caption id="attachment_1708880" align="alignnone" width="660"]2 Caddebostan[/caption]

'SON İKİ SENEDİR ALIŞVERİŞ YAPMIYORLAR'


12 yıldır caddede Tekel bayii işleten başka bir esnaf, Bağdat Caddesi'nin hala kalabalık olduğunu ve insanların hala gezmek için caddeyi tercih ettiklerini belirterek "Ancak gezmeye gelenler alışveriş yapmıyor. Karnını doyurup gidiyor. Buradaki esnaftan asıl alışveriş yapan kesim cadde üzerindeki semtlerde oturanlardı. Ancak buranın sakini de buradaki esnaftan son 2 senedir alışveriş yapmıyor. Daha ucuza alışveriş için Fikirtepe'deki pazara ya da Ataşehir'deki AVM'lere gidiyor. Burada bir "çarşı" görüntüsü kalmadı o yüzden." dedi. Esnaf en ufak bakkal dükkanının bile aylık kirasının 15 bin TL'yi bulduğunu söyleyerek kiraların yüksekliğine dikkat çekti.

[caption id="attachment_1707957" align="alignnone" width="660"]img_0182 Erenköy[/caption]

Ünlü bir restoran zinciri çalışanı ise bazı markaların kirası cadde üzerinden ortalama 5'te bir oranında daha ucuz olan ara sokaklara taşınarak sorunu çözdüğünü, bazı markaların ise AVM'lere ya da kirası daha ucuz semtlere taşınarak Bağdat Caddesi'ni terk ettiklerini söyledi.

[caption id="attachment_1708883" align="alignnone" width="660"]3 Şaşkınbakkal - Bu binada bir zamanlar dünyanın önde gelen fast food zincirinin restoranı bulunuyordu[/caption]

HAFRİYAT ÜSTÜNE HAFRİYAT


Bu şikayetlere bir de kentsel dönüşüm için yıkılan binaların inşaatları ve Marmaray Projesi için devam eden çalışmalar de ekleniyor. Cadde ve ara sokaklar dev bir şantiye görünümünde. Gündüz vakti çalışan iş makineleri ve hafriyat kamyonları hem cadde üzerinde hem de ara sokaklarda trafiği kitlemiş durumda. Bu da caddeye gelen sayısını da etkiliyor.

huzur
Aldığımız notlara göre cadde üzerinde Göztepe Parkı ışıklardan Bostancı Tren Köprüsü'ünün ilerisindeki Saray Muhallebicisi'nin oraya kadar Bağdat Caddesi'nde giriş katlardaki 74 dükkan boş durumda.

[caption id="attachment_1707978" align="alignnone" width="660"]img_0228 Bağdat Caddesi'nde sıkça hafriyat kamyonlarına rastlamak mümkün.[/caption]

Sadece Bostancı - Erenköy arasında cadde üzeridne 30'dan fazla inşaat devam ederken bugüne kadar Kadıköy genelinde 2 bin 500 binanın kentsel dönüşüme uğradığını açıklamıştı.

img_0194

'İŞSİZLİK VE REFERANDUM ETKİLİ'


Sozcu.com.tr'ye konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Marmaray'ın çalımaması ve kentsel dönüşümünde Bağdat caddesini etkilediğini ancak bunun geçici olduğunu, asıl etmenlerin döviz artışı, işsizlik ve yaklaşan referandumun etkileri olduğunu belirtti.

[caption id="attachment_1708013" align="alignnone" width="495"]img_0223 Suadiye'deki dünyaca ünlü giyim markaları mağazalarını kapattı.[/caption]

Nuhoğlu "Ekonomi iyi değil, üretim ekonomisine dönülmesi gerekiyor." derken sorunun sadece Bağdat Caddesi ile sınırlı olmadığını, işsizlik ve döviz artışı nedeniyle İstiklal Caddesi ve diğer alış-veriş yapılan semtlerin de boş olduğunu belirtti. Öte yandan Nuhoğlu, "Türkiye'de sürekli gerilim dolu kavga ortamı var. Mutsuz toplumlar alışveriş yapmaz mutlu toplumlar yapar" diyerek sözlerini noktaladı.

img_0216

Bağdat Caddesi ve civarı dev bir şantiye görünümünde

img_0156

İş makineleri yüzünden ara sokaklarda trafik felç.

img_0160

Erenköy

[caption id="attachment_1708888" align="alignnone" width="660"]4 Erenköy[/caption]

[caption id="attachment_1708022" align="alignnone" width="495"]img_0220 Suadiye[/caption]

Marmaray Projesi çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor

img_0253

[old_news_related_template title="Kadıköy'ün trafiğini felç eden köprü açıldı" desc="İstanbul'un Kadıköy ilçesinde bulunan Ethemefendi Caddesi Tren Yolu Köprüsü bugün açıldı. Marmaray projesi kapsamında geçtiğimiz ay köprünün güçlendirme amaçlı yıkılmasıyla Anadolu Yakası trafiği felç olmuştu. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2017/03/123.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/kadikoyun-trafigini-felc-eden-ust-gecit-aciliyor-1707432/"]

 

[old_news_related_template title="Bağdat Caddesi'nde neler oluyor?" desc="Sozcu.com.tr'nin açtığı İstanbul'un caddeleri dosyası ses getirdi... İstiklal Caddesi'nden sonra Bağdat Caddesi'nde de pek çok dükkanın kepenk indirdiği gözlendi. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu 'cadde'de kiraların son yıllarda çok arttığını belirterek, 'Altının üzerindeki toz kalkar Bağdat Caddesi de toparlanacaktır' açıklamasında bulundu. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2016/08/nuh.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2016/ekonomi/bagdat-caddesinde-neler-oluyor-1348741/"]

 

[old_news_related_template title="Ünlü markalar Bağdat Caddesi'nden çıkıyor" desc="Ünlü markalar Bağdat Caddesi'nden çıkıyor" image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2016/08/kapap21.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2016/ekonomi/unlu-markalar-bagdat-caddesinden-cikiyor-1348144/"]