Cumhurbaşkanı Erdoğan, Covid-19 ile ilgili yerli aşı çalışmasının yürütüldüğü Tekirdağ'daki laboratuvarda incelemelerde bulunan Sağlık Bakanı Koca ile video konferans yöntemiyle görüştü.

"İNSAN ÇALIŞMASI SAFHASINA GELDİ"

Bakan Koca, görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bilgi vererek şu ifadeleri kullandı:

* Bir müjdeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

* Özellikle Covid-19 ile ilgili Türkiye'de 13 aşı çalışmasının yapıldığını biliyorsunuz. Bu aşılardan bir tanesi de Erciyes Üniversitesi ve Bakanlığımız tarafından desteklenen Aykut Özdarendeli hocamızın aylardır üzerinde çalıştığı bir aşının dün hayvan çalışması başarıyla tamamlandı.

* Preklinik çalışması bu şekilde bitmiş oldu. İnsan çalışması safhasına gelmiş olduğunu müjdelemek istiyorum.

Hayvanlar üzerinde yapılan aşı çalışmalarını detaylı şekilde anlatan Koca, "Geldiğimiz noktada çalışmaları devam eden 13 aşıdan bir tanesinin transjenik hayvan üzerinde yapılan challenge dediğimiz safhayı başarıyla tamamlayan ilk aşı olduğunu söylemek istiyorum" dedi.

Bakan Koca, yine Prof. Dr. Aykut Özdarendeli'nin çalıştığı ikinci aşının da preklinik çalışmalarının bittiğini ve hayvan çalışması safhasına ikinci aşı olarak gelindiğini kaydetti."İNSAN DENEYİ FAZ ÇALIŞMASINA 10 GÜN İÇİNDE GEÇMİŞ OLACAĞIZ"

Üçüncü inaktif aşı çalışmasının da tamamlandığı bilgisini aktaran Koca, şunları kaydetti:

* Bildiğiniz gibi Ankara Üniversitesinde Hakan Hoca'nın adenovirüs çalışması söz konusu.

* Onunla ilgili de TÜSEB'e, bakanlığımıza klinik çalışmalar için müracaat ettiler. O çalışmayı da destekleme kararı verdik.

* Beşinci aşı olarak Selçuk Üniversitesi'nde Osman Hoca'nın Mustafa Hoca ile geliştirdiği aşının da çalışmaları devam ediyor.

* O çalışmayı da erken dönemde yine sonuçları çıktığında başarıyla tamamlandığında desteklemiş olacağız.

* Özetle üç tane aşının insan deneyi faz çalışmasına önümüzdeki bir hafta, 10 gün içerisinde geçmiş olacağız.

ERDOĞAN: TEBRİK EDİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aşı üzerinde çalışan ekibi tebrik ederek şunları söyledi:

* Tebrik ediyoruz, bütün arkadaşlarıma şahsım, milletim adına şükranlarımı özellikle ifade etmek istiyorum.

* Temennim odur ki hemen kısa zamanda bunları üretime sokar, bu üretimle beraber insana da aşıyı yapma sürecini başlatırız.

* Bundan böyle de hastalarımızın sayısını ciddi manada düşürür ve şifa kaynağı olacağına inandığımız bu aşılarla da geleceğimizi teminat altına almış oluruz.

ERDOĞAN'A ÜÇ AŞININ ENJEKTÖRE ÇEKİLMİŞ HALİ GÖSTERİLDİ

Bakan Koca, daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'a üç aşının enjektöre çekilmiş halini göstererek aşıları Pazartesi günü gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde takdim edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanı Koca'yı dinledikten sonra "Hayırlı olsun inşallah" dedi.BAKAN KOCA: SONUCA ÇOK YAKINIZ

Sağlık Bakanı Koca, corona aşısıyla ilgili gelişmeye dair sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşarak "Sonuca çok yakınız" dedi.

Bakan Koca, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

* Yerli ve Milli COVID-19 aşısı ile ilgili bugün çok önemli bir gelişme oldu.

* TÜSEB tarafından desteklenen aşı adayımız transgenik hayvanda meydan okuma (challenge) çalışmasını tamamlayarak insan deneyleri safhasına geldi.

* Sayın Cumhurbaşkanımıza müjdeyi verdik. Sonuca çok yakınız.

"AŞILANAN HAYVANLARDA VİRÜSE RASTLANMADI"

Bakan Koca, aşı çalışmalarına ilişkin ayrıntıları da paylaştı.

Koca, şunları belirtti:

* Milli Aşımızın meydan okuma çalışmasında 10 transgenik hayvan aşılandı, 9 hayvan ise aşılanmadı.

* Virüse maruz bırakıldılar ve aşılanan hayvanlarda hiç virüse rastlanmadı.

* Aşılanmayanların 4’ü hayatını kaybetti 5’inin ise akciğerlerinde virüse rastlandı. Milli aşıya daha yakınız.

"5 AŞI İNSAN DENEYLERİ SAFHASINA YAKLAŞTI"

Bakan Koca, şöyle devam etti:

* Ülkemizde 13 ayrı COVID-19 aşı adayı çalışmalarını hızla sürdürüyor. Bunlardan 5’i insan deneyleri safhasına yaklaştı.

* Klinik safhaya gelen tüm aşı adaylarımız Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığımız (TÜSEB) tarafından destekleniyor. Türkiye’nin gücü bilimde.

* TÜSEB’in desteklediği Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi aşısı insan deneyi Faz-1 safhası başarıyla tamamlandı.

* Kuduz, verem ve su çiçeği aşısı adayları da insan deneyi aşamasına geldi.

* Milli aşılarımızı geliştirmek ve milletimizin hizmetine sunmakta kararlıyız. İHA

[old_news_related_template title="Uzmanlar uyardı: En yüksek bulaştırma riski koku alamayanlarda" desc="İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, koku duyusu kaybı, öksürük veya ateşten daha güvenilir bir Covid-19 belirtisi olabilir. Uzmanlar hasta olduğunun farkında olmayan kişilerin en yüksek bulaştırma riskine sahip grup olduğu konusunda uyarıyor. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/10/03/iecrop/genc-reuters_16_9_1599652697_16_9_1601716247.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/saglik/uzmanlar-uyardi-en-yuksek-bulastirma-riski-koku-alamayanlarda-6065545/"]