Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, incelemelerde bulunmak üzere Edirne'ye geldi. Edirne Valiliği'nde Vali Ekrem Canalp, AKP Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AKP İl Başkanı Belgin İba ve protokol üyeleri tarafından karşılanan Bakan Kurum, Değerlendirme Toplantısı'na katıldı.

"ERGENE'DE 36 TESİSE KAPATMA CEZASI VERİLDİ"

Bakan Kurum, Meriç'i besleyen Ergene Havzası'ndaki çevre kirliliğine dikkat çekti. Bölgede son 2 yılda 3 bin 440 denetim yaptıklarını, yaklaşık 24 milyon lira idari ceza uyguladıklarını söyledi.

Kurum, "Denetimlerimiz aralıksız sürdürülmektedir. 36 tesise kapatma cezası verilmiştir. Fiilen Ergenemizi hem de Meriçimizi koruyacak, doğal güzelliği gelecek nesillere bırakacak adımları kararlı şekilde atmaya devam ediyoruz" dedi.

MERİÇ NEHRİ KIYISINDA İNCELEMEDE BULUNDU

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, '3 Nehir 1 Şehir' projesi kapsamında Meriç Nehri kıyısı boyunca 100 bin metrekarelik alanda yapılacak Millet Bahçesi hakkında bilgi almak için bölgeye gitti.

Edirne Valisi Ekrem Canalp, AKP Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve AKP İl Başkanı Belgin İba'nın da eşlik ettiği Bakan Kurum, projeyle ilgili detaylı bilgi alarak yapılacak çalışmaları anlattı. Kurum, şunları söyledi:

* Edirne merkezden geçen aslında 3 nehrimizi birleştirip, Edirne'mizi, şehrimizi ihya edecek bir çalışma. O nedenle ismi '3 Nehir 1 Şehir' projesi.

* Avrupa'dan bisikletiyle giren bir turistimiz 30 kilometre, dünyanın en uzun kesintisiz bisiklet yolundan biriyle başlayacak ve ülkemize girdiğinde Edirne'mizden başlayıp Hakkari'ye kadar, yapacağımız bisiklet master planı çerçevesinde bisiklete binebilmiş olacak.

* Yine Meriç nehrimizin su kenarında yürüyüş yollarının, bisiklet yollarının olduğu ve kürekle kano yapabilecekleri alanların olduğu, ihtiyaçlarını giderebilecekleri, kıraathaneleriyle, kütüphaneleriyle bölgemize ve şehrimize 7 gün 24 saat hizmet verebilecek bir alan olarak planlandı.

* Bu alanda Meriç Nehri kenarı dışında da oluşturduğumuz rekreasyon alanları içerisindeki 100 bin metrekarelik bir alanda tüm gelen vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak üniteler proje içerisinde yer alacak. Ekolojik köprülerle, Meriç'in iki kıyısındaki ekoloji yaşamı sürdürebilme adına çok önemli bir adımı atmış olacağız. DHA

[old_news_related_template title="Başsavcılıktan Meriç nehrindeki boğulma olayıyla ilgili açıklama" desc="Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı, yasa dışı yollardan Yunanistan'a geçmeye çalışan N.T.'nin yanında bulunan çocuğunun Meriç'te boğulmasıyla ilgili 'Anne N.T. hakkında herhangi bir arama-yakalama kararı bulunmadığı anlaşılmış ve olayla ilgili mağdur sıfatıyla beyanı alınmak suretiyle adli işlemler sonuçlandırılmıştır' açıklamasında bulundu. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/03/05/iecrop/tokmak-dha-2_16_9_1614981964.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gunun-icinden/bassavciliktan-meric-nehrindeki-bogulma-olayiyla-ilgili-aciklama-6297993/"]