Sokakta 10 kişiyi çevir en az 9’u halinden memnun değil. Çalışanı çalışmayanı, genci yaşlısı ekonomiden dertli. Ümidiniz var mı düzelir mi diyorsun, neredeee diyorlar. Mesela kıymetli okur size sorayım... 2023 biterken ekonominiz, ümidiniz ne alemde?

Yanıtı paylaşırsınız belki ama halimizi gayet net gösteren bir araştırma var. Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği yapıp, kasım ayında açıkladı...

18-24 yaş aralığındaki Türk gençlerinin yüzde 20.5’i ‘kesinlikle başka bir ülkede yaşamak istiyorum’ derken ‘Türkiye’den adımımı atmam, iyi ki bu ülkedeyim’ diyenler de var!

Kim mi? Aynı yaş grubundaki Suriyeliler!

Memleketimizde memnun olanlar sadece Suriyeliler mi?

***

Rifat Hisarcıklıoğlu...

365 oda ve borsayı, bir milyon 500 bin üyeyi kapsayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) başkanı. Üyeler pek memnun olmalı ki 2001, 2002, 2005, 2009, 2013, 2018 ve 2023’te başkan seçtiler onu.

Yurttaş gibi Rifat Bey’e de ‘ekonomi ne alemde’ diye sorulsa vereceği yanıt acaba ne olur?

Çok iyi der bence!

Müneccim misin, nereden biliyorsun diyebilirsiniz.

Ayinesi iştir kişinin de oradan!

AKP iktidarı ile birlikte 2009’a kadar ekonominin dümeninde Kemal Unakıtan vardı. Bakan ve başkan Çorum’da ödül törenine katılmıştı. Rifat Bey öve öve bitiremedi, “Türkiye dünyanın 17. ekonomisi durumuna geldi. Son yıllarda ekonomide yaşanan gelişmeler başarı öyküsüdür” dedi.

Unakıtan gitti bugünkü gibi Mehmet Şimşek oturdu koltuğa. Bakan TOBB toplantısına katıldı. Açış konuşmasını yapan Hisarcıklıoğlu Şimşek’i öve öve bitiremedi yine, “Küresel krizler yaşanırken Türkiye’de bütçenin olumlu gidişi bozulmadı. Disiplinli çalışmayı karakteri haline getirmiş, bakanlığı döneminde müthiş çalışma azmi ile başarılara imza atmış, bir dünya markası haline gelen sayın Şimşek 2013’te yılın maliye bakanı seçilmiştir. Şükranlarımı sunarım” dedi.

Şimşek gitti Naci Ağbal Hazine ve Maliye bakanı yapıldı. Cumhurbaşkanı ve Ağbal TOBB ekonomi şurasına katıldı. Hisarcıklıoğlu memnuniyetini kelimelere döktü, “Son dönemde hükümet istihdamı, ticareti ve sanayiyi destekleme yönünde önemli adımlar atmıştır. Reform ateşi parlasın. Parlasın ki masa başından ahkam kesen reyting şirketleri utansın” dedi.

Ağbal gönderilmiş yerine dünya liderinin damadı Berat Albayrak ekonominin dümenine geçirilmişti. TOBB başkanı yaptığı yazılı açıklamada 2020’ye gelene kadar ekonomiye övgüler düzen o değilmiş, ekonomi anormalmiş gibi Albayrak’ın açıkladığı yeni ekonomi programını goygoyladı. Şunu dedi: Türkiye Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’e hazırlayacak bir yol haritası görevi üstlenerek yeni normale dönüş olacak! Cumhurbaşkanımız ve sizin liderliğinizde tüm sıkıntıları aşacağız!

Albayrak affedilince yerine Lütfi Elvan geldi. Bakan 2021’de TOBB konsey toplantısına katılmıştı Rifat Bey damat bakan kadar olmasa da Elvan’ı da övdü, “Özel sektöre verdiğiniz destekler yerine ulaştı. İkinci çeyrekte belki de tarihimizin en yüksek büyüme rakamını yakalayacağız” dedi.

Elvan gönderildi gözleri ışıl ışıl Nureddin Nebati Hazine’nin başına geçirildi. Yeni bakan yeni ekonomi modelini, heterodoks sistemini anlatmak için TOBB yönetimi ile toplantı yaptı. Işıltısından etkilenmiş olmalı ki Hisarcıklıoğlu “Pozitif havadan çok memnunuz. Gerek döviz kurları gerek diğer noktalar istikrara kavuşmaya başladı. Sayın bakan bize şevk veriyor” dedi.

Nebati’yi kenara alan dünya lideri düşülen çukurdan çıkarır umuduyla yalvar yakar Mehmet Şimşek’i ikinci kez ekonominin başına aldı. 2002’den beri ekonomiyi kim yönetirse yönetsin durum şahane diyen TOBB başkanı bir kez daha pek memnun oldu!

12 Aralık’ta bakanın millete zırnık koklatmayan yeni ekonomi modeline övgü dolu sözlerle destek verdi, “Piyasa koşullarının normalleşmesi amacıyla ekonomi yönetiminin kararlı duruşunu, istikrar vurgusunu ve rasyonel politikalara dönüşü umut verici buluyoruz” dedi.

Demek 2002’den bu yana uygulanan, 22 yıldır övmelere doyulamayan ekonomi modelleri rasyonel, yani akla, mantığa uygun ve uygulanabilir değildi ki 2023 biterken ‘rasyonel politikalara dönüş umut verici’ diyordu!

Dünya liderimizden daha fazla seçim kazanan TOBB’un çok deneyimli başkanı yanılıyor olamazdı, bir bildiği olmalıydı...

Bildiği Kemal gitse Mehmet gelse de, Mehmet gidip yerine Naci’yi oturtsalar da, Naci’yi alıp Berat’ı koysalar da, Berat’ı affedip Lütfi’yi yerine geçirseler de, Lütfi olmadı Nureddin gelsin deseler de, dönüp dolaşıp Mehmet’e mum olsalar da tıpkı saray ekonomisi gibi onların ekonomisinin daima iyi oluşuydu!

Yani kardeşim koca memlekette halinden memnun olan bir kapağı bize atan Suriyeliler, bir de Rifat Bey...

Ne diyelim Allah mesut etsin. Şakşaklamak dururken arıza çıkaranların da aklına mukayyet olsun!