CHP’de 593 belediye başkan adayı belirlendi. Bir kaçı hariç aday belirlemede sorun yaşanmadı. Sorun gözükenlerin ele alınması geciktiriliyor. Ankara’nın 650 bin nüfuslu, 470 bin seçmenli Etimesgut ilçesinin başkan adaylığında ciddi bir kriz yaşandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın önerdiği aday da, aday adaylığı için ilçe başkanlığına başvuranlarda kabul edilmedi. Ünlü tiyatro sanatçısı Erdal Beşikçioğlu, canlandırdığı karakterdeki “Behzat Ç.” adıyla Genel Başkan Özgür Özel’in önerisiyle aday yapıldı.

CHP Genel Merkezi’nde Erdal Beşikçioğlu’nun adaylığının MYK’dan geçtiği öğrenildiğinde, hem Mansur Bey cephesinde, hem de Etimesgut’tan aday olmak için başvuran 11 isim gibi, onların destekçilerinde de hayal kırıklığı yarattı.

MANSUR BEYİN ADAYI

Ankara için aday belirleme çalışması şöyle yapıldı: Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol, aday adaylığı için başvuran ya da taraflardan birisinin önerisi üzerine söylenen isimler değerlendirildi. Örneğin Gölbaşı Belediye Başkanlığı için MHP’li eski Belediye Başkanı Yakup Odabaşı’nın başvuru yapmamasına rağmen, adaylığı Yavaş tarafından önerildi ve bu öneri kabul edildi.

Etimesgut Belediye Başkan aday adaylığına Sait Atalay, Mehmet Yula, Cemal Emir, Hüsniye Erdoğan, Cahit Kayalar, Köksal Ünal, Onur Öktem, Erkan Özdemir, Fatma Sönmez, Bahri Şaloğlu, Mehtap Sönmez başvurdu.  Genel Başkan Özgür Özel’e 17 Kasım’da ortak imzalı dilekçe sunup “Başkan adayını Etimesgut’umuzu bilen, emek veren CHP Etimesgut ailemizden bir arkadaşımızın belediye başkan adayı olarak belirlenmesini takdirlerinize arz ediyoruz” dediler.

MANSUR BEY, ÖZARSLAN’I ÖNERDİ

Mesut Özarslan, İYİ Parti’nin Kurucular Kurulu Üyeliği, Ankara İl Kurucu Başkanlığı ve Genel İdare Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Büyükşehir Belediyesi’nin, Millet İttifakı adayı Mansur Yavaş tarafından kazanılmasından sonra, Özarslan belediyenin önemli şirketlerinden PORTAŞ’ın Genel Müdürlüğü’ne getirildi.

31 Mart seçiminde, İYİ Parti’nin ayrı bir aday çıkarmak istemesi, CHP ile seçim işbirliğine girmeyeceğini açıklaması üzerine, Mesut Özarslan İYİ Parti’den istifa etti. Mansur Beyin yakın çalışma arkadaşlarından Özarslan’ın aday gösterilmesi halinde İYİ Parti’nin yaklaşık yüzde 15 olan Etimesgut’taki oyların yüzde 12’sini alabileceği değerlendirildi. 2019 seçiminde Cumhur ittifakının MHP’li adayı Enver Demirel 166 bin, CHP adayı Celal Çelik 154 bin oy almıştı. 

ÖZGÜR ÖZEL’İN ADAYI “BEHZAT Ç.”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ise farklı bir arayıştaydı. Etimesgut için araştırma yaptırdı. Ünlü tiyatro sanatçısı Erdal Beşikçioğlu, dizi filmdeki adıyla “Behzat Ç.”nin ilçenin sosyolojik yapısına uygun aday olduğuna karar verdi. Seçimi onunla kazanılabileceğine inandı. Beşikçioğlu ile adaylık konusunda ilk teması il Başkanı Ümit Erkol kurdu.

Daha sonra CHP Genel Başkanı Özgür Özel bir ofiste “Behzat Ç.” ile bir araya geldi ve adaylık önerisinde bulundu. “Behzat Ç.” bu konuyu il başkanıyla konuştuğu için fazla şaşırmadı ve Etimesgut ilçesinden başkan adaylığına “Evet” dedi.

Mansur Yavaş’ın, Etimesgut için düşündüğü ismin Mesut Özarslan olduğu bilinmesine rağmen aday arayışına girilmesi Mansur Beyi fazlasıyla üzdü. MYK’ya, Beşikçioğlu’nun adaylığının önerileceğini öğrenmesi üzerine Mansur Yavaş’ın adaylıktan çekilebileceğini bile net bir biçimde söylediği belirtiliyor. Buna rağmen, Etimesgut adaylığının başka bir toplantıda ele alınmasına gerek bile duyulmadı. MYK’da, ardından Parti Meclisinde adaylığı onaylandı. 

MANSUR BEYİN ISRARI

Mansur Yavaş, Erdal Beşikçioğlu’nu tiyatro sanatçısı olarak seviyor, saygı duyuyor.  Bir ilçeden aday gösterilmesine de karşı değil. Ancak, Mesut Özarslan’la Etimesgut seçiminin kazanılabileceği görüşü hakim. Bir önceki seçimde 12 bin oyla kaybedilen Etimesgut’un kazanılması da CHP’lilere göre zor gözükmüyor ama bunun için İYİ partililerden de oy alınması gerekiyor. Etimesgut için ısrarla önerdiği ismin dikkate alınmaması Mansur Beyi hayli kırdı. Önceki gece başkanlık binasında CHP’li bazı milletvekilleriyle bu konu konuşuldu.

Genelde şöyle bir bakış var: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ilindeki 39 ilçe belediye başkan adayını belirlerken, istediği bürokratının istediği ilçeden aday gösterilmesini sağlarken, Mansur Beyin iki isteğinden ancak birisi bile güçlükle yerine getirildi.

EN AZ ÜÇ İLÇE DAHA

Ankara’nın 29 ilçesinden Çankaya, Yenimahalle ve Elmadağ belediyeleri CHP’de. Bunlara Etimesgut, Gölbaşı ve Mamak’ın da aralarında bulunduğu bazı ilçeleri eklemek istiyorlar.  Meclis çoğunluğu yine sağlanamıyor ama en azından önemli bir denge olacak.  Mansur Beyin aday olmasını istediği Mesut Özarslan’ın bu süreçten sonra Etimesgut’ta yeniden aday gösterilmesi beklenmiyor. Bunun için ancak Erdal Beşikçioğlu’nun adaylıktan çekilmesi gerekir ki bu da mümkün görünmüyor.

Ara formül olarak Mamak ilçe belediye başkan adaylığı gündeme gelebilir. Mansur Yavaş’ın adaylıktan çekilmesi asla söz konusu olmamalı. Büyük vebal altında kalır. Beşikçioğlu en geç Çarşamba günü Etimesgut ilçe teşkilatıyla bir araya gelecek, tanışacak ve seçim çalışmalarına başlayacak. Etimesgut’un MHP’li Belediye Başkanı Enver Demirel’e, rakibi Beşikçioğlu’nu sordum, “Rakiplerimizi ciddiye alırız. Adaylığı hayırlı olsun” dedi. Etimesgut için durum böyle...