Bitcoin öncülüğünde kripto paralar haftaya FTX sarsıntısının etkisiyle düşüşle başladı. Geçtiğimiz hafta dünyanın önde gelen kripto para borsalarından olan FTX'in likidite sorunu yaşamasıyla başlayan süreç, şirketin iflas başvurusunda bulunmasıyla sonuçlanmıştı.

Piyasada geçtiğimiz hafta deprem etkisi yaratan haberlerin yansımaları yeni haftanın ilk gününde de sürdü. Son düşüşlerle beraber Bitcoin'deki haftalık kayıp yüzde 24'ü, Ethereum'da ise yüzde 25'i buldu. Lider kripto para haftanın ilk günü 16 bin doların altına indi.

KRİPTO PİYASASINDA SON DURUM


Bitcoin bu sabah da günlük yüzde 5,8 değer kaybederek 15 bin 870 dolara geriledi. Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan Ethereum da yüzde 6.7,'lik düşüşle 1177 dolara düştü.

Bu sabah itibarıyla Ripple yüzde 11 değer kaybıyla 0,32 dolara, Cardano (ADA) yüzde 7,3 kayıpla 0,32 dolara, Solana yüzde 13,3 kayıpla 12,5 dolara, Dogecoin ise yüzde 9,2'lik değer kaybıyla 0,080 dolara geriledi.

NE OLMUŞTU?


Dünyanın en büyük dördüncü kripto para borsası olan FTX'in alt şirketi Alameda Research’ün bilançosunu kendi dijital token’ı olan FTT’yle desteklendiği ortaya çıkmıştı.

Sonrasında Binance'ın elindeki FTT'leri satacağını açıklamasıyla birlikte FTX'ten yoğun nakit çekimleri başlamıştı. FTT'nin de batmasıyla birlikte şirket büyük bir nakit sıkıntısı yaşamaya başladı.

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance'in Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Changpeng Zhao salı günü FTX'i satın almayı planladıklarını açıklamıştı.

Ancak Binance, FTX'i satın almaktan vazgeçtiğini duyurdu. FTX ise iflas başvurusunda bulundu. Karar kripto piyasalarını derinden sarstı.

'PİYASADA KORKU ARTIYOR'


AA'ya kripto piyasasında geçtiğimiz hafta yaşanan olaylarla ilgili değerlendirmelerde bulunan İş Yatırım Uluslararası Sermaye Piyasaları Müdürü Şant Manukyan konu ile ilgili yaptığı açıklamada, kripto piyasalarında yaklaşık 4 aydır ciddi bir güven krizi olduğunu vurguladı.

Manukyan, bu krizin görece hafiflemesini sağlayan isimlerden biri olan Sam Bankman-Fried’in CEO’su olduğu FTX şirketinin usulsüz işlemler nedeniyle likidite sorunu yaşamasının ardından kripto piyasalarında sert satışların tetiklendiğini söyledi ve şunları ekledi:

“FTX ikinci büyük borsa olduğu için yatırımcılara ‘orası sağlamdır’ inancı hakimdi. ‘Sepetteki elmaların bazıları çürük olsa da hepsi değil’ düşüncesi vardı. Ama gördük ki hepsi de çürük olabilir. Sonuçta ‘iki numara çürükse bir numarada da problem olabilir mi acaba?’ korkusu piyasaya yansımaya başladı ve bunun henüz çözüldüğünü görmüyoruz.

[old_news_related_template title="FTX kurucusu Sam Bankman-Fried'ın hikayesi: Nasıl yükseldi ve battı?" desc="Kripto piyasası FTX'in çöküşü ile çalkalanırken dev borsanın kurucusu ünlü milyarder Sam Bankman-Fried da bu haftanın en çok tartışılan ismi oldu. İşte tüm dünyanın konuştuğu adamın hikayesi..." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/11/13/iecrop/2022-11-08t173600z_464880482_rc2shx9pg7kt_rtrmadp_3_fintech-crypto_16_9_1668341275.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/finans/ftx-kurucusu-sam-bankman-friedin-hikayesi-nasil-yukseldi-ve-batti-7477496/"]

[old_news_related_template title="Kripto piyasasında FTX çöküşü sonrası regülasyon beklentisi artıyor" desc="FTX'in usulsüz işlemlerinin açığa çıkmasıyla kripto piyasası geçen hafta çöktü. İş Yatırım Uluslararası Sermaye Piyasaları Müdürü Şant Manukyan, yaşanan krizin çözümü için regülasyonları savunanların sayısının artacağını ve ciddi bir regülasyonun oluşabileceğini kaydetti." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/11/13/iecrop/2-3_16_9_1668328997.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/finans/kripto-piyasasinda-ftx-cokusu-sonrasi-regulasyon-beklentisi-artiyor-7477364/"]