EURO 2024 maceramız bugün başlıyor. Portekiz teknik, Çekya disiplinli, Gürcistan savaşçı. Peki biz? Biz de sıradışıyız. Daha doğrusu olmalıyız. Onların yapabileceklerini kestirmek kolay. Biz farklı şeyler yapmalıyız.

Vincenzo Montella’nın geçen gün yaptığı bir açıklama beni biraz şüpheye düşürdü. İtalyan hoca çok fazla genç yıldızı aynı anda oynatmanın sakıncalarından bahsetti.

Oysa dünya futbolu kabuk değiştiriyor sahne Bellingham, Musiala, Wirtz, Yamal, Leao gibi gençlerin. Görünen o ki turnuvadaki kaderimizi Montella çizecek. Cesaretle esaret arasındaki ince çizgideyiz.

Takımımızda fark yaratacak kim diye sorsam bu satırları okuyan sizler tereddüt etmeden Arda Güler, Kenan Yıldız, Barış Alper Yılmaz diyeceksinizdir. Bundan şüphem yok. O zaman biz de gençlere güvenmek zorundayız. Semih’i de sahaya atacağız, Bertuğ’u da. Ama parmak ucuyla tutarak değil. İnanarak, onları inandırarak. Defansta ciddi sıkıntısı olan, hücumda da gerçek bir golcüsü bulunmayan Türkiye, normal bir oyun yapısıyla bu gruptan çıkamaz. Farklı şeyler denemeli, zor kararlar alıp arkasında durmalıyız.

Öyleyse hadi biraz cesaret.