Böyle bir olay yaşandığına inanamayacaksınız. Bir gece yarısı cezaevinin önüne araçla gelip, tel örgüyü kestikten sonra cezaevi sınırına girilmesi, sonra yüzünü maskeyle kapatıp koğuşta bir kişiyi tabancayla vurması, ardından tel örgü dışında kendisini bekleyen arkadaşlarıyla birlikte cezaevi bölgesinden kaçması inanılır gibi değil. Yaşananlar tam anlamıyla bir rezalet...

Dışarıda insanlarımızın yeterli can güvenliği yok. Yaklaşık 25 milyon ruhsatsız silahtan söz ediliyor. Son bir yılda 100 bin adetten fazla tabanca, uzun namlulu silah yakalandı. Bakıyorsunuz trafikte bir tartışma yaşanıyor, birisi silahını çekiyor, karşısındaki kişi de aynı anda silahı ateşliyor. Çift tabancalı dolaşanların sayısı da az değil. Ülkede silahı olmayan kimse kalmadı.

CEZAEVİNDE YAŞANANLAR

Kapalı cezaevleri güvensiz değil. Ancak yarı açık cezaevleri için aynı şey söylenemez. Elazığ Kapalı Cezaevi yakınında açık cezaevi de bulunuyor. Açık cezaevleri mahkumlar ve personel için de rahat sayılır. Ama gece yarısı cezaevine silahla girilip koğuşta mahkum vuruluyorsa böyle bir yere cezaevi de denilmez.

Her birinin ayrı suç kaydı olan 5 kişi saat 00.20 civarında bir minibüsle cezaevinin yakınına geliyor. İşte o saatten sonra neler yaşandığını, Elazığ Cezaevi yetkilerine sordum, bu konuda konuşmak istemediler. Olayın soruşturulduğunu söylemekle yetindiler. Bakanlığın bir yetkilisine sordum. Şu bilgiyi verdi:

“Olay şu: Gece yarısı, cezaevi önüne, olay günü seferi olmayan şehir içi minibüs hattında çalışan bir minibüsle 15 suç kaydı bulunan 24 yaşındaki Musa Orhan,  iki suç kaydı bulunan 19 yaşındaki Muhammed Ali Çelik, öyle böyle değil tam 63 suç kaydı bulunan 29 yaşındaki Murat Ünalan, 41 suç kaydı olan 23 yaşındaki Eren Can Yabancı, 4 suç kaydı bulunan 49 yaşındaki Fethi Çınar geliyor.

Gelen kişilerden birisi tel örgüyü kesiyor,  cezaevi bahçesine giriyor. Oradan B-5 koğuşa girmeyi başarıyor. Az sonra B-5 koğuşta silah sesleri yükseliyor. 30 ayrı suç kaydı bulunan açık cezaevindeki mahkumlardan 20 yaşındaki Murat Bulut kanlar içinde kalıyor.”

MASKELİ OLARAK GİRMİŞ

B-5 koğuşundaki tabancayla yaralama olayı ile ilgili olarak hemen soruşturma başlatıldı. Cezaevinin güvenlik kameralarından yapılan incelemelerde siyah giyimli, yüzü maskeli bir kişinin cezaevinin tel örgülerini aşarak B-5 bloğun yangın merdivenlerinden çıktığı görülüyor. Koğuşa giren maskeli kişi, mahkumlardan Murat Bulut’un iki sol baldır, bir sağ baldırına tabancayla ateş ediyor. Murat Bulut kanlar içinde kalırken maskeli saldırgan olay yerinden kaçıyor.

Güvenlik birimleri cezaevine kaçak olarak girip bir mahkumun vurulması olayına ilk kez tanık oldu. Soruşturma derinleştirilince Musa Orhan’ın, minibüsten tek başına inip olayı gerçekleştirdiği, olay yerine geldiği minibüsün tekrar cezaevi yakınına geldiği ve araçta kendisini bekleyen kişilerle birlikte ayrıldığı belirlendi.

Olayla ilgili olarak Fethi Çınar, Muhammet Ali Çelik, Murat Ünalan yakalandı ve gözaltına alındı. Firari şüphelilerden Eren Can Yabancı ile cezaevine girip adam vuran Musa Orhan 6 Temmuz 2024 tarihinde ele geçirildi. Eren Can Yabancı’nın üzerinde tabanca ve şarjöre basılı halde 10 adet fişek bulundu.

Musa Orhan, 23 Haziran 2024 tarihinde Elazığ Olgunlar Mahallesi’nde meydana gelen ateşli silahla kasten öldürme olayının intikamını almak amacıyla eylemi gerçekleştirdiğini öne sürdü. Şimdi Musa cezaevinde, Murat Bulut ise hastanede.

Cezaevine dışarıdan girip, içeride adam vurmak da adalet tarihine geçti...