Aşı üreticileri BioNTech/Pfizer ve AstraZeneca'nın üretimdeki aksaklıklardan dolayı Avrupa'ya kısa vadede planlanandan daha az aşı teslim etmek durumunda kalacaklarını açıklamalarının ardından Avrupa Birliği (AB) içinde endişeler artıyor.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, AB Konseyi Başkanı Charles Michel, ilaç şirketlerinin Covid-19 aşılarının teminatına yönelik imzaladıkları sözleşmelere uymaları gerektiğini ifade etti.

"YASAL YOLLARA BAŞVURACAĞIZ"

Michel bugün yaptığı açıklamada, "İlaç şirketlerinin imzaladıkları sözleşmelere saygı göstermelerini, yasal yollara başvurarak sağlayacağız" dedi.

Pfizer’in gecikme açıklamasından sonra AB’nin sert tavır alarak bu gecikmenin süresini kısaltmayı başardığını belirten Michel, "Masaya yumruğumuzu vurduk" söyleminde bulundu.

Michel öte yandan, AB'nin yetişkin nüfusunun yüzde 70'ni yaza kadar aşılama hedefinin gerçekleşmesinin bu şartlarda zor olduğunu belirtti.

PFIZER ÜRETİM SÜRECİNİ YAVAŞLATACAĞINI AÇIKLADI

Pfizer geçen hafta Avrupa'ya aşı teminini üretim süreci ile ilgili sorunlardan dolayı geçici olarak yavaşlatacağını açıklamıştı. Cuma günü de AstraZeneca üretimdeki sıkıntıdan dolayı Avrupa bölgesine aşı teslimatlarında kesinti olacağını duyurmuştu. İngiltere'de kullanılmaya başlanan AstraZeneca aşısına, bu hafta AB'de de onay çıkması bekleniyor.

İTALYA'DAN TEPKİ

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte de yaptığı açıklamada aşı üreticilerini eleştirerek, gecikmelerin "ölümcül sözleşme ihlallerine" yol açtığını ve İtalya ile diğer AB ülkelerinde büyük zarara yol açtığını belirtti. Pazartesi günü AB'de aşılama stratejisi ile ilgili yapılacak toplantıda, söz konusu gecikmelerin de gündeme gelmesi bekleniyor.

[old_news_related_template title="Coronayı atlatanlarda en çok hangi şikayet görülüyor?" desc="Eskişehir Şehir Hastanesi Başhekimi Dr. Yaşar Bildirici, corona virüsü hastalığını atlatmış kişilerin şikayetleri ile ilgili bilgiler verdi. Bildirici, 'Genelde çok yaygın olan gezici eklem ağrıları, genel bir halsizlik ve yorgunluk semptomunu hastalarımızın çok önemli bir kısmı tarif ediyor' dedi." image="https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2021/01/24/iecrop/eskisehir-sehir-hastanesi-dha.jpg3__16_9_1611473529.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/coronayi-atlatanlarda-en-cok-hangi-sikayet-goruluyor-6225860/"]

[old_news_related_template title="Corona aşısı olduktan saatler sonra öldü: Otopsi raporu bekleniyor" desc="Dünya üzerinde milyonlarca insana bulaşan corona virüsü salgınına karşı geliştirilen aşılar ile ilgili birçok iddia ortaya atılmaya devam ediliyor. ABD'de Covid-19 aşısı olan bir kişinin saatler sonra ölmesi üzerine soruşturma başlatıldı." image="https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2021/01/24/iecrop/corona-shutterstock_16_9_1611462824.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/corona-asisi-olduktan-saatler-sonra-oldu-otopsi-raporu-bekleniyor-6225719/"]

[old_news_related_template title="Almanya coronaya karşı antikor tedavisine başlıyor" desc="Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Covid-19’u yenmesine yardımcı olan antikor tedavisinin Almanya’da uygulanmaya başlayacağını duyurdu." image="https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2021/01/24/iecrop/almanya-corona-reuters_16_9_1611498044.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/almanya-coronaya-karsi-antikor-tedavisine-basliyor-6226375/"]