Corona virüsü salgını devam ederken, Çekya, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, Tunus ve ABD arasında maske ve tıbbi malzeme krizi patlak verdi.

Geçtiğimiz günlerde Fransa üzerinden İspanya ve İtalya'ya gidecek olacak milyonlarca maskeye, sağlık ürünlerinin ihracatını yasaklayan Fransa tarafından el konuldu. Durumu İsveç merkezli sağlık şirketi Mölnlycke duyurdu.

MASKELERE FAZLA TEKLİF VERİLDİ

Bir başka maske korsanlığı ise ABD tarafından yapıldı. Fransa, ABD’li firmaların yüksek fiyat vererek tıbbi malzemeleri satın alması nedeniyle tedarikte zorlandıklarını açıklayarak ABD’nin yaptığını “hazine avcılığı” olarak nitelendirdi.

ALMANYA, İTALYA'NIN MASKELERİNE EL KOYDU

Geçtiğimiz haftalarda ise Amerika merkezli haber sitesi Huffington Post, Çin'den ithal edilen ve Almanya üzerinden İtalya'ya gönderilecek maskelere Almanya'nın el koyduğu duyurmuştu.

[old_news_related_template title="Maske kullanımı zorunlu mu? Maske nerelerde takılması zorunlu?" desc="Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye de corona virüsüne karşı önlemlerini alıyor. Alınan yeni önlemler kapsamında market, pazar yerleri ve toplu ulaşım araçları gibi insanların kalabalık olarak bulunduğu yerlerde maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Herkes maske takmak zorunda mı? Maske nerelerde takılması zorunlu?" image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/04/04/iecrop/shutterstock_maske_16_9_1586013344.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/maske-kullanimi-zorunlu-mu-maske-nerelerde-takilmasi-zorunlu-5725655/"]

ABD, ALMANYA'NIN MASKELERİNE EL KOYDU

Maske üreticisi 3M'e ihracat yasağı getiren ABD, bu şirketin Çin'de üretip Almanya'ya sattığı 400 bin maskenin yarısına Bangkok Havalimanı'nda el koydu.

Alman makamları, durumu "modern korsanlık" olarak nitelendirerek ABD'ye tepki gösterdi.

ABD Başkanı Donald Trump, "200 bin N95 maskeye, 130 bin cerrahi maskeye ve 600 bin eldivene el koyduk" demişti.

6 MİLYON KAYIP MASKE

Öte yandan geçtiğimiz haftalarda Kenya'da Almanya'ya ait 6 milyon maske kaybolmuş, konuyla ilişkin ise yetkililerden herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

[old_news_related_template title="ABD Almanya'ya gidecek maskelere el koydu" desc="Maske üreticisi 3M'e ihracat yasağı getiren ABD, bu şirketin Çin'de üretip Almanya'ya sattığı 400 bin maskenin yarısına Bangkok Havalimanı'nda el koydu. Alman makamları, durumu 'modern korsanlık' olarak nitelendirerek ABD'ye tepki gösterdi. ABD Başkanı Donald Trump, '200 bin N95 maskeye, 130 bin cerrahi maskeye ve 600 bin eldivene el koyduk' demişti. Türkiye, İtalya'nın sipariş ettiği maskeleri önce gümrükte engellemiş, sonra iki ülke makamlarının teması üzerine göndermişti." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/04/04/iecrop/shutterstock_1687019053_16_9_1585992788.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/abdden-bir-maske-korsanligi-daha-bu-defa-hedef-almanya-5724903/"]

ÇEKYA, İTALYA'NIN MASKELERİNE EL KOYDU

Bir başka maske korsanlığı ise Çekya tarafından yapıldı. Çin'in İtalya'ya yolladığı 110 bin maskeden oluşan tıbbi yardıma Çek polisi el koydu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çekya İçişleri Bakanı Jan Hamacek, olayın isteyerek gerçekleşmediğini ve sonradan fark edildiğini söyledi.

İTALYANLAR, TUNUS'UN TIBBİ ALKOL TAŞIYAN GEMİSİNE EL KOYDU

Tunus devlet yetkilileri, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalar ile İtalya'nın kendilerine ait olan tıbbi alkol yüklü bir gemiye el koyduğunu açıkladı.

Yerel bir televizyon kanalında konuşan Tunus Ticaret Bakanı Muhammed el-Museylini, durumu Çekya ile İtalya arasında yaşanan krize benzetmişti.

[old_news_related_template title="Corona virüsünü yayan gemiye soruşturma!" desc="Avustralya’da corona virüsü salgınının yayılmasında etkili olduğu düşünülen Ruby Princess gemisindeki yolcuların gemiden kontrol edilmeden inmelerine izin verildiği için soruşturma başlatıldı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/04/05/iecrop/corona-avustralya-reters_16_9_1586096315.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/corona-virusunu-yayan-gemiye-sorusturma-5727070/"]