Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, umutları tükenmiş bir milleti Milli Mücadele ateşiyle ayağa kaldırıp Anadolu'nun vatan olmasını sağlayarak bugün 100 yaşına giren Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdu.

Mustafa Kemal Atatürk'ün tabiriyle “ilelebet payidar” olacak cumhuriyetin 100. yıl dönümü ülkenin her karış toprağında heyecan, gurur ve coşkuyla kutlandı.

Samsun


BANDIRMA VAPURU DOLDU TAŞTI
Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadeleyi başlatmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığı Bandırma vapurunun, kentte bulunan birebir aynısı olan gemi müze, vatandaşların ilgi odağı oldu. Mustafa Kemal Atatürk ve Samsun’a çıktığı 18 arkadaşının bal mumu heykellerinin bulunduğu gemi müze Bandırma Vapuru’nu ziyaret edenler, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Denizli


ASKER, TÜFEKLİ GÖSTERİ YAPTI

Denizli’de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Pamukkale Kaymakamlığı önünde kurulan tören alanında gerçekleşti. ül birliği ile hareket etmenin bir bütün olmanın adıdır” ifadelerini kullandı.Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından Çocuk Korosu öğrencileri üç şarkılık konser verdi. Konserin ardından halk oyunları gösterisi gerçekleşti.

Denizli


Jandarma Asayiş Bölük Komutanlığı askerleri ‘Tüfekli Hareketler’ gösterisi gerçekleştirdi. Ayakta alkışlanan gösteride kamuflajlı askerler büyük beğeni topladı. Daha sonra gerçekleştirilen geçit töreninde askeri birlikler, gaziler, öğrenciler, sporcular halkı selamladı. Geçit töreninde dev Türk Bayrağı ve Atatürk posteri taşındı. Pamukkale Üniversitesi’nin teknofest takımları dereceye giren projeleri ile yürüyüşte yer aldı. Üniversitenin diğer öğrenci kulüpleri de yürüyüşte yer aldı.

Eskişehir


ESKİŞEHİR

Eski Şehir'de Sivrihisar Havacılık Merkezi, Cumhuriyetin 100üncü yılına özel koreografi hazırladı. Ellerinde Türk bayraklarıyla yaklaşık 1000 kişi 100 rakamını oluştururken, Türkiye'nin ilk kadın akrobasi pilotu Semin Öztürk Şener'in uçağı da yıldız olarak kullanıldı.

Semin Öztürk Şener


Koreografinin ardından Semin Öztürk Şener'in Cumhuriyet Bayramına özel akrobasi uçuşu ise nefes kesti.

Ardahan


ARDAHAN
Ardahan'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet'in 100. yılı kutlamaları kapsamında Kongre Caddesinde tören düzenlendi.

Erzurum


ERZURUM

Erzurum'da, Cumhuriyetin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığınca organize edilen Palandöken Dağı 100. Yıl Zirve Bayrak Yürüyüşü'ne katılan gruptakiler, zirvede Türk bayrağı ve Atatürk posteri açtı.

Kars


Karahamza köyü

Kars’ın Selim ilçesi Karahamza köyü İlk ve Ortaokul öğrencileri de Cumhuriyetin 100. yılını nedeniyle "Yaşasın Cumhuriyet yürüyüşü" düzenlendi.

Kars


Okul önünde toplanan öğrenciler, öğretmenlerinin gözetiminde Atatürk posteri ve Türk bayrakları eşliğinde marşlar söyleyerek köyde yaklaşık 5 kilometre yürüdü. Yürüyüşe veliler de yarış atlarıyla eşlik etti.

Hakkari


HAKKARİ

Hakkari'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılı dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Valilik önündeki törende Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla son bulan törene Vali ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik, Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Mehmet Yasin Kalın, vali yardımcıları, kurum amirleri, sivil toplum ve siyasi parti temsilcileri, asker ve polisleri katıldı.

Yalova


YALOVA

Yalova'da dalgıçlar, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100üncü yılını su altında Türk bayrağı açarak kutladı.
Altınova ilçesindeki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında ise 400 metrelik Türk bayrağı ile yürüyüş yapıldı.

Antalya


ANTALYA

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla turizm kenti Antalya'da havada, karada ve denizde çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Antalya


Kemer ilçesinde Cumhuriyet'in 100'üncü yılı kutlamaları kapsamında; olimpiyat şampiyonu milli okçu Mete Gazoz, Yunan mitolojisine 'Olimpos'un Sönmeyen Ateşi' olarak konu olan Yanartaş Milli Parkındaki ateşle ok yakıp, atış yaptı.

Antalya


4 adet F-16 savaş uçağı Konyaaltı Sahili ve falezler üzerinde uçarak özel bir şov gerçekleştirdi.

İstanbul


 

İSTANBUL

Cumhuriyet'in 100. yılında 3 bini aşkın kadın, Yavuz Sultan Selim Köprüsünde koştu. 5 kilometrelik 100. Yıl Cumhuriyet Kadınları Koşusu, köprünün Avrupa yakasında başlayıp Anadolu yakasında devam etti. Koşunun bitiş noktası ise, Avrupa yakası oldu. 100. yıl Cumhuriyet Kadınları Koşusu havadan da görüntülendi.ADANA

Adana Valisi Yavuz Selim Köşger'in, Valilik ek hizmet binasında bayram tebriklerini kabul etmesinin ardından Uğur Mumcu Meydanı'nda tören düzenlendi.  Kentin, Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük tutkusunun simgesi olduğunu dile getiren Köşger, "İnanıyorum ki bu topraklardan geçen mert insanlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'En büyük eserim' dediği Cumhuriyet'e sahip çıkma, onu koruma, azim, kararlılık ve kudretine sahiptir." ifadelerini kullandı. Halk oyunları ekiplerinin gösteri sunduğu programda, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediye verildi.MERSİN

Mersin'de Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende, Vali Ali Hamza Pehlivan tebrikleri kabul etti. Törende, İl Jandarma  Komutanlığının komando birliği tüfekleriyle gösteri yaptı, zeybek oynadı. Öğrencilerin şiir okuduğu, halk oyunları ekiplerinin de gösteri yaptığı program, geçit töreniyle son buldu.GAZİANTEP

Gaziantep'te İstasyon Meydanı'nda düzenlenen tören Vali Kemal Çeber, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Hacı Halil Osma'nın tören birliklerini selamlamasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden törende konuşan Çeber, Cumhuriyet'in öneminden bahsetti.ŞANLIURFA

Cumhuriyet Caddesi'nde düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulmasını ve İstiklal Marşı'nın okunmasının okunmasıyla başladı. Vali Hasan Şıldak tarafından günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmanın yapıldığı törende, öğrenciler de çeşitli gösteriler sundu.MALATYA

Malatya'da Vali Ersin Yazıcı, makamında tebrikleri kabul etmesinin ardından İnönü Caddesi'nde beraberinde 2. Ordu Komutanı Korgeneral Metin Tokel ve Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile araçla tören birlikleri ile vatandaşları selamladı. Yazıcı, törende yaptığı konuşmada,
Her türlü haine ve düşmana karşı Cumhuriyet'in dimdik ayakta durduğunu aktararak "Mazluma güven veriyor, el uzatıyor, zalimin her daim karşısında duruyor. Biz, bu yüce gönüllü milletin fertleriyiz. Dünyada gönül coğrafyası olan tek milletiz. Ne mutlu ki bu yüce milletin fertleri, genç bir Cumhuriyet'in vatandaşlarıyız. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da daha da güçlü bir Türkiye için ahenkle emek veriyor, alın teri akıtıyoruz." dedi.

Kahramanmaraş


 

KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla makamında tebrikleri kabul etti.

Daha sonra Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bulvarı'nda düzenlenen törende Ünlüer, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve  Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Emin Terzioğlu ile halkı selamladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden törende, Vali Ünlüer, Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yıl dönümünü büyük bir coşku ve gururla hep birlikte kutladıklarını söyledi. Şiirlerin okunduğu, halk oyunu gösterilerinin sergilendiği program geçit töreniyle sona erdi.

Batman


BATMAN
Batman'da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında Turgut Özal Bulvarında tören düzenlendi.

Bingöl


BİNGÖL
Bingöl'de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Şehir Stadyumu'nda düzenlenen törende, atletizm yarışmaları yapıldı.

Mardin


MARDİN
Mardin'de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında, merkez Artuklu ilçesindeki 21 Kasım Şehir Stadyumunda program düzenlendi. Vali Tuncay Akkoyun, burada kortejle vatandaşların bayramını kutladı.

Edirne


EDİRNE

Edirne Valisi Yunus Sezer, kutlamalar kapsamında makamında tebrikleri kabul etti. Atatürk Bulvarı'nda devam eden programda, Vali Sezer, Garnizon Komutanı 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Berat Acar ve Belediye Başkanı Recep Gürkan, askeri araçtan vatandaşların bayramını kutladı.

Kırklareli


KIRKLARELİ

Kırklareli'de Valilik makamında düzenlenen kutlama programı kapsamında Vali Birol Ekici, tebrikleri kabul etti.
Özgürlük ve Demokrasi Meydanı'nda devam eden kutlamalarda Vali Ekici, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Cüneyt Arıkan ve Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, askeri araçtan vatandaşları selamladı.

Tekirdağ


TEKİRDAĞ

Tekirdağ Valisi Recep Soytürk'ün, makamında tebrikleri kabul etmesinin ardından, tören, Orduevi önünde devam etti. Vali Soytürk, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Tuğgeneral Ahmet Uğurlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, askeri araçtan vatandaşları selamladı.

Ordu


ORDU

Ordu, Trabzon, Bayburt, Giresun, Rize, Artvin ve Gümüşhane'de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü dolayısıyla törenler düzenlendi.
Ordu Lisesi önündeki tören, Vali Muammer Erol ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler'in vatandaşları selamlamasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Vali Erol, "Cumhuriyetimizi 100'üncü kez kutluyor olmanın gururunu ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz. Bu gururu ve coşkuyu birlikte yaşadığımız ve yaşattığımız sürece hep birlikte mutlu ve huzurlu olacağız." dedi.

Trabzon


TRABZON

Trabzon Valisi Aziz Yıldırım'ın makamında tebrikleri kabulünün ardından 15 Temmuz Şehitleri ve Hürriyet Parkı'nda tören düzenlendi.
Saygı duruşunda bulunulan ve İstiklal Marşı okunan törende konuşan Vali Yıldırım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türk milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun idare olarak ifade ettiği, geleceğin teminatı, dirilişin sembolü Cumhuriyet'in kuruluşunun ve Türk milletine emanet edilişinin 100. yılını kutlamanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Bayburt


BAYBURT

Bayburt'ta Vali Mustafa Eldivan'ın makamında tebrikleri kabulüyle başlayan kutlamalar, Cumhuriyet Caddesi üzerindeki etkinliklerle devam etti.
Vali Eldivan, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ve Garnizon Komutanı Topçu Albay Gürol Akkaya, askeri araç üzerinden halkı selamladı.

Giresun

GİRESUN

Giresun'daki kutlama töreni Valilik bahçesinde gerçekleştirildi.
Törende Vali Mehmet Fatih Serdengeçti ve Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu halkın bayramını kutladı.
Öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapıldığı törende, şiirler okundu, halk oyunları gösterileri sunuldu.
Jandarma ve polis özel harekat görevlilerince çeşitli gösterilerin yapıldığı kutlama etkinliği, geçit töreyle sona erdi.

Rize


RİZE

Valilik tören alanında gerçekleştirilen törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Vali İhsan Selim Baydaş, burada yaptığı konuşmada, bu tarihi günü yıllardır heyecanla hevesle ve coşkuyla beklediklerini dile getirerek, "Bugüne hayaller kurduk. Nice badireler atlattık. Ne zorlu ve çetin virajlardan döndük ama çok şükürler olsun ki bugün 29 Ekim 2023'e yani Cumhuriyet'imizin 100. yılına vatanımızda ve bayrağımızın gölgesi altında kavuşmuş bulunuyoruz." dedi.

Aydın


AYDIN 
Aydın'da İstasyon Meydanı'nda başlayan kutlamalar öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajı okundu.
Törende konuşan Aydın Valisi Yakup Canbolat, "Yaşadığımız sıkıntı günlerden sonra binlerce can bedeli ile ve irfanla kurduğumuz Cumhuriyet sayesindedir ki bugün haklı olarak büyük bir millet ve devlet olmanın gururunu yaşamaktayız." dedi.

Manisa


MANİSA

Manisa'da kutlamalar, Vali Enver Ünlü ile protokol üyelerinin tebrikleri kabulüyle başladı.
Kabulün ardından Manisa Valiliği önünde tören düzenlendi. Vali Ünlü ile Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün vatandaşların bayramını kutladığı törende, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Uşak


UŞAK


Uşak'ta, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla tören düzenlendi. 15 Temmuz Şehitleri Meydanı'ndaki törende, komando birlikleri tören geçişine katıldı.HATAYHatay'da Vali Mustafa Masatlı'nın, Valiliğin geçici hizmet binasında bayram tebriklerini kabul etmesinin ardından Atatürk Caddesi'nde tören yapıldı. Programda Masatlı, 8. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Mete ile Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fedai Yücedal, katılımcıların bayramını tebrik etti.  İskenderun Limanı'nda ise denizde dev Türk bayrağı açıldı.
(AA-DHA)