Açın interneti, okuyun Mehmet Şimşek’in birkaç ay önce sarf ettiği sözleri... “Yeni vergi yok, oranlar da artmayacak!” Bizzat kendisinin demeci. Bize yalan mı söyledi?

Bırak “vergi yok” lafını, yeni vergi paketinde yok yok işin aslı...Garsonların alacağı bahşişten, kuryelere kadar hepsi vergiden nasibini aldı. Sizce verdiği sözü tutmadığı için biraz olsun yüzü kızarır mı?

★★★

Yıllarca anlattım, “bak sen asgari ücretlisin, emeklisin ve her geçen gün daha da fakirleşeceksin” diye yazdım... Ben söyleyince muhalefet yapıyorum sanıldı. Oysa bu basit matematik hesabı...

Vergilerin azalması, milletin rahatlaması için devletin küçülmesi, harcamaların azalması gerekiyor. Bunlar olmazsa yeni vergiler kaçınılmaz olarak gelecek... Gelen her vergi toplumun keyfini kaçıracak, refahını azaltacak.

★★★

Eğer toplanan vergi artmazsa ülkeyi yönetenlerin rahatı ve keyfi kaçacak. Gönlünce para harcayamayacak. Yandaşlar yeteri kadar ihale alamayacak.

Neyse ki dünyada bir tek Türkiye’de yandaş yok... Soyulan ülke çok... İnanmazsınız ama mesela Güney Amerika’da ülkeyi yönetenlerle, aldıkları ihalelerin paralarını paylaşan kanı bozuklar olduğu bilinen bir gerçek...

★★★

Evlerden ırak, Türkiye için ne kadar da uzak... Neyse ki böyle bir durum yaşanması söz konusu değil güzide ülkemizde... Hak var, hukuk var, adalet var Türkiye’de...

Şimdi çıkıp bazı iftiracılar “o zaman büyük ihaleleri neden hep aynı gruplar alıyorlar?” diye sorabilir tabii... Koca ülkede işleri doğru düzgün yapan bir tek onlar var demek ki...

★★★

Tasarruf falan da yok neyse ki... Ülke bütçesi borca gömülmüş olunca, göze batıyor her harcama... Haliyle endişe basıyor insana... Bu ülkenin de bir itibarı var sonuçta!

Ya bütçe bitik, ülke borç içinde yüzüyor diye lüks harcamalarımızı kesersek... İtibardan tasarruf edersek... Uluslararası arena da çok zor duruma düşersek... El alemi kendimize güldürürsek...

★★★

Almanya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası... Neyse ki ülkemizin saygınlığını düşünenler var.

İngiltere Federasyonu sadece Milli Takım kafilesinin masraflarını karşıladı. Ayıp!

Fransa kafile dışında 27, İsviçre 14, İspanya 40 ve Portekiz de 33 davetli götürdü.

Pis fakirler... Bizim Futbol Federasyonu 613 misafir davet etti. Dünya Türk’ün gücünü gördü. “Almanya bizi kıskanıyor” dedikleri de tam olarak bu!

★★★

Süslü süslü anlatınca ülkenin önemli bir kısmı hâlâ anlamıyorsa, senin paranı harcıyorlar güzel kardeşim!

Sen her harcamanda daha çok vergi ödediğin için daha fakirsin... Senin patronun daha çok vergi ödediği için sana daha az maaş veriyor. Ülke kötü yönetildiği için de o para sana yetmiyor!

Ona vergi, buna zam, şuna para... Sadece yemek yiyip, kira ödeyip, üst baş almak için mi geldik dünyaya? Türkiye’de doğanlar için artık bu böyle galiba!