15 TEMMUZ’UN GERÇEK KAHRAMANLARINDAN ALBAY GÜVEN ŞAĞBAN HAYATINI KAYBETTİ

Jandarma Kurmay Albay Güven Şağban, 5 Şubat 2021’de bana şu tespiti yaptı:

“45 dakika süren 2020 yılı Yüksek Askeri Şura sonucunda, Metin Temel ve Zekai Aksakallı’nın emekli edilmelerini bir kenara bırakırsak, TSK Personel Kanununun 50 ve 54’ncü maddelerine dayanılarak yaklaşık 660 Albay, TSK’dan emekli edildi. Bu sayıya İçişleri Bakanlığınca, Jandarma Genel Komutanlığından emekli edilen 60 albayı dahil ettiğimizde emekli edilen albay sayısı yaklaşık 720’yi buluyor. Emekli edilen albaylar, nasıl bir değerlendirmeye tabi tutuldular ve hangi kriterlere göre emekli edildiler bilemiyoruz. Ancak emeklilik gerekçesi olarak gösterilen kadrosuzluğun çok doğru olmadığını ifade etmek isterim. Emekli edilen bu albayların ortak özelliği, hemen hemen hepsinin FETÖ ile bağlantısının olmaması ve liyakat sahibi olmalarıydı. 45 dakikada YAŞ yaparsanız ve YAŞ üyelerinin çoğunluğu da sivillerden oluşursa, FETÖ’cü terfi ederken, gerçek liyakat sahiplerinin emekli edilmesini normal olarak görmek gerekir.”

Dün sabah silah arkadaşı emekli Tuğgeneral Ali Demir aradı ve acı haberi verdi: “Güven Şağban Albay hayatını kaybetti.” Doluydu Demir Paşa ve “Bugün FETÖ’yle mücadele ediliyor deniliyor ya. Böyle mücadele mi olur? O gece Jandarma’da direnen bizler tasfiye edilmiştik ve Güven de bunun acısını hep yaşadı” dedi.

Yazımın girişindeki Güven Şağban Albay’ın “tasfiye” tespitine geçelim.

O gece...

15 Temmuz 2016’da Fetullahçı darbe girişimi başladı ve Jandarma Genel Komutanlığı Cari Harekat Daire Başkanı Jandarma Kurmay Albay Ali Demir, Jandarma Plan Prensip Başkanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu ile Jandarma Kurmay Albay Nurettin Alkan ve Jandarma Kurmay Albay Güven Şağban’ı telefonla arayarak darbe girişiminin olduğunu haber verdi... Jandarma Kurmay Albay Aziz Yılmaz’ın da katılımıyla bahse konu komutanlar, Beştepe Jandarma Genel Komutanlığı kışlasını ele geçiren darbecilerle sabaha kadar çatıştılar. 2017’de Güven Şağban, 2018’de Aziz Yılmaz, 2020’de Ali Demir ve Ahmet Hacıoğlu tek tek emekli edildi.

Güven Şağban, 15 Temmuz gecesi yaşananları şöyle anlattı: “Olay tarihinde Jandarma İstihbarat Başkanlığı Plan ve Güvenlik Daire Başkanı olarak görev yapıyordum. Eski Jandarma Genel Komutanlığı Özel Kalem Müdürü albay Erkan Öktem, ‘Güven bey hoş geldin, sen bize çok çektirdin, şimdi hesap vereceksin’ diye tehdit etti. Öktem’e ‘Bana bey demeyeceksin, komutanım diye hitap edeceksin, verdiğimiz emirlere de uyacaksın’ dedim. Bu sırada ellerim kelepçeliydi. Kalabalığın içerisinde bunu söylediğim için Öktem büyük bir hiddetle silahını çekerek doldurdu, bana doğru tetiği çekti. Allah’ın takdiri silah patlamadı. Tutukluk yapan silahı
geri çekti. İçindeki mermi dışarı çıktı. Beni duvar kenarına götürmelerini, eğer verilecek emirleri dinlemezsem infaz etmelerini söyledi.”

Sonra ne mi oldu?

Mesele sadece Danıştay değil

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında darbeciler tarafından alıkonulan dönemin Jandarma İstihbarat Başkanlığı Plan ve Güvenlik Daire Başkanı Kurmay Albay Güven Şağban’a güvenlik nedeniyle yakın koruma verildi. Daha sonra emekli olan Şağban’a verilen yakın koruma bu süreçte de devam etti. Ancak 2017 yılında Ankara İl Koruma Komisyonu hiçbir gerekçe göstermeden verilen koruma kararını kaldırdı. Karara itiraz eden Şağban mahkemeye başvurarak kararın yürütmesinin durdurulmasını istedi. Davaya bakan Ankara İdare Mahkemesi, Koruma Komisyonu’nun kararının “Telafisi güç zararlar doğurabileceği” gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasına hükmetti. Mahkeme daha sonra verdiği kararla Şağban’ın “FETÖ’nün açık hedefi olduğu ve özel koruma altına alınmasını gerektiren nedenlerin ortadan kalkmadığını” vurgulayarak, “Koruma kararının iptalinin hukuka aykırılık teşkil ettiğini” belirtti. Ancak bu arada İçişleri Bakanlığı Merkez Koruma Komisyonu boş durmadı. Yeni bir karar alarak Şağban’a verilen “Özel koruma” yani yakın koruma kararını da kaldırdı. Bu karara da itiraz eden emekli albay, başvurusunda haklı bulundu. Karar yine iptal edildi. İçişleri Bakanlığı bu sefer konuyu Bölge İdare Mahkemesine taşıdı ve kararın iptalini istedi. Ankara Bölge İdare Mahkemesi ise Güven Şağban’ı haklı bularak bakanlığın talebini reddetti. Güven Şağban ile İçişleri Bakanlığı Koruma Komisyonu ve Ankara Valiliği İl Koruma Komisyonu arasındaki karar iptali savaşını emekli Kurmay Albay Güven Şağban kazandı.

Emekli edilen, koruması kaldırılmak istenen Güven Şağban’la ilgili Jandarma Genel Komutanlığı iddianamesinde şu cümlelere kurulmuştu: “J.Kur.Alb. Ali Demir, İsth. Daire Başkanı J.Kur.Alb. Nurettin Alkan, İsth.Pl. Güvenlik Daire Başkanı J.Kur.Alb. Güven Şağban ve Per. Pl. Ynt. Daire Başkanı J.Kur.Alb. Aziz Yılmaz’ın darbeci personele karşı müdahalede bulunmak amacıyla büyük bir kahramanlık örneği göstererek silahlı olan darbecilerle mücadele ettikleri anlaşılmıştır.”

“Darbecilerle mücadele ettiler” ve hepsi emekli oldu!

Bitmedi.

Bir de “TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası”nı alamama süreci var. Ki onu da bu davaların takipçisi gazeteci Müyesser Yıldız 17 Eylül 2018’de yazmıştı. (https://muyesseryildiz.com/2018/09/17/sevgilisinden-dayak-yiyene-bile-takdirname-verildi-de-15-temmuz-gazisi-o-askerlere-neden-verilmedi/)

NOT:

FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle meslekten ihraç edilen 450 ismin mesleğe dönmelerine karar veren Danıştay 5. Dairesi’nin kararını mı tartışıyorsunuz? O zaman 15 Temmuz’dan sonra TSK’da tasfiye edilenlere bakın ve tartışmayın.