Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçime girmeye hak kazanan siyasi partilere kesinleşmiş seçmen listesini gönderir. Bu listelerin birisi 25 Kasım 2022’de, diğeri 14 Mayıs 2023’te verildi. Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu, yöneticiliğini Mehmet Günal Ölçer’in yaptığı, ODTÜ’lü bir grubun oluşturduğu, gönüllük esasına göre araştırma yapan ekibe zimmet karşılığı listeyi teslim etti.

6 Şubat depremi iki listenin verildiği tarih aralığına rastlıyor. Nasıl bir araştırma yapıldığını, hangi bulgulara ulaşıldığını Mehmet Günal Ölçer, SÖZCÜ’ye 21 Şubat 2024’de şöyle anlatmıştı:

KAYIPLARIN LİSTESİ İSİM İSİM BELLİ

“Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu’ndan kesinleşmiş seçmen listelerini zimmet karşılığı teslim aldıktan sonra, 25 Kasım 2022 tarihli seçmen listesinde olan, ancak 14 Mayıs 2023 tarihinde geçerli olan seçmen listesinde olmayanları isim isim tespit ettik. Ne için yaptık bu çalışmayı? Deprem bölgesindeki 11 il için yaptık. Bu insanlar yok. Peki bu insanlar nereye gitmiş olabilirler?

Türkiye’de başka bir ile gitmiş olabilirler. Bu sefer bu listeyi Türkiye’deki 80 ilde her il için tek tek yaptık. Her bir ildeki eksilen seçmenlerin diğer 80 ilde isimlerinin olup olmadığını araştırdık. Baktık ki bir kısmı gerçekten diğer illere gitmiş. Bir kısım insanımız da 80 ilden deprem bölgesindeki illere gelmiş. Bunları ayrıntılı bir biçimde ortaya koyduk.

BAKTIK YİNE EKSİK

Gördük ki çok sayıda seçmen yine eksik. O zaman ‘Bunlar yurtdışına çıkmış olabilirler’ diye değerlendirdik. Yurtdışındaki vatandaşlarımızın seçmen listesi de bizde. 14 Mayıs 2023 tarihi itibariyle, bunların bir kısmını da yurtdışında bulduk.

11 il için yaptığımız çalışmada bütün seçmenleri tek tek listeledik. Örneğin seçmen Hatay’dan kalkmış yurtiçinde başka ile gitmiş. Ya da Hatay’dan kalkmış yurtdışına gitmiş. Yurtiçinde veya yurtdışında herhangi bir yerde Hatay’dan gelmiş seçmenleri tek tek irdeledik. Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Elazığ, Hatay, Kilis, Malatya, Şanlıurfa ve Osmaniye’de bulamadığımız 90 bin 200 seçmen var. Yani bunların hiçbir yerde kaydına ulaşamadık. Bu insanlar yok ve ortadan kaybolmuşlar.

Kayıp seçmenleri 11 il için il il belirledik. Kayıp seçmenleri isim isim bütün bilgileriyle ortaya koyduk. Her ilin bilançosunu bilimsel çalışmayla sonuçlandırdık ve Rifat Bey’den bu listeleri zimmetli aldığımız için kendisine sonuçları da zimmet karşılığı teslim ettik.

İŞTE BİR ÖRNEK

Adana’da 25 Kasım 2022’de açıklanan seçmen sayısı 1 milyon 593 bin 108’di. İlk kez seçmen olan 16 bin 638 kişiyi de bu listeye eklemiştik. Adana’ya başka illerden gelenler oldu. 50 bin 152 kişi de başka illere gitti. Bunların sayısı da listelere göre 30 bin 699 kişi. Bunları seçmen sayısından düşüyoruz. Adana’dan yurtdışına giden 5 bin 451 kişi var. Adana’da iki liste arasında 11 bin 89 kişi de yaşamını yitirmiş. 14 Mayıs 2023 tarihli seçmen listesinde Adana için açıklanan seçmen sayısı 1 milyon 612 bin 659 kişi.

Birinci listede yer alıp da ikinci listede olmayan 90 bin 200 kişiyi isim isim, vatandaşlık numaralarıyla biliyoruz. Kişisel verilerin korunması yasası gereğince vatandaşlık numarasının tamamını yazmayıp ortadaki rakamların bir kısmını yıldızla ifade ettik. Resmi her makama çalışmalarımızı ayrıntılı olarak anlatır, bulgulara nasıl ulaşıldığını uygulamalı olarak gösteririz. Bütün kayıp seçmen listeleri yaklaşık bin 800 sayfa tutuyor.”

LİSTELERİ VERELİM, CEVAP VERSİNLER

Mehmet Günal Ölçer, “Kayıp seçmenlerle ilgili açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Hatay’dan örneğin İstanbul’a kaydınızı aldırdıysanız kaydınızın Hatay’da gözüküyor olması lazım. Bu bizim de gösterdiğimiz listede Hatay’dan İstanbul’a giden kişi olarak gözüküyorsunuz. Ne oldu, sizin kaydınız İstanbul’a geçti. Bunda kafamızda soru işareti yok.

90 bin 200 kişinin listesini istenen yere resmi olmak şartıyla Doğru Parti olarak ve ben kişi olarak isim isim, vatandaşlık numaralarıyla birlikte veririz. Onlar da cevap versinler niye bu insanlar yokmuş? 25 Kasım 2022’de seçim kurulunun listesinde olmasına rağmen, 14 Mayıs 2023 tarihinde neden seçmen değillermiş bunun cevabını verecek kişi ve yetkili makamlar biz değiliz.”

“VATANDAŞINI ÖLÜMDE BİLE ALDATIYOR”

Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu, sert söylemleriyle bilinir. Geçmişte Devlet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı görevlerinde de bulunmuştu. Araştırmacı Günal Ölçer’e Yüksek Seçim Kurulu’nun kesinleşmiş listelerini vermesiyle, Devleti tanıyan, işleyişini bilen bir isim. 90 bin 200 seçmenin “Kayıp” olduğuna dair araştırma yapıldı. Rifat Serdaroğlu, bu konuda SÖZCÜ’ ye şunları söyledi:

“11 ilimizdeki seçmenlerle ilgili yaptırdığımız araştırma tamamen bilimsel, resmi verilere dayalı bir biçimde gerçekleştirildi. Kayıp seçmenlerle ilgili listeler bin 800 sayfa tuttu. 11 ilimizde 90 bin 200 seçmen kayıp görünüyor. Bunların yurtiçinde ve yurtdışında izlerine rastlayamadık. Biz diyoruz ki: Devlet, vatandaşını ölümde bile aldatıyor. Bu konuyu herkesle tartışabiliriz. Bu konuda herkes bana her türlü soruyu sorabilir. 90 bin 200 vatandaşımızı ne yurtiçinde, ne de yurtdışında bulamıyoruz. Peki nerede bu insanlar?”

KAYIPLARDAN 22 BİN 46’SI ORTAYA ÇIKTI

Araştırmacı Günal Ölçer’in elinde Doğru Parti’den aldığı 31 Mart seçimlerindeki seçmen listeleri de var. İşte, bir önceki seçimde “Kayıp” olan 90 bin 200 seçmenden 22 bin 46’sı son seçimde ortaya çıktı. Bunlardan 2 bin 40’ı Hatay seçmeni. Günal Bey, “Eğer Yüksek Seçim Kurulu (YSK) isterse bunları yıldızsız olarak isim isim, vatandaşlık numaralarıyla birlikte ortaya koymaya hazırız” dedi. Konunun daha iyi anlaşılması için şu örneği verdi:

-25 Kasım 2022 tarihli kesinleşmiş seçmen listesine göre ben Günal Ölçer, Hatay’da ikamet eden seçmen listesinde ismi olan vatandaşım.

-14 Mayıs 2023 tarihli seçmen listesinde ben Günal Ölçer yok oldum. Üstelik Türkiye’nin hiçbir yerinde ya da yurtdışı seçmen listesinde de adım yok. Yani bir yerde öldüm. 

- 31 Mart 2024 yerel seçim listesi yayımlandı. Önceki seçimde hiçbir listede olmayan ben bu kez listeye alındım. Yani, dirildim. Bu durumda deprem bölgesindeki illerde 22 bin 46 seçmen var, bunun 2 bin 40’ı Hatay’da oy kullandı. Bunun anlamı ölü adına oy kullanıldığıdır.”

Deprem bölgesinde böyle gariplikler yaşandı. CHP, “Ölü seçmene oy kullandırıldığını” kanıtlamak için uğraşıyor. Adaylaşma sürecini Hatay için kötü yöneten CHP, şimdi Lütfü Savaş’ın ve partinin hakkını yedirmemek için savaşıyor.