Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara, cemaat yurdunda yaşadığı baskılardan ve gelecek kaygısından dolayı intihar etti. 20 yaşındaki gencin dün sabah arkadaşlarıyla birlikte kaldığı dairenin bulunduğu apartmanın 7. katından atladığı öğrenildi. Kara yaşamına son vermeden önce yayınladığı videoda istememesine rağmen ailesinin zoruyla cemaat yurdunda kaldığını söyledi.

HKP, Kara’nın videoda anlattığı olaylar neticesinde ölümünde sorumluluğu olduğunu düşündükleri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Nur Cemaati Yurdu Sorumluları, Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman ve Yurtlardan sorumlu Vali Yardımcısı hakkında “Görevi Kötüye Kullanma”, “İntihara Yönlendirme” ve “Anayasa’nın 2. ve 24. maddesine aykırılık” isnadıyla suç duyurusunda bulundu.

"CUMHURİYETE KARŞI AÇIK FAALİYET OLMASINA RAĞMEN SES ÇIKARILMAMIŞTIR"

HKP’nin Elazığ Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusu şöyle:

“Bu vahşi cinayetin -cinayet diyoruz çünkü burada cemaat yurdunda uğradığı baskılardan dolayı intihara sürüklenen bir genç vardır- işlendiği yasa dışı cemaat yurdunu denetleme görevi, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Elazığ Valiliğindedir. Yurdun Nur Cemaatine ait olduğu söylenmektedir. Nur Cemaati adlı ortaçağcı gerici yapı yasal hiçbir dayanağı olmadığı halde yurt açmıştır ve bu yasa dışılığa şüpheli olarak belirtilen resmi görevlilerce göz yumulmuştur. Bu cemaat yurdu Anayasal Düzene, Laikliğe ve Cumhuriyete karşı açık faaliyet içinde olmasına karşın, ses çıkarılmamıştır.

HKP avukatı Doğan Zafer Çıngı, suç duyurusuna ilişkin şunları dedi:

“Geçtiğimiz gün çok acı bir haberle uyandık. Nur Cemaati isimli Ortaçağcı gerici yapının cemaat yurdunda Enes Kara isimli bir gencimiz cemaat yurdunun baskılarından, zorlamalarından dolayı intihar etti. Daha doğrusu Ortaçağcı gericilerin cinayetine kurban gitti. Enes Kara intihar etmeden, cinayete kurban gitmeden hemen önce yazdığı mektupta ve çektiği videoda özellikle şunları belirtti. Enes Kara diyor ki mektubunun başında 'Ümidimi çalanları asla affetmeyeceğim. Ailemin zoruyla, istememe rağmen cemaat yurduna gönderildim.' Enes Kara’ya cemaat yurdunda zorla namaz kıldırıyorlar, gerici yapıların kitaplarını, risalelerini zorla istememesine rağmen okutuyorlar. İşte bu gencimiz daha fazla Ortaçağcı gericilerin baskısına, zulmüne ona işkence etmesine dayanamayarak intihar etmek durumunda kalıyor."

“SORUMLULARI MAHKEMELERDE YARGILAYACAĞIZ”

'Ortaçağcı gerici yapılar tarafından intihara yönlendiriliyor. Bir cinayete kurban gidiyor' diyen Çıngı, " 'Ne Tarikat Evi, Ne Cemaat Yurdu İnsanca Yaşanılacak Yurtlar İstiyoruz' dedik. Çünkü biz biliyorduk ki, daha saf, üniversite okumaya yeni gelmiş gençlerimiz bu tarikat evlerinin, bu cemaat yurtlarının örümcek ağlarına kapılıyor ve orada akıllarını, zihinlerini kullanmaktan geri bıraktırılarak onların kölesi haline getiriliyor. İşte Enes Kara’da köle haline getirilmek istenilen, zihince sıfırlatılmak istenilen gençlerimizden bir tanesi. Er veya geç Enes Kara’nın hesabını soracağız. Sorumluları mahkemelerde yargılayacağız. Ancak biz HKP olarak görevimizi yapmak zorundayız. Bizim şimdiki görevimiz bu cinayeti işleyen sorumluları yargının önüne taşımaktır. Çünkü HKP olarak geçmişte de hem AKP’giller’in hem de onların el uzattığı tüm Ortaçağcı gerici yapıların suçlarını yargıya bir sonuç çıkmasa dahi taşıdık ve kayıt altına aldık. Enes Kara’yı katledenleri, bu cinayeti işleyenleri de yargıya götürüyoruz" ifadelerini kullandı.

[old_news_related_template title="AKP'li Özkan'dan Enes Kara açıklaması: Kaldığı yer yurt değil apartman dairesi... Bunu araştırırsak ucu nereye varır?" desc="Cemaat yurdunda kalırken yaşadığı sıkıntıları anlattığı video çektikten sonra intihar Enes Kara ile ilgili açıklamalarda bulunan AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, 'Olayın gerçekleştiği yer bir yurt değil. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bugüne kadar izinleriyle açılmış olan bir müessese olmayıp, gençlerimizin kendi hür iradeleriyle bir araya gelerek açmış oldukları öğrenci evi olduğunu görüyoruz. Bu anlamda denetlenme itibarıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın denetlediği bir yurt statüsünde değil, sadece bir apartman dairesinde kalan öğrencilere ilişkin bir müessesedir' dedi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/01/12/iecrop/874de7a7-f2d3-470e-8f45-25f0210f65a9_16_9_1642002640.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/akpli-ozkandan-enes-kara-aciklamasi-kaldigi-yer-yurt-degil-apartman-dairesi-bunu-arastirirsak-ucu-nereye-varir-6884433/"]

[old_news_related_template title="İmamoğlu'ndan 'Enes Kara' mesajı: Hiçbir genç kendini yalnız ve çaresiz hissetmeyecek" desc="Enes Kara'nın intiharına ilişkin mesaj paylaşan İBB Başkanı İmamoğlu, 'Gençlerimize daha çok destek olacağız, hiçbir genç kendini yalnız ve çaresiz hissetmeyecek' dedi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/01/11/iecrop/01imamog_16_9_1568678991_16_9_1641917405.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/imamoglundan-enes-kara-mesaji-hicbir-genc-kendini-yalniz-ve-caresiz-hissetmeyecek-6882194/"]

[old_news_related_template title="Tarkan'dan 'Enes Kara' tepkisi: Bağnaz ve yobaz zihniyetlerin sömürüsü..." desc="Şarkıcı Tarkan, ailesinin zoruyla kaldığı cemaat yurdundaki baskıdan şikayet ederek hayatına son veren tıp öğrencisi Enes Kara ile ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Tarkan, 'Ne yazık ki Enes Kara’nın durumunda olup korku içinde, baskı altında yaşayan, yaşam sevincini ve umudunu kaybetmiş, çaresiz binlerce genç var ülkemizde' dedi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/01/11/iecrop/tarkan-dha-1_16_9_1641913560.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/tarkandan-enes-kara-tepkisi-bagnaz-ve-yobaz-zihniyetlerin-somurusu/"]