Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT World Kanalının açılış gecesinde bir konuşma yaptı. Erdoğan konuşmasında, Altın Kelebek Ödül Töreni'nde, En İyi Dizi dalında ödüle layık görülen TRT yapımı Diriliş Ertuğrul dizisi oyuncularının ve yapımcısının açıklama yapmalarına müsaade edilmemesiyle ilgili yaşanan durumu ve gecenin sunucusu Okan Bayülgen'in bu konuya ilişkin özür dilemesine tepki gösterdi. Erdoğan, 'onların verecekleri ödül önemli değil' dedi.

 

Erdoğan, Altın Kelebek Ödül Töreni'nde 'En çok beğenilen ve en çok izlenen dizi' kategorisinde ödüle layık görülen 'Diriliş Ertuğrul' dizisinin yapımcısına konuşma için izin verilmeyince ödülün iade edilmesi hakkında, "Benim çok sevdiğim bir Afrika atasözü var, 'Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız'. Onun için aslanlar kendi hikayelerini yazmaya devam edecekler. Onların o şekilde yorum yapmalarına hiç kafanızı takmayın, yola devam edin. Bu millet sizi bağrına basmış. Onlar bassa ne yazar basmazsa ne yazar? Onların orada verilecek şekli bir ödülü önemli değil. Asıl önemli olan siz bu milletin gönlünü kazandınız ya asıl ödül bu. Benim torunlarım bile ya bırakamıyorlar. Bu denli gönülleri fethetmiş bir dizi bu. Sıradan değil. Beyefendi izleyememiş, fırsat bulursa izleyecekmiş." açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin çevresinde yaşanan olaylara sessiz kalamayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye tarih boyunca çağ açıp, çağ kapatan hadiselerin yaşandığı dünya siyasetine yön vermiş medeniyetlere beşiklik etmiş bir coğrafyada yaşıyor. Bugün de aynı şekilde dünya siyasetinin ticari ve ekonomik ilişkilerine yön veren önemli olaylar Türkiye’nin çevresinde yaşanıyor. Suriye, Irak, Yemen, Ukrayna gibi çatışma alanları Kafkaslar, Balkanlar, Kuzey Afrika gibi potansiyel kriz bölgeleriyle köklü bağlantılara sahibiz. Orta Doğu’dan Asya’ya, Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya kadar birçok yerde akrabalarımız, vatandaşlarımız var. Tarihi, kültürel ve coğrafi bakımdan bu derece güçlü bir ülkenin etrafında yaşanan hadiselere yaşanan hadiselere kayıtsız kalması, gözünü kapatması, sırtını dönmesi mümkün değildir. Türkiye 2002’den beri dış politikasını bu gerçeğin idrakında olarak şekillendiriyor, adımlarını da bu çerçevede atıyor. Ülkemizin son 14 yılda yaşadığı sessiz devrimin görünür olduğu alanların başında dış politika geliyor” şeklinde konuştu.

İHA

İLGİLİ HABER‘Diriliş Ertuğrul’u izlememek suç mu?‘Diriliş Ertuğrul’u izlememek suç mu?


İLGİLİ HABERDiriliş Ertuğrul 65. bölüm fragmanında şok sahne: Yakalanan alp kim? İzleDiriliş Ertuğrul 65. bölüm fragmanında şok sahne!