Cilt cilt kitap yazarsın anlatamazsın da biri çıkıp bir rakam verir, gerçek iyot gibi açığa çıkar!

Rakamlar güçlüdür, gücü netliğinden gelir. Bu yüzden ‘rakamlar yalan söylemez’ denir ama palavradır. Her türlü cambazlığı yapanların eli değerse bal gibi yalan söyler.

1804-1881 tarihleri arasında yaşayıp, İngiltere’de birçok defa başbakanlık yapmış siyasetçi Benjamin Disraeli’nin bir sözü var. Şöyle demiş: Üç çeşit yalan var. Yalan, kuyruklu yalan ve istatistik...

Bakın bizim TÜİK’e, millet çöpten yiyecek arar hale gelmişken kafaya göre istatistik açıklayıp ‘ekonomi şahane’ diyebilenlere... Yalandan yalama olan binlerce rakam görürsünüz.

İstisnalar hariç doğrusunu bulmak zor!

Onlardan biri ortaya çıktı.

1 Ocak’tan 28 Şubat’a kadar geçen 59 günde bağımsız ve de pek tarafsız TRT, ekranlarında Recep Tayyip Erdoğan’a 2 bin 592 dakika, Özgür Özel’e ise 43 dakika yer vermiş.

Sayfalarca yazıya ne gerek, şak diye anladınız değil mi Türkiye’nin babalarının çiftliği haline geldiğini!

CHP tepki gösterdi, ‘Erdoğan’a iki ayda 43 saat (iki tam gün ediyor), Özel’e 43 dakikacık. Olur mu böyle adaletsizlik’ falan dedi.

Tepki anlaşılır ama tarafsız ve bağımsız, Anayasa’daki kuruluş ilkelerine sıkı sıkıya bağlı TRT ne yapsın?

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu vermesin mi, AKP lideri, başkumandan, Kaan pilotu, AKP İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı, Ankara, İzmir, Aydın, Hatay, Trabzon, Giresun, Kütahya, Ordu, Manisa, Zonguldak, Adana, Sakarya, Denizli, Afyonkarahisar, Tekirdağ, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Gaziantep adayı Erdoğan konuştu vermesin mi?

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Projesi açılışında hem İstanbul belediye başkanı adayı olarak hem ulaştırma bakanı olarak, hem cumhurbaşkanı olarak, hem de kullandığı trenin makinisti olarak konuştu yayınlamasın mı? Arnavutluk Başbakanı Rama ile görüştü, ABD’li senatörleri dışişleri bakanı gibi ağırladı vermesin mi?

Katil Sisi’den kardeşim Abdulfettah es-Sisi’ye dönülmüş, yıllar sonra Mısır’a gidilmiş, sarmaş dolaş olunmuş ekranlarını böyle renkli bir U dönüşüne açmasın mı TRT?

Ruanda Cumhurbaşkanı ile görüşüp çok mühim açıklamalar yaptığında yayınlamasın mı, kabinesini toplayıp üç vadeye kadar enflasyon düşecek demesini ahaliye duyurmasın mı, Fatih Camii’nde cenazeye katılıp musalla taşının dibinde konuşmuş vermesin mi?

Antalya’da halkımızın asla giremeyeceği havalimanı devlet konukevinin görkemli açılışını yapmış göstermesin mi, Kahta ilçesinde Kahta belediye başkanı adayı gibi “31 Mart’a hazır mıyııız” diye sormuş bunu ekrana getirmeyip de ne yapsın?

Hayret bi şey konuşmasa da Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Yılmaz Akçil’in yemin törenine katılmasını, Sivil Toplum Kuruluşları Bursa Buluşması’ndaki “Biz bu yola birileri gibi siyasi kariyer amacıyla çıkmadık” demesini, sarayda düzenlenen Diyanet Akademisi mezuniyet merasiminde “Gençlerimizin kendilerini heba etmesine seyirci kalamayız” demesini ekrana getirmeyip de seyirci mi kalsın TRT!

Kısa Şubat ayı programı bu...

AKP genel başkanlığı, cumhurbaşkanlığı, başkomutanlık, pilotluk, bakanlıklar, sayısız belediye başkan adaylığı yapan, ekonomiden tapu kadastro genel müdürlüğüne, planlamadan uygulamaya, savcılıktan hakimliğe hatta mahkeme kurmaya, emekliye verilmeyen trilyonlarla neler yapılacağına,  dış ilişkilerin bozulup bozulup düzeltilmesine ve dahi her bir işe tek başına koşan bir dünya liderimiz var.

Katıldığı programların bazılarını ilk alkıştan son alkışa, bazılarını mecburen uzun özetler halinde vermiş, Şubat ayında bin 200 dakika falan ayırmış ona TRT...

Böl 28’e, her gün için 43 dakikacık. Çok mu?

Tarafsız TRT’nin bağımsız editörleri vermeyip de ne yapsın?

Eleştiren CHP’lileri gerçekleri görmeye davet ediyor, TRT’mize ve milleti için durup dinlenmeden  didinen dünya liderimize haksızlık yapmayın diyorum.