Erdoğan basın toplantısını yine uçakta yaptı. Koskoca dünya lideri gidip de alelade bir insan gibi “karada” açıklama yapacak hali olamazdı.

Önemli mesajlar verdi. En azından okuduğum internet sitesinde öyle başlık atılmıştı.

★★★

Erdoğan, “Enflasyonda düşüş daha yeni başladı. Hızlanarak devam edecek” diyerek başladı.

Keşke burada TÜİK‘in başarısına da değinseydi. Onlar olmasaydı açıklanan enflasyon rakamları hâlâ hayaldi... Onlar sayesinde “resmi” sıfatı kazanıp kayıtlara geçti.

Sen git milletin o kadar tepkisini çek, içinden dışından yedi ceddinin hatrı sorulsun, yemediğin bela kalmasın... Parayla yapılacak iş değil valla... Bir “teşekkür” mü fazla?

Aslında o da haklı... Teşekkür etse anlaşılacak enflasyonu nasıl düşük çıkardıkları. Maaşlara az zam yapıldığı... Bazı kahramanlar pelerin takmazlar. TÜİK, bu ülke size minnettar!

★★★

“Programımız çalışıyor. Başlangıçta program yok dediler, sonra bu program çalışmaz dediler” diye devam etti.

Ben de demiştim “program yok” diye ama... Meğer var mıymış? Bana biri Whatsapp’tan ya da mail ile atsa ya... Nerede bu program sahi... Var ki “çalışıyor” falan da dedi. Çıkartın şunu, saklamayın hadi...  Koca program tek satır anladığım kadarıyla... Mesela vergileri artırmaktan başka ne yapılacak programda?

“Tasarruf paketi var ya” demelerini bekliyorum açıkça... Denizi emanet etsen suyunu bitireceklere “tasarruf edeceksin” mi diyeceksin? Bayılıyorum
bu tarzlarına...

Mesela tasarruf adına, “Kamuda yeni araç alımına zorunlu haller dışında izin verilmeyecek” açıklaması da yapıldı. İyi de normalde olması gereken bu değil mi? Keyfi araç alımı serbest miydi?

★★★

Lafı fazla uzatmadan şuracığa kendime bir hatırlatma notu düşeyim...

Yapılan planların hiçbirinin Türkiye’nin yönetildiği başkanlık sistemi ile mümkün değil gerçekleşmesi. Üçüncü sınıf danışman ordusuyla yürümez bu gemi...

Başkanlık sisteminin ise iki büyük sorunu var. Başkanlık ve sistem... Önce bunları düzelt, sonra plan program işini hallet!

★★★

Başka ne dedi? “Para geliyor ama bu sıcak para dediler. Sürekli bir kulp, bir hata üzerinde yoğunlaşıyorlar.”

Hata nerede? Gelen para sıcak parada... Sahi o nedir Allah aşkına?

Yaz sıcağında serinlemek için şehre gelen bir turist gibi... Uzun vakit geçirmeyi pek sevmez. Aniden gelir, bir süre takılır, birkaç fotoğraf çeker ve ardından gider.

Finansal anlamda sıcak para, ülkeler arasındaki yüksek faiz oranı ve getiri peşinde koşan kısa vadeli yabancı sermayedir. Kısa vadeli kâr elde etmeyi hedefler... Peki ettiği kârı kim öder?

★★★

Final cümlesi heyecanlandırdı beni... “Tabii ki sorunlarımız var ama bu sorunları çözecek güçlü bir siyasi irade var.”

Bu sorunları yaratan zayıf irade şimdi nerede? İyi ki kendisi geçti ülkenin başına... Benim inancım tam bu yeni yönetime... Bakalım ne diyecek 3-4 ay sonra fakirlik iyice
derinleştiğinde?