Sözcü Plus Giriş

Corona virüsü nedeniyle iptal edilen kültür sanat etkinlikleri

Corona virüsünün Türkiye'de de ortaya çıkmasının ardından birçok etkinlik iptal edildi. İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir'de etkinlikler iptal edildi. Birçok filmin gösterim tarihi ertelendi. İşte, ertelenen ve iptal edilen etkinlikler...

Sercan MERİÇ
Güncellenme: 16:13, 13/03/2020
Corona virüsü nedeniyle iptal edilen kültür sanat etkinlikleri

Dünyayı sarsan ve Türkiye’de de görülen corona virüsü nedeniyle birçok kültür-sanat etkinliği iptal oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 14 Mart Cumartesi gününden nisan ayı sonuna kadar Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne ait tüm sanatsal etkinliklerin ertelendiğini bildirdi.


BAŞKENT TEYAKKUZDA

Ankara Büyükşehir Belediyesi, corona virüs tedbirleri nedeniyle tüm kültür sanat etkinliklerini iptal etti.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi düzenlediği konser, tiyatro, sergi, panel gibi tüm kapalı alan etkinliklerini 2 Mayıs 2020 tarihine kadar iptal ettiğini açıkladı.

İzmir’de de Buca’da, Bornova’da, Karşıyaka’da ve Narlıdere’de birçok etkinlik iptal edildi. 22-30 Mart’ta Narlıdere’de yapılması planlanan Tiyatro Festivali de iptal olan etkinlikler arasındaydı.


Önümüzdeki ay yapılması planlanan 25. İzmir Kitap Fuarı, corona virüsü nedeniyle ertelendi. Fuarın Haziran ayında yapılması planlanıyor.

VİZYONDA ZORUNLU RÖTAR

Bu hafta vizyona girmesi beklenen Ezel Akay’ın filmi 9 Kere Leyla’nın gösterimi ileri bir tarihe ertelendi. Müstakbel Damat filminin galası ise iptal oldu.

Malazgirt 1071, Adanış: Kutsal Kavga, Aslan Hürkuş: Kayıp Elmas filmlerinin de gösterimleri ertelendi.

Usta tiyatrocu Müjdat Gezen’in 16 Mart Pazartesi günü yapılması planlanan ‘Müjdat Gezen 60’ncı yıl’ galasını ileri bir tarihe ertelendi.

Sanatçı Müjdat Gezen

Cem Yılmaz son gösterisi Diamond Elite Platinum Plus’ın Avrupa turnesinin ertelendiğini açıkladı ve “Sevgili arkadaşlar, değerli seyircilerim… Hal böyleyken böyle. Avrupa turnesi ile ilgili erteleme ve iptal mecburiyeti oldu. Bilgi aldıkça duyuru yapacağım” dedi.

KÜLTÜR MERKEZLERİ BİRER BİRER AÇIKLADI

İş Sanat, 30 Nisan’a kadar gerçekleştirmeyi planladığı etkinliklerini ileri bir tarihe erteledi.

Akbank Sanat’ın Mart ayındaki etkinlikleri ve 16. Akbank Kısa Film Festivali’nin halka açık tüm gösterimleri ertelendi.

Zorlu PSM, 13 Mart itibarıyla 6 Nisan’a kadar yapılması planlanan tüm etkinliklerin durdurulduğunu açıkladı.

Babylon Bomonti 6 Nisan’a, Salon İKSV 15 Nisan’a kadar olan etkinliklerini erteledi.

ENKA Sanat’tan yapılan açıklamada ise “Nisan ayı sonuna kadar düzenlemeyi planladığımız tüm etkinlikleri, küresel boyutta yaşanan Koronavirüs salgınına yönelik önleyici tedbir amacıyla erteledik” denildi.

12. ve 13. Metin Altıok Şiir Ödülü töreni, koronavirüs salgını nedeniyle ertelendi.

“14 Mart Cumartesi günü gerçekleşecek 12. ve 13. Metin Altıok Şiir Ödülü töreni, Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin halk sağlığını koruma yönünde aldığı tedbir kapsamında ileri bir tarihe ertelenmiştir.”

FİLM FESTİVALİ DE ERTELENDİ

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 10-21 Nisan 2020 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 39. İstanbul Film Festivali, yıl içinde ileri bir tarihe ertelendi. Türkiye ve komşu ülkelerden Köprüde Buluşmalar'a katılan proje ve filmlerin uluslararası sunumları ise internet üzerinden 14-17 Nisan tarihlerinde yapılacak.

Yayınlanma Tarihi:11:31,