Devlet Tiyatroları’ndan ‘kıyım’ açıklaması

Devlet Tiyatroları, onlarca sözleşmeli personelin işten çıkarılması ile ilgili açıklama yaptı. Kurum, 300 sözleşmeli sanatçı ve personelin görevine son verildiğine dair haberleri yalanladı, ancak kaç kişinin işine son verildiğine dair bir rakam vermedi.

Devlet Tiyatroları’ndan ‘kıyım’ açıklaması

Devlet Tiyatroları, 300’e yakın sözleşmeli çalışanın sözleşmelerinin bu yıl yenilenmemesi, ilgili kişilere sarı zarf verilerek kurumla ilişiklerinin kesilmesi ile ilgili resmi sitesinden bir açıklama yayınladı.

Söz konusu haberlerin yayınlandığı basın kuruluşlarını eleştiren DT’den yapılan açıklama şöyleydi: “Genel Müdürlüğümüzde istihdam edilen misafir sanatçıların tabi olduğu yevmiyeli çalışma biçimi 31.12.2019 tarihinde sona ermiştir. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar'ın ek 8'inci maddesi kapsamında görev yapabilmek için ilgili personelin belirli şartları taşıması gerekmektedir.

Sanat kurumlarının aynı zamanda bir eğitim kurumu olması nedeniyle, sunmuş oldukları hizmetin niteliği ve özelliği gereği çalıştıracağı personelde aranan kriterleri tespit etmede mevzuat hükümleri dikkate alınmıştır. Kamuoyunu doğru ve tarafsız bilgilendirmekle görevli basın-yayın organlarının duyumlara dayalı ve gerçeği yansıtmayan bilgilerden oluşan birtakım yorumlarla haber yapmasının sanata da sanat kurumlarına da faydasının olmayacağı açıktır.

‘OYUN İPTAL EDİLMEDİ, TARİHİ DEĞİŞTİRİLDİ’

Misafir sanatçıların uzun yıllardır çözülemeyen sorunlarının (ücretli izin ve mazeret izni olmak üzere özlük hakları konusunda yeni kazanımlar sağlanmış, ücretlerine de önemli oranda zam yapılmıştır) çözüme kavuşturulmasının görmezden gelinerek, eksik ve yoruma dayalı bilgilerle haber yapılması basın ilkeleriyle bağdaşmamaktadır.

Yine bazı medya organlarında yer alan 300 sözleşmeli sanatçı ve yardımcı personelin görevine son verildiği ve oyunun iptal edildiği yönündeki haber de gerçeği yansıtmamakta olup; haberde bahsi geçen oyun iptal edilmemiş, oyunumuzda sadece tarih değişikliğine gidilmiştir.

‘BU OYUNA GELMEYİZ’

Öte yandan İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (İŞTİSAN) Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi'nde yaşanan işten çıkarmalara tepki göstererek bir açıklama yayınladı. “Bu oyuna gelmeyiz” başlıklı açıklama şöyleydi:

“Devlet Opera ve Balesi ve Devlet Tiyatrolarında oyuncusundan, marangozuna demircisinden, suflörüne orkestra ve ses sanatçısına kadar 150 emekçiye asal kadroları verileceği yerde “güvenlik soruşturmasından geçemedikleri” bahane edilerek sözleşmeleri feshedilmiştir.

Yıllardır kadro verilmek yerine taşeron, sözleşmeli, yevmiyeli ve iş güvencesiz çalıştırılan, böylelikle değersizleştirilmeye ve boyunduruk altına alınmaya çalışılan sanat emekçileri ellerine sarı bir zarf tutuşturularak işten atılmıştır.

‘ÖZLÜK HAKLARI VERİLSİN’

Bütün bunlar olmuyormuş gibi oyuncuların işten atılması yüzünden oynanamayan oyunların sebebi “teknik aksaklık” olarak gösterilmiştir.

2020 yılının ilk günü ülkemizde tiyatro alanında gelinen nokta budur. Devlet Tiyatrosu, Devlet Opera ve Balesinde yapılan bu haksız kıyımı kanıyor, bu karardan bir an önce geri dönülmesini, yıllardır kamu kurumlarında güvencesiz olarak çalıştırılan sanatçı ve emekçilerin özlük haklarının verilmesini ve asal kadrolara atanmasını istiyoruz.”

Devlet Tiyatroları'nda sarı zarf şoku İlginizi Çekebilir Devlet Tiyatroları'nda sarı zarf şoku DT'deki krizden eski bakanın eşi de etkilendi İlginizi Çekebilir DT'deki krizden eski bakanın eşi de etkilendi