Haftanın Kitapları

Özkan Saçkan'dan Haftanın Kitapları...

Haftanın Kitapları

Gerçeğin şarkısı

Emre Alpan İnan'dan Kızılkıta Üçlemesi 1-İsimsizler Kalesi. Vurun davulları, lavtaları dinleyin. Artık gerçeğin şarkısı çalacak. Ergenlik hayallerinin zamanı geçti. Artık Al'lar halkı büyümek zorunda. Dedelerinizin efsanelerini unutun. Kendinizinkini yazmalısınız. İnanç ailesinin istenmeyen çocuğu Şüphe doğdu ve İsimsizler Kalesi'ne gidiyor. (Doğan Kitap)

isimsizler-kizilkita-3lemesi
Gizemli bir polisiye

Gilbert Keith Chesterton'dan Bay Perşembe. Aykırı düşünceleri, siyaset ve topluma getirdiği eleştirileriyle İngiliz edebiyatının sıra dışı isimlerinden biri olan G. K. Chesterton'tan heyecan verici bir roman. Muhteşem olay örgüsü ve şaşırtıcı karakteriyle kitap, okura devletle anarşi ve şüpheyle gerçek arasındaki çatışmayı sorgulatan gizemli bir polisiye. (Alfa Yayıncılık)

bay-persembe
Yazılanlar gerçek

Aytunç Altındal'dan Dünün Belgeleriyle Yarının Tarihi. Yazar, yıllar önce özellikle Ermeni meselesinde Çarlık Rusyası ile Almanya, Fransa ve İngiltere'nin, Osmanlı'ya karşı bir plan hazırladıklarını ve bunun için 1904 yılında gizli bir anlaşma imzaladıklarını “belgeleri” ile ortaya koydu. Yazar “erken uyarıda” bulundu, “işaret fişekleri” attı. Ancak, uyarılar tarih oldu. Yazılanlar ise gerçek! (Destek Yayınları)

dunun-belgeleriyle
Kapkara bir kusurum

Mehmet Said Aydın'dan Kusurlu Bahçe. Ben çok şeye kusur kaldım. Çok şey kusura baksın bu yüzden. Kapkara bir kusurum şimdi, saçlarım uzun, tırnaklarım uzun, kirpiklerim uzun. (Everest Yayınları)

kusurlu-bahce
Gülümseten öyküler

Halid Ziya Uşaklıgil'den Bitmemiş Defter. Kitap, yazarın öykülerinin konularına göre yeniden sınıflandırılmasıyla ortaya çıkan bir derleme. Yazarın belki de en başarılı olduğu karakterlerin, kadınların merkeze alındığı öykülerin toplamı. Her yaştan, her sosyal sınıftan, kimi zaman acıklı kimi zaman gülümseten öyküler… (Can Yayınları)

bitmemis-defter
Hayattan kareler

Tolga Gümüşay'dan İstanbul Kareli Öyküler. Kitap, fotoğrafın gerçekliğiyle edebiyatın olasılıklarını iç içe geçirerek dünyanın en güzel kentlerinden birinde var olmanın türlü hallerini ortaya koyuyor. İstanbul’un gündelik hayatından kareleri, bu şehirde yaşamanın büyüsünü yansıtan öykülere dönüştürüyor. (Altın Kitaplar)

istanbul-kareli

Kadının serüveni

Fikret Dağlı Tüzemen'den A’dan Z’ye Kirletilmiş Kadın. Yazar, ‘kadın'ın tarihsel serüvenini tarihsel süreç içinde sınıfsal konumunu temel alarak anlatmakta. Bu yolculuğa, insanlığın toplayıcılık döneminden yola çıkmakta; tarımdan tunç devrine, Sümerlerden Antik Yunan'a, Semavi dinlerden Avrupa'ya, Gregoryen kilise döneminden günümüzdeki Barbar dünyaya geçmekte. (Berfin Yayınları)

adan-zye-kirletilmis
Hareketin adı

Selami Genli'den Aparkat. İnsanı insan yapan ilk hareketin adı, dik durmaktır. Kahraman bileklerini kesmişti. Tentürdiyot kokulu hastane odasında işte bu yüzden yatıyordu. Peki henüz yirmi sekiz yaşında, üstelik yakışıklı ve zeki bir adam bileklerini niçin keser? Kahraman bunu yapmıştı. (Bilgi Yayınevi)

aparkat
Uzay yolculuğu

Kwangwoong Lee'den Neden? Evren. Kitap sizi büyüleyici ve şahane bir uzay yolculuğuna çıkaracak. Bu hikâyenin kahramanları Omji ve Gomji ile birlikte evrenin sırlarının içine dalacaksınız. Evren hakkında bilgi edinip onun muhteşem düzenini göreceksiniz. (Hep Kitap)

neden-evren

Hiç kimse görmedi

Ali Özgentürk'ten Gizli Defterlerim. “Bu notları yazdığım defterlerimi gizlerdim herkesten; belki de utanırdım… Yetmiş yıllık hayatımda kardeş, eş, arkadaş, dost, sevgili, hiç kimse görmedi defterlerimi… Gizliliği işte ondan… Evet, bir bakıma ruhumun ve hayatımın ‘giz'lerinin defterleri bunlar…” (Kırmızı Kedi Yayınları)

gizli-defterlerim

Dikkat çekecek bir roman

Keith Thomas'tan Uyanış. Psikolog Matilda Deacon hafıza üzerine çalışmalar yaparken on bir yaşındaki Ashanique'le tanışır. Garip davranışlar sergileyen bu kızın sıradışı bir yeteneği olduğu iddia edilir. Kendisinden çok önceleri yaşamış, hiç tanımadığı insanların anılarını hatırlayabildiği iddiası gerçek midir? Ashanique'in peşine düşen Gece Doktorları'yla artık Matilda da mücadele etmek zorundadır. Dean Koontz hayranlarının dikkatini çekecek bir roman. (Çınar Yayınları)

uyanis

Eğlenceli anlatım

Oscar Zarate, Richard Appignanesi'nden Varoluşçuluk-Çizgibilim. Richard Appignanesi, felsefenin belki de en karmaşık alanını eğlenceli anlatımı ve yazarın çizimleriyle adeta bir çizgi romana dönüştürüyor ve varoluşçu felsefenin tarihini Kierkegaard, Husserl ve Nietzsche'den Nazizm ve Soğuk Savaş'a dek sürüyor. (Say Yayınları)

varolusculuk
Merak uyandırıcı

David Crystal'tan Dilin Kısa Tarihi. “Crystal, yaşayan dillerin sınır tanımadığını ve yeni koşullara seve seve uyum sağladığını bize hatırlatıyor” Iain Finlayson, The Times. “Dilin Kısa Tarihi, dil için yazılmış bir zafer şarkısı. Her zaman açıklayıcı ve merak uyandırıcı.” David B. Williams, Seattle Times. (Alfa Yayıncılık)

dilin-kisa
Asılsız dedikodular

Agatha Christie, Çiğdem Öztekin'den Roger Ackroyd Cinayeti. King's Abbot köyündeki sakin yaşam bir anda altüst olur. Dul bir kadının şüpheli ölümü asılsız dedikodulara yol açar. Köy, kadının ilk kocasını öldürdüğü, bu yüzden şantaj kurbanı olduğu ve Roger Ackroyd'la gizlice nişanlandığı söylentileriyle çalkalanmaktadır. (Altın Kitaplar)

roger
Toplumun yazgısı

Öner Yağcı'dan Büyük Oğul Efsanesi. Yazar, “İnsanın aklını ve elini kullanarak doğayı, kendisini ve toplumunun yazgısını değiştirebileceğini bilen, bunun nasıl olacağına ömrünü veren bir devrim öğretmeninin”, Tonguç'un efsanesini sunuyor bize. (Bilgi Yayınevi)

buyuk-ogul

Türkiye panoraması

Oya Baydar'dan Yolun Sonundaki Ev. Yazar, 1913'te bir suikastla başlayıp 1960'lı yıllarda aynı apartmanda kesişen çizgilerle ülkenin son yüz yılının haritasını çiziyor. Kitap, okuyan herkesin kendinden bir şeyler bulacağı bir Türkiye panoraması. (Can Yayınları)

yolun-sonundaki
Nadide bir eser

Halil Cibran'dan Kum ve Köpük. Neşeli yüreklerle neşeli bir şarkı söyleyen kederli bir yürek ne kadar da asildir! Yazarın Cibran'ın kendi özdeyişlerini derleyerek bizlere armağan ettiği kitap, düşünmek ediminin tam anlamıyla maddesel karşılığını bulduğu nadide bir eserdir… (Destek Yayınları)

kum-ve-kopuk
Eşsiz bir yolculuk

Nedim Gürsel'den Piramitlerin Gölgesinde-Mısır’a Yolculuk. Yazar firavunlar döneminden günümüze, eski Mısır mitolojisinden yazar Necip Mahfuz'un Kahire'sine doğru eşsiz bir yolculuğa çıkarıyor okuru. Dinsel inancın kaynağını araştırıp sorgularken Nil Nehri boyunca eski uygarlıkların izini sürüyor. (Doğan Kitap)

piramitlerinBir derleme

Adalet Ağaoğlu'ndan Başka Karşılaşmalar. Kitap, yazarın deneme, değini ve söyleşilerinden oluşan bir derleme. Yazar okurunu bu kez başka kentlerde “karşılaşıyor”, müzeleri ve sergileri geziyor, radyo ve tiyatro kulislerinden geçiyor, sinemaya uğruyor, çeşitli objelere dokunuyor. (Everest Yayınları)

baska-karsilasmalar
Batacak bu gidişle

Göknur Birincioğlu'ndan Lafla Peynir Gemisi Yürümez. Işıl ışıl düşler düştü yıldızlardan başına sözcüklerle yapacağı akrobasi aşkına! Aldanmayın büyüklüğüne ve parlaklığına. İçi boş, süslü laflarla dolu. Ne ileri gittiği var ne de geri! Olduğu yerde duruyor. Batacak bu gidişle! (Hep Kitap)

lafla-peynir
Coşku uyandırıyor

Mavisel Yener'den Atatürk’ü Tanıyalım. Yazar, M. Kemal Atatürk'ün hayatını edebiyatın diliyle yoğurarak çocukların konuyla ilgili duyarlıklarını güçlendiriyor, coşku uyandırıyor. (Bilgi Yayınevi)

ataturku-taniyalim
Az bilinen eserler

Aydın Büke'den Bach-Yaşamı ve Eserleri. Yazar, sanatçının yaşamını, o dönemin toplumsal, tarihsel arka planıyla birlikte anlattıktan sonra, eser çözümlemelerine girişiyor. Bu çözümlemelerin özgün yanı, sanatçının çok bilinen eserleri yerine yine aynı öneme sahip ama ülkemizde az bilinen eserlere yönelmesi. (Can Yayınları)

bach
Etki altındayız

Tolga Yücel'den Son İnsan. Havada içimize çekmeye korktuğumuz bir koku var sanki. Ne kadar engel olmaya çalışırsak çalışalım dört bir tarafımızı sarmış yoğun bir etkinin altındayız. Her yeni gün bir önceki günden farksız… Her sabah sıcak yatağımızdan kalkıp, teknolojinin getirdiği nimetlerden faydalanmak yerine, o teknolojinin yarattığı hızın köleleri “sıradan insanlar” olarak yollara düşüyoruz. (Destek Yayınları)

son-insan
Gerçek bir şahaser

Haruki Murakami'den Kumandanı Öldürmek. Hepimiz hiç kimseye açamayacağımız sırlarla yaşıyoruz… Yazardan gerçek bir şaheser… İlmek ilmek örülmüş bir gizem hikâyesi. Yalnızlığı bir yük olarak görmeyen, yeri geldiğinde yalnızlığını bir madalya gibi göğsünde taşıyanlar için yazılmış bir roman. (Doğan Kitap)

kumandani-oldurmek
Demokrasi fikri

David Graeber'den Demokrasi Projesi . Kitap yakın dönemde dünyayı kasıp kavuran “Wall Street'i İşgal Et!” hareketiyle beraber gelmiş geçmiş en cesur siyasi düşünce olan demokrasi fikrinin tarihini ve radikal demokrasinin dünyayı nasıl dönüştüreceğini anlatıyor. (Everest Yayınları)

demokrasii
Suların düşü

Göknur Birincioğlu'ndan Kuşkulu Kuşkonmaz. Tüyleri de döküldü bir bir Kuşkonmaz'ın, hayalleri suya düşerken… Herkesin bir düşü var, suların düşleri olmadığını kim söylemiş? Kim bilir belki, Kuşkonmaz'ın tüylerinin düştüğü suların düşüydü bu düşüşler. (Hep Kitap)

kuskulu
İki kutup arası

Ferit Edgü'den Doğu Öyküleri. “Doğu, iletişimsizliğin ana yurtlarından. Hem de Doğu'nun dağ köylerinde, genç bir aydını kim anlayabilir? Yakınlıkların yabancılıkları, yabancılaşmayı çoğalttığı bir dünya, iki kutup arasında bir öte–üçüncü–dünya da doğurmaya başlar.” Semih Gümüş (Alfa Yayınları)

dogu-oykuleri
Bol sürprizli bir kitap

Mavisel Yener'de Atatürk’ün Doğa Sevgisi. Çizgi roman dünyasına eğlenceli bir davet yapan, bol sürprizli bir kitap. Öyküleştirilmiş anıların penceresinden bakarken yazar M. Kemal'in ailesini, çocukluğunu, keskin zekâsını, okul yıllarını, kurtuluş mücadelesindeki inancını, ileri görüşlülüğünü anlatıyor. (Bilgi Yayınevi)

ataturkun-doga
Macera romanı

Murat Yetkin'den Meraklısı için Casuslar Kitabı. “James Bond iki günde yakalanırdı.” Kendisi de “Majestelerinin hizmetinde” bir İngiliz ajanı olan Ian Fleming'in, James Bond karakterini yaratırken model aldığı Sırp ajan Duşko Popov, anılarında böyle diyordu. Yine macera romanı tadında, yine bir solukta okuyacağınız tempoda. (Doğan Kitap)

meraklisi-icin
Çarpıcı bir anlatım

Joseph Roth'tan Bir Katilin İtirafları. Yazar, güçlü psikolojik betimlemeleriyle ördüğü romanıyla, bireysel yazgının toplumsal olandan bağımsız düşünülemeyeceğini çarpıcı bir anlatımla göz önüne sererken “iyi” ve “kötü” gibi değerlerin de ne denli sorgulanabilir olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. (Can Yayınları)

bir-katilin-itiraflari
Sevdiğimizi kaybetmek

Meltem İdiğ-Çamuroğlu'ndan Yas – Kişisel Bir Yolculuk. “Bir yakınımızı, sevdiğimizi kaybetmek, önemli bir parçamızı kaybetmek gibidir. Artık inkâr mekanizması işe yaramaz, “Ben özelim, ben korunuyorum, bana bir şey olmaz” savunmaları tamamen çöker. Ölüm bu kadar yakına gelebilmişse, büyük bir tehdit var demektir. Ve eğer ben de öleceksem o zaman hayatın anlamı nedir?” (Alfa Yayıncılık)

yas
Yitik zaman

Tuğrul Tanyol'dan Şiirler-1 (1971-1984). Günler bir ormanın sessiz çığlığına gömüldü, Kendi içine düşen dipsiz kuyulara. Cesaret: Gözbebeklerimin içindeki karanlık ülke, Perili… Ve hiç varılmayacak. Gün soldu, eteklerinde kızıl pırıltılarla damlarken su, Bir at kişnemesi, yağız gül kokusu, Vardığımda yoktu bütün kapılar. Ben yitik zamanın altında kaldım, Silindi kapılar ben dışarda kaldım. (Kırmızı Kedi Yayınları)

siirler
Platonik aşk

Oktay Akbal'dan Suçumuz İnsan Olmak. Kitap, mutsuz evlilikleri içinde kaybolmuş, masum bir heyecanla yasak aşkta çare arayan ama bunun bir hayal olduğunu anlayıp kurtulmak istedikleri yaşamlarına dönmek zorunda kalan Nuri ile Nedret'in hikâyesi… (Doğan Kitap)

sucumuz-insan
Saray'a girmek

Bertrand Bareilles'ten Paris'te Bir Türk 1806-1811. Yazar Abdülhamid döneminde İstanbul'da Fransızca öğretmenliği yaparken padişahın güvenini kazanarak Saray'a girmeyi başarmış bir Oryantalisttir. Önemli isimlerle kurduğu yakınlıklar sayesinde heybesinde birikenleri defterlerine işlemiştir. (Kırmızı Kedi Yayınları)

pariste-bir-turk
Loading...