Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kuzey Ormanları’na şimdi de film platosu kuruyorlar!
Kuzey Ormanları’na şimdi de film platosu kuruyorlar!
İstanbul’un akciğerleri Kuzey Ormanları’nın başına gelmeyen kalmadı. 3. Havalimanı ve 3. Köprü inşaatları nedeniyle tahrip edilen Kuzey Ormanları’na şimdi de film platosu kuruluyor.
Özlem GÜVEMLİ
Kültür Sanat 11 Temmuz 2018 - 16:56

Eyüpsultan Belediyesi'nin Kuzey ormanlarını tahrip edecek film platosu projesi İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 11 Temmuz tarihli meclis oturumunda gündeme geldi. Oya sunulan teklifte Eyüpsultan Belediyesi'nin sınırları içindeki Ağaçlı, Çiftalan ve Odayeri köylerine ilişkin imar planlarına “ilgili kurumlardan görüş alınmak kaydıyla başkanlık tarafından verilecek izinle film platosu yapılabilir. Kapalı stüdyo yapılması halinde planda belirlenen fonksiyona ait yapılaşma koşulları aşılamaz” notunun eklenmesi istendi. Plan değişikliğinin gerekçesi “İstanbul'un tanıtımında potansiyel olduğu bilinen film sektörünün geçmişte olduğu gibi gelecekte de Eyüp'te yaşatılmasını amaçlayan planlama yaklaşımı ile film sektörünün taleplerine cevap verebilecek şekilde imar planlarına ait plan notlarında değişikliğe gidilmiştir” olarak açıklandı.

FİLM PLATOSUNU BAKANLIK BELİRLEMELİ

Teklife ilişkin hiçbir kurum ve kuruluştan görüş alınmadı. İBB'ye bağlı Planlama Müdürlüğü tarafından teklife ilişkin çarpıcı bir değerlendirme yapıldı. Değerlendirmede mevzuat gereği Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yetkisinde olan film plato ve stüdyolarının yer seçimlerini, imar planlarına not ekleyerek yapmak yerine yetkili bakanlık tarafından belirlenen hususlar kapsamında konuya ilişkin tüm paydaşların katılımı ile çözülmesi gerektiği belirtildi. Ayrıca teklifte film platosu kurulabilecek alanlar belirlenmediğinden Çiftalan, Ağaçlı ve Odayeri köylerine ek trafik yoğunluğu getireceği, alanlardaki mevcut işleyişe olumsuz etki yapacağı vurgulandı.

KUZEY ORMANLARI TAHRİP OLACAK

Teklife ilişkin yapılan oylama öncesinde CHP'li İBB Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu söz alarak film platosu kurulacak köylerin tamamının Kuzey Ormanları sınırları içinde kaldığına dikkat çekti. Hacıalioğlu “Bu köylere 2 bin metrekareden başlayarak stüdyolar kurulacak. Bu yeni bir ticaret alanı. İstanbul'un tanıtımı, film sektörünün gelişimi önemli ama bu platoları Kuzey ormanlarının içine kurmak doğru değil. İBB olarak gerekirse İstanbul dışında yer göstererek bir çözüm bulmalı. Film platoları Kuzey Ormanları’nda ciddi bir tahribat yaratacak” uyarısında bulundu. Eleştirilere karşın İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Kent Ekonomisi ve Meslek Odaları Komisyonu tarafından uygun bulunan teklif İBB Meclisi'nde oy çokluğu ile kabul edildi.