Kerim Çaplı’nın ‘Kayıp’ albümü ortaya çıktı

Birden çok enstrümana virtüöz seviyesinde hakimiyeti, vokal yeteneği ve aykırı mizacıyla çağdaş rock tarihimizin 'Kerim ağabeyi' olarak anılan Kerim Çaplı'nın 'Kayıp' albümü ortaya çıktı.

Kerim Çaplı’nın ‘Kayıp’ albümü ortaya çıktı

Kerim Çaplı, 2004 yılında aramızdan ayrılmıştı. Müzik hayatına 1955’ten 1979’a, 30 yaşına dek yaşadığı Amerika’da başlayan; The Monkees ve Jimmy Hendrix başta olmak üzere birçok grup ve müzisyenle çalan Kerim Çaplı, ülkeye dönüşünden vefatına dek sürekli müzikle yaşadı. Müzisyen bir aileden geliyordu. Annesi opera sanatçısı Azra Gün, babası dünyaca ünlü caz piyanisti Erdoğan Çaplı’ydı. Sayısız şarkı yaptı. Bugün yaptığı o şarkıların nerede olduğu bilinmiyor. Ancak Erekli Stüdyosu’nda kaydettiği 8 parçalık bir demonun varlığı uzun süredir biliniyordu. Ve bu albümün ne zaman yayınlanacağı merak konusuydu. Albüm kaydı, deha müzisyenin ölümünün ardından ailesine teslim edilmişti.

ORİJİNAL KAYDIN YANI SIRA BİR DE SİNGLE

Şimdi bu kayıtlar Arpej Yapım tarafından CD ve plak formatlarında yayınlanıyor. İçinde 5 İngilizce, 1 enstrümantal ve 2 Türkçe parçanın yer aldığı albümdeki tüm enstrümanlar Kerim Çaplı tarafından çalınmış, tüm vokaller ve düzenlemeler Kerim Çaplı tarafından yapılmış. Kerim Çaplı Project Kayıp, orijinal kayıtlar muhafaza edilerek yayınlanacak. Albümün 2 Türkçe parçasından biri olan “Muhtacım Sana”, sadece orijinal kaydıyla değil aynı zamanda bir single yorumuyla da müzikseverlerle buluşacak.

Kerim Çaplı’nın ölümüne dek aynı sahneyi de paylaştığı müzisyen arkadaşları İskender Paydaş, Gür Akad, Akın Eldes, Zafer Şanlı ve Taner Öngür’ün yeniden çaldığı parçanın bu single versiyonunu İskender Paydaş düzenledi. Albümün ve single’ın mix-mastering’ini Alen Konakoğlu yaptı. Parçanın bir başka özelliği ise bu versiyonda Kerim Çaplı’nın oğlu Ahmet Çaplı’nın babasına vokallerde eşlik etmesi olacak. Ahmet Çaplı aynı zamanda Kerim Çaplı Project Kayıp’ın proje yürütücülüğü de üstlendi.