Sözcü Plus Giriş

Birleşik Arap Emirlikleri gezilecek yerler: Dubai gezi rehberi…

Arap Yarımadası’nın güneydoğusunda yer alan, Abu Dabi, Dubai, Acman, Füceyre, Resü’l-Hayme, Şarika ve Ummül-Kayveyn adlı yedi emirlikten oluşan bir Orta Doğu ülkesi olan Birleşik Arap Emirlikleri'nin gezilecek yerlerinden bazılarını haberimizde bulabilirsiniz...

Güncellenme: 07:39, 14/08/2018
Birleşik Arap Emirlikleri gezilecek yerler: Dubai gezi rehberi…

Dünyanın petrol rezervi bakımından en zengin altıncı ülkesi olan Birleşik Arap Emirlikleri doğuda Umman, güneyde Suudi Arabistan'la komşudur. Oldukça eski bir tarihe sahip olan Birleşik Arap Emirlikleri’nin gezilecek tarihi ve turistik yerlerinden bazılarını sizler için derledik…

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ GEZİLECEK YERLER

DUBAİ / BURÇ HALİFE

Dünyanın insan yapımı en yüksek binası olan Burç Halife rezidans ve otel olarak kullanılmaktadır. 830 metre yükseklikte ve 163 katlıdır. 154 katı kullanılabilir, son 9 katı bakım amaçlıdır. Binanın 310.000 metrekare kullanım alanı ve 57 asansörü vardır. Asansörlerin ikisi dublekstir. 57 asansörün her biri 12-14 kişi akpasitelidir. Bina güçlendirilmiş betondan 2004 – 2010 yılları arasında inşaa edilmiştir. Burj Al Halifa Dubai'nin en büyük gelişim projesi olan Downtown Dubai projesinin bir parçasıdır ve projenin merkezinde yer alır. Hükümetin petrol ekonomisinden karışık ekonomiye geçişte dünyaca ün kazanmak, sansasyon yaratmak ve böylece turizme ve turizm yatırımlarına ivme kazandırmak için projelendirilmiştir. 1.4 milyar dolara malolan bu fütiristik yapı Emirlikler'in Başkanı ve aynı zamanda Abu Dabi Emiri olan Halil Bin Zaed Nahyan'ın ismi verilmiştir. Çünkü ekonomik darboğazdan dolayı bitirilemeyen inşaat Abu Dabi Emiri'nin açtığı kredi ile tamamlanmıştır.

Burç Halife - Foto: Shutterstock

Burç Halife – Foto: Shutterstock

DUBAİ / BURJ AL ARAB

Yelken şeklindeki 7 yıldızlı otel, Dubai denilince ilk akla gelen sembollerden biridir. Yerden 321 metre yükseklikteki Burj Al Arab'ın dış tasarımı Khuan Chew’e, iç tasarımı ise Amerikalı Mimar Tom Wright’a aittir. Yapay bir ada üzerinde inşa edilen otel, Jumeirah Plajı'ndan 279 metre uzunluktaki özel asma yol boyunca anakaraya bağlanmıştır. İnşaata 1994 yılında başlandı ve 1999 yılında tamamlandı. Yapıldığı tarihte dünyanın en yüksek binası unvanına sahipti. Bununla birlikte Burj Al Arab, halen dünyadaki oteller içinde en yüksek ve bütün binaların içinde 3. en yüksek binadır. Yapı 27.000 metreküpten fazla çimento ve 9.000 ton çelik kullanılarak yapılmıştır.

DUBAİ / JUMERİAH CAMİİ

Turistler tarafından fotoğrafı en çok çekilen kentin bu önemli simgesi, aynı zamanda Dubai’de Müslüman olmayanlara da açık olan tek camidir. Jumeirah Sahili yolu üzerinde bulunan kutsal yapı geleneksel Fatımi mimari usulüyle 1976 yılında inşa edilmiştir.

DUBAİ / PALMİYE ADALARI

Dubai'de oluşturulan yapay adacıklardan meydana geliyor. Eğlence merkezleri ve lüks konaklama tesisleriyle göz kamaştıran bu turistik adalar, uzaydan bile görülebiliyor. Dubai'nin ihtişamlı yaşamını yansıtan Palmiye Adaları, Basra Körfezi kıyısında yer alıyor.

DUBAİ / SEFA PARK

Al Hadiqa Caddesi üzerinde yer alan park tam 64 hektarlık alana 1975 yılında kurulmuştur. 1984 yılında genişletilen park 1989 ve 1992 yıllarında daha da geliştirildi. Parkta 3 yapay göl vardır ve burada 200’e yakın kuş türü yaşamaktadır. 17 bin civarında ağacın yanı sıra birçok çiçek türüne ev sahipliği yapan Safa Park dört girişlidir.

İlginizi ÇekebilirTürklerden vize istemeyen ülkeler: İşte 2018 vizesiz ülkeler listesi...Türklerden vize istemeyen ülkeler: İşte 2018 vizesiz ülkeler listesi...

DUBAİ / EL FAHİDİ HİSARI

Dubai'nin en önemli müzelerinden olan Dubai Müzesi Al-Fahidi Hisarı’nın yeniden hayat bulmuş hali. 1787’de inşa edilen yapı belki de Dubai’nin en eski binası ve zamanında saray, garnizon ve hapishane olarak hizmet vermiş. 1971 yılında müze olarak kullanılmaya başlan yapı, şimdilerde sergilerinde arkeolojik bulgulardan geleneksel Dubai hayatına, 1950’lerden itibaren Dubai’nin büyümesinin hava fotoğraflarından şehrin onyıllar boyunca ilerlemesini gösteren ustaca hazırlanmış bir multimedya sunumuna kadar her şeyi sergilemektedir.

ABU DABİ / ŞEYH ZAYED CAMİİ

Birleşik Arap Emirlikleri'nin kurucusu Şeyh Zayed'in anısına inşa edilen Şeyh Zayed Camii (Sheikh Zayed Grand Mosque), hem ülkenin hem de Abu Dhabi'nin en önemli sembolleri arasında kabul ediliyor. Bu görkemli dini yapı, mimarisinin yanı sıra 1200 kadın tarafından 2 yılda dokunan dünyanın en büyük el dokuma halısı, İznik'ten getirilen çinileri ve 24 ayar altın kaplamalı avizeleriyle de biliniyor.

ABU DABİ / KASR EL HOSN KALESİ

Beyaz Kale veya Eski Kale olarak da biliniyor. İlk olarak 1761 yılında bölgedeki tek tatlı su kuyusunu savunmak için gözcü kulesi olarak inşa edilen askeri yapı, 1793'te bölgeyi yöneten şeyhin emriyle kale haline getirilmiş. Abu Dhabi'nin ilk yapısı unvanını taşıyan kale, günümüzde Kültür Bakanlığı olarak kullanılıyor ve 3-13 Şubat tarihleri arasında düzenlenen festival süresince halka açılıyor.

ABU DABİ / YAS ADASI

2006 yılındaki geliştirme projesi kapsamında eğlence ve alışveriş bölgesine dönüştürülmüş. 2018 yılında tamamlanması planlanan bu süreç içerisinde adaya kafe ve restoranların dışında alışveriş merkezi, su parkı, Formula 1 pisti ve marina inşa edilmiş. 5 yıldızlı lüks otellerin hizmet verdiği adada ayrıca Warner Bros, Ferrari gibi dünyaca ünlü markaların eğlence merkezleri faaliyet gösteriyor.

ABU DABİ / FERRARI WORLD

Ferrari markasını taşıyan ilk ve tek eğlence parkı olan Ferrari World Abu Dhabi, Yas Adası üzerinde bulunuyor. İnşasına 2007 yılında başlanan ve yapımı sırasında Eyfel Kulesi'nde kullanılandan 2 katı kadar çeliğe ihtiyaç duyulan hız temalı park, 2010 yılında ziyarete açılmış. Özellikle hız tutkunlarının ve motor sporlarına ilgi duyanların akın ettiği parkın 86 bin metrekarelik alanı içerisinde ailelere ve yetişkinlere özel çok sayıda oyuncak bulunuyor.

Ferrari World - Foto: Shutterstock

Ferrari World – Foto: Shutterstock

AL AİN / ŞEYH ZAYED SARAYI MÜZESİ

Birleşik Arap Emirlikleri Devleti’nin kurucusu Şeyh Zayed Bin Sultan Al Nahyan ve ailesinin sarayıdır. 1910 yılında inşa edilen saray, 1998’de müze olarak faaliyete geçmiştir. Saray müzesinin odaları ile beraber, sanat galerisi, meclis, toplantı salonları ve mahkeme ziyarete açıktır. Kurumda sadece Şeyh Zayed ve ailesine ait değil 1998’e kadar devlet başkanlığı görevini yürütenlerin de eşyaları sergilenmektedir.