Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Konya gezisi için 7 öneri: Dünyada eşi benzeri yok! İşte Konya’da gezilecek yerler…
Konya gezisi için 7 öneri: Dünyada eşi benzeri yok! İşte Konya’da gezilecek yerler…
Konya, Mevlana Celaleddin Rumi ve Nasreddin Hoca gibi önemli şahsiyetleri yetiştirmiş, ülkemizin inanç turizminin önde gelen şehirlerinden biridir. Konya'ya tatil için plan yaptıysanız sizin için hazırladığımız listeden mutlaka görmeniz gereken 7 adresi bulabilirsiniz. İşte tarihi kalıntıları ve doğal güzellikleriyle Konya'da gezilecek yerler...
Seyahat 22 Nisan 2018 - 12:29

Konya, tarihi geçmişi, camileri ve müzeleriyle mutlaka görmeniz gereken şehirlerimizden. Anadolu şehirleri içerisinde en büyük yüzölçümüne sahip Konya Türkiye’nin tahıl ambarı ve en eski yerleşim yerlerindendir. Peki Konya’ya planlanan tatil rehberinde listede mutlaka olması gereken yerler nerelerdir? İşte Konya’ya özgü görülmesi gereken 6 yer…

KONYA GEZİSİ İÇİN 7 ÖNERİ:

1. MEVLANA TÜRBESİ

Mevlana Celaleddin Rumi’nin kabrinin de bulunduğu türbe Konya'da öncelikli olarak görülmesi gereken yerdir. Halk arasında Yeşil Türbe de denilen türbe, 1274 yılında Mevlana’nın oğlu Sultan Veled tarafından yaptırmıştır. Her yıl binlerce yerli yabancı turisti Mevlana'nın o ünlü sözleriyle ‘Gel, gel, ne olursan ol yine gel” çağırır. Türbe dört adet fil ayağı(kalın sütun) üzerine yapılmıştır. Maneviyatı içinizde hissedeceğiniz türbe etrafındaki çarşılarıyla birlikte oldukça keyifli bir gezi olanağı sunuyor. Özellikle Şeb-i Arus kutlamalarının olduğu dönemde yoğunluk doruk noktasına çıkmaktadır. Ücretsiz gezebilirsiniz.

TÜRKİYE’DEKİ EN GÜZEL 5 KÜLTÜR MİRASI

 

2. MEKE GÖLÜ

Dünyada benzeri olmayan zeminde çift patlama ile oluşmuş bir krater gölüdür. Göl ve birincil krater çukurunun uzunluğu 800 m, genişliği 500 m dir. 12 metre derinliğindedir. Muhteşem görüntüsü, jeolojik yapısı ve bölgede göçmen kuşların mola verdiği ender doğa harikalarındandır. Ayrıca bölgede Acı Göl, Çıralı Göl, Meyil Gölü gibi görülmeye değer krater gölleri bulunmaktadır.

konyada gezilecek yerler

3. ÇATALHÖYÜK

Çatalhöyük Neolitik Kenti, Güney Anadolu Platosu’nda yaklaşık 14ha.lık bir alan üzerinde yer almaktadır. Dünya’daki bilinen ilk yerleşim yeri olarak kabul görmüş durumda. İki höyükten oluşan Çatalhöyük Neolitik Kenti’nin daha uzun olan Doğu Höyüğü, M.Ö. 7400 ve 6200 yılları arasına tarihlenen 18 Neolitik yerleşim katmanından oluşmaktadır. Söz konusu katmanlarda, sosyal örgütlenmeyi ve yerleşik hayata geçişi simgeleyen duvar resimleri, rölyefler, heykeller ve diğer sanatsal öğeler yer almaktadır. Batı Höyüğü ise M.Ö. 6.200 ve 5.200 yılları arasına tarihlenen Kalkolitik Döneme ait kültürel özellikler göstermektedir. Çatalhöyük, aynı coğrafyada 2000 yıldan fazla bir süredir var olan köylerden kentsel hayata geçişin de önemli bir kanıtıdır. 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmıştır.

konya gezilecek yerler

4. KİLİSTRA ANTİK KENTİ

Kilistra Antik Kenti, Konya'ya 34 kilometre uzaklıktaki Meram İlçesinin Hatunsaray Bucağına bağlı Gökyurt köyünde yer alır. Kayaların içlerinin oyularak yerleşim alanlarının oluşturulduğu Kilistra Konya’nın Kapadokya’sı olarak da adlandırılmakta. Kilistra Antik Kenti ayrıca Frig döneminden kalan ve en önemlisi bir krala ait olan kaya mezarlarını da içinde barındırıyor. Antik kent içerisinde höyükler de yer almakta.

konyada gezilecek yerler

5. ATATÜRK EVİ MÜZESİ

Atatürk'ün Konya ziyaretlerinde kendisine tahsis edilmiş iki katlı küçük mütevazi bir ev. Ev günümüzde Atatürk’ün şahsi eşyalarını ve döneme ait diğer belgeleri, fotoğrafları, gazete kupürlerini görebileceğiniz müze olarak kullanılıyor. Müze ev 1928 yılında Atatürk'e hediye edilmiş ve tapusuna “Reis-i Cumhur Gazi Mustafa Kemal Paşa'ya Konyalıların hediyesidir.” ibaresi yer alır.

6. NASREDDİN HOCA ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ

Akşehir’de yer alan ve Rüştü Bey Konağı adıyla da bilinen bina, 1992 yılından beri ziyaretçilerini ağırlıyor. Ermeni ustaların başlayıp Türk ustalar tarafından bitirilen binanın giriş katı, etnografik ve arkeolojik eserlere ait depo olarak kullanılırken, müzenin ikinci katı, kronolojik olarak sıralanmış arkeolojik eserlere, üçüncü katı Akşehir kültürünü yansıtan eşyalara yer veriliyor.

7. KONYA SELİMİYE CAMİİ

Mevlana Dergâhı'nın batısında yer alan ve Kanuni Sultan Süleyman’ın inşaatını başlatıp II. Selim’in tamamlattığı Selimiye Camii (Sultan Selim Camii), Konya şehir merkezinde yer alıyor. Çoğu kaynakta Mimar Sinan tarafından yapıldığı söylenen yapı, tek şerefeli iki minaresi ve kesme taş işçiliği ile Klasik Osmanlı Mimarisinin en güzel örneklerinden. Yıllardır devam eden restorasyon çalışmaları nedeniyle çoğu zaman ziyarete kapalıdır.

Son güncelleme: 10:51 - 23.04.2018