648 gram doğdu, 3 ay yoğun bakımda kaldı… Herkese umut oldu

İstanbul’da 23 haftalıkken 648 gram doğan Umut bebek, 3 ay yoğun bakımda kaldıktan sonra, hayata tutundu.

648 gram doğdu, 3 ay yoğun bakımda kaldı… Herkese umut oldu

İstanbul’da yaşayan 34 yaşlarındaki Yasemin ve Erdal Babacan çifti 1 yıl önce çocuk sahibi olmak istedi, fakat birtakım sağlık sorunları nedeniyle erteledi. 7 buçuk yıllık evli çift, tam yumurta çatlatma iğnesi kullanmaya başlayacakken Yasemin’in hamile olduğunu öğrendi. İlk çocuklarına hamile olan finans uzmanı genç kadın ilk 5 ayında hiç sorun yaşamadıklarını ve çocuğunun gelişiminin de iyi olduğunu söyledi.

RAHİM AĞZI YETMEZLİĞİNDEN KESE DIŞARI ÇIKTI

5 buçuk ayın sonunda detaylı ultrasona giren Yasemin Babacan, “Rahim ağzı yetmezliğinden dolayı kesenin dışarı çıktığını öğrendim. Beni acil ameliyata aldılar, o zaman bize her şeye hazırlıklı olmamız söylendi. Sıkıntılı süreç aslında burada başladı. Doktorum operasyonun güzel geçtiğini, keseyi içeri alıpdikiş attıklarını fakat hamileliğimin bundan sonra yatarak geçmesi gerektiğini söyledi. Sadece tuvalete gitmek için ayağa kalkıyordum” dedi.

“BİR MUCİZE OLSUN İSTEDİK”

3 hafta boyunca evde yatan Babacan bu sırada ağır mantar enfeksiyonu geçirdi. Tedaviyle enfeksiyon geçmeyince artan ağrıları kendisine zarar vermeye başladı.

Süreci anlatan Babacan, “En son doktorumla yaptığım görüşmede enfeksiyonun bana zarar verdiğini ve bebeği de kaybedeceğimizi bu nedenle alınması gerektiğini söyledi. Ancak o akşam suyum geldi, acil operasyona bebeği aldılar. Dikişlerimi açıp suni sancı vererek bebeği alacaklarını söylediler. Sabaha kadar uyumadık, hala umudumuz olsun istiyorduk. Bol bol dua ettik, bir mucize olsun istedik ve o mucize gerçekleşti. Umudumuz doğdu” diyor.

“ENFEKSİYON KALBİNE KADAR SIÇRAMIŞTI”

648 gram doğan bebeğini 8 saat sonra gördüğünü anlatan kadın, “Entübasyon yapılmıştı, gördüğümde minicikti, parmakları simsiyahtı. Zayıftı sadece kaburgaları görülüyordu. Yaşayacağına inandık, bizi inandırdı” dedi.

Umut'un 30 gün boyunca mantar enfeksiyonuyla savaştığını söyleyen Yasemin Babacan, bebeğinin çok zor dönemler geçirdiğini yüzde 100 oksijen aldığı zamanlar olduğunu söyledi.

”Bir şeylerin bittiğini düşündüğümüz zamanlar oldu ama asla umudumuzu yitirmedik” diyen anne, ”Enfeksiyon kalbine kadar sıçramıştı ama mucizevi bir şekilde çocuğumuz bunu da yendi” diye konuştu.


“DİLİMİZDEN ‘UMUT’ KELİMESİNİ DÜŞÜRMEDİK”

Baba Erdal Babacan, zorluk yaşadıkları bu dönem boyunca isim düşünmediklerini ama ‘umut’ kelimesini de dillerinden düşürmediklerini söyledi.

“Umudumuzu yitirmeyelim” diyerek birbirlerine destek olduklarını anlatan Babacan, isim ne koyacaksınız diye sorduklarında Umut koyacağız cevabını verdiğini söyledi.

3 AY YOĞUN BAKIMDA KALDI

Umut bebeğin dünyaya geldikten sonra sağlıkla yaşamaya devam etmesi için çalışan ekibin başında bulunan Yenidoğan Uzmanı Prof. Dr. Filiz Bakar, Umut bebeğin sağlık durumuna ilişkin bilgi verdi:

37 haftadan önce doğan her bebeğin kendileri için prematüre olduğunu söyleyen Prof. Dr. Filiz Bakar, “Yaşayabilirlik sınırı 22-23’üncü haftadan sonra başlıyor. 25- 26’ncı haftadan önce doğan bebeklere artık ‘mikro prematüre' diyoruz. Çünkü o grup daha yüksek risk altında, 22 haftalık bir bebeğin yaşama şansı yüzde 10. Bebek büyüdükçe bu oran yüzde 60'lara çıkıyor. Çünkü prematüre doğuma bağlı, beyin kanamaları, körlük, sağırlık, ağır enfeksiyonlar gibi birçok risk var. Bu riskler bebek ne kadar erken doğarsa o kadar sık karşımıza çıkıyor” ifadelerini kullandı. (DHA)

Loading...