Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bir Türk kadını Global Wellness Day ile milyonlarca insanın hayatını değiştiriyor
Bir Türk kadını Global Wellness Day ile milyonlarca insanın hayatını değiştiriyor
2016 yılında dünya wellness sektörünün lider kadını seçilen Belgin Aksoy Berkin’in çabalarıyla tüm dünyaya yayılan Global Wellness Day, milyonlarca insanın hayatını değiştirmeye devam ediyor.
Yaşam 18 Mayıs 2017 - 13:44

Bu yıl 7 kıtada, 100 ülkede, 4000 ayrı noktada ücretsiz etkinliklerle kutlanacak olan Global Wellness Day, Türkiye'de de, 10 Haziran Cumartesi günü Maçka KüçükÇiftlik Park'da binlerce yaşamı seven insanı buluşturacak.

Türkiye'nin dünyaya armağanı olan ve 5 yıldır düzenli olarak her Haziran ayının ikinci Cumartesi günü çeşitli etkinliklerle kutlanan Global Wellness Day, bu yıl 100 ülkede 4000 farklı noktada milyonlarca insanı “iyi yaşam” ideali için aynı anda buluşturacak. “Bir gün yaşamınızı değiştirebilir” sloganıyla tüm dünya ile birlikte 10 Haziran Cumartesi günü KüçükÇiftlik Parkı'nda da düzenlenecek etkinlikler ile pek çok kişinin yaşamına “farkındalık” katılacak.

Maçka KüçükÇiftlik Parkı'nda, tüm gün sürecek, herkese açık ve ücretsiz olan Global Wellness Day etkinlikleri kapsamında, uzmanlar konferans ve seminerler verecek, sağlıklı yaşam sohbetleri yapılacak, beslenme, kahkaha terapisi ve yoga seansları düzenlenecek ve spor aktiviteleri yapılacak.

w2İYİ YAŞAM HERKESİN HAKKI

Global Wellnes Day kurucusu Belgin Aksoy Berkin, toplantıda yaptığı konuşmada 5'inci yılını kutlayan etkinliğin kısa sayılabilecek bir süre içinde Türkiye'den doğup tüm dünyaya yayıldığını ve ulaşılan bu noktanın gurur verici olduğunun altını çizdi. Belgin Aksoy Berkin, en büyük hedeflerinin Global Wellness Day'in Birleşmiş Milletler takvimine alınmasını olduğunu da kaydederek şöyle konuştu: “Yola çıkarken bir kişinin hayatında bile değişiklik yaratmak çok önemliydi. 5. yıla ulaştığımızda, bugüne kadar dünyada 250 milyon kişinin hayatına dokunduğumuzu gördük. Bugün 100 ülkede kutlanan Global Wellness Day'in önemi her geçen gün çok daha anlaşılır oldu ve dünyanın farklı noktalarında da örnek olmaya başladı. Özellikle alınan ödüller bizleri çok daha fazla motive ediyor. Önümüzde daha çok yol var. Yetişkinlerin yaşam şekillerini değiştirmek kolay olmuyor. Bu yüzden çocuklardan başlamak en doğrusu. Pilot ülkeler olarak Türkiye ve Brezilya'da çocuklar için iyi yaşam projemizi başlattık. Bu program çocukların, çok basit bir takım adımlarla, yetişkin olma yolunda ki günlerinde, daha farklı ve doğru bir şekilde büyümelerini sağlayacak.”

Wellness'in sadece yoga, spor, sağlıklı beslenme ve bakımlar yaptırıp, iyi görünme hali olmadığını da vurgulayan Belgin Aksoy Berkin sözlerine şöyle devam etti: “Mutlu olmak ve iyi yaşamak tüm dünyanın ortak hayali; sağlık ve mutluluk bileşik kaplar gibi, sağlıklı olmak için mutlu, mutlu olmak için de sağlıklı olmak gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün yayımladığı rapora göre; dünyada 322 milyon, Türkiye’de ise 3 milyonun üzerinde kişinin depresyonda olduğu ortaya kondu. Son 10 yılda yüzde 18 artan bu sayı, dünya nüfusunun yüzde 4,4’üne tekabül ediyor. Global Wellness Day ile hayatında küçük de olsa değişiklikler yapan insanların, hepimizin ihtiyacı olan yaşam sevincini tekrar kazanığını görüyoruz. Belki de hiçbir zaman tanışma fırsatı bulamayacağım insanların hayatlarında böylesi bir değişikliği yaratmalarında payım olduğunu bilmek paha biçilmez bir mutluluk, bir Türk kadını olarak Global Wellness Day’i dünyaya armağan etmekten gurur duyuyorum.”

w3GWD NASIL DOĞDU?

2012 yılında Türkiye'den doğup 7 kıtada birden kutlanan tek gün olan ‘Global Wellness Day'in temel amacı, yaşamımızın kıymetini bilmek. Senede bir gün de olsa durup düşünmemizi, şehir yaşamının stresinden ve gündelik kötü alışkanlıklarımızdan arınarak kendimizle barışmamızı sağlamak. Yaşam ve bedenimiz bizim için bir mucize olduğunu düşünen Spa/Wellness sektörünün dünyadaki öncülerinden Belgin Aksoy Berkin, GWD'in doğuş hikayesini şöyle anlatıyor:  “Bizlerin de önceliği bu mucizeye sahip çıkmak. Herkesin kendisini daha iyi hissetmeye ve daha iyi yaşamaya ihtiyacı var. Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı açıklamaya göre 2030 yılında sağlığımızı tehdit edecek en büyük tehlike depresyon. Böylesine bir tehlikeye doğru hızla sürüklenirken benim de misyonum bunu fark edip bir çalışma başlatmak oldu. Spa ve wellness alanındaki tecrübelerimiz ve ‘Kaliteli Yaşam' prensiplerine gönülden bağlılığımız bizi en doğru şekilde yönlendirdi. Dünyada hepimizin ortak hayali olan “iyi yaşama” adanmış bir günün olmadığını gördüm. Keyif dolu ancak bir o kadar yoğun ve yorucu çalışmalar sonucunda, dünyanın her yerinden Global Wellness Day’i destekleyenlerin kendi ülkelerinde gönüllü birer iyi yaşam elçisi olmalarıyla, hiçbir ticari amaç gözetmeden yapılan bir sosyal proje olan ‘Global Wellness Day' doğmuş oldu.”

GLOBAL WELLNESS DAY ÖDÜLLE TAÇLANDIRILDI

GWD 2016 yılında ISPA (Uluslararası Spa Derneği)'nin düzenlediği yarışmada Yaratıclık Ödülü – İnsanseverlik Kategorisi'nde birinci oldu.
Aynı zamanda, Türkiye'nin dünyaya hediye ettiği tek gün olan “Global Wellness Day”in kurucusu Belgin Aksoy Berkin, 3.7 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe ulaşan wellness- spa sektörünün en prestijli ödülü “Leading Woman in Wellness 2016 – Wellness Sektörünün Öncü Kadını” ödülüne layık görüldü. Tarihi bir başarı elde eden Aksoy Berkin bu ödülü, Global Wellness Day'in 2016 yılında tüm dünyada 90 ülkede kutlanmasını sağladığı ve bu zorlu yolda kararlılıkla yürüyerek milyonların hayatlarını değiştirdiği için almaya hak kazandı.

ÇOCUKLARIN MUTLU OLARAK YETİŞMESİ İÇİN DE  ÇALIŞMALAR YAPIYOR

Tüm dünyada Global Wellness Day kutlama etkinliklerinde mutlaka çocukların gelişimlerine yönelik çocuk yogası, pandomim, müzik aktiviteleri, spor aktiviteleri gibi aktiviteler düzenleniyor. 2017 yılında dünyadaki GWD kutlama programlarında konunun uzmanları eşliğinde ‘Nasıl Mutlu Çocuklar Yetiştiririz?' sorusuna cevap aranıyor olunacak.  Aynı zamanda, Global Wellness Day'in İstanbul'daki Yönetim Merkezi, GWD Amerika temsilcileri ile birlikte bugünlerde Çocuklar için İyi Yaşam başlıklı bir kitapçık hazırlamak için çalışıyor. Söz konusu kitapçık, okullar başta olmak üzere çocuklara eğitim veren benzeri kurum ve kuruluşlarda, eğitimciler tarafından çocuklara iyi yaşam kavramını eğlenceli egzersizlerle anlatmak için oluşturulmuş bir kılavuz niteliğinde olacak.