Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ciltteki gözenekler neden genişler?
Ciltteki gözenekler neden genişler?
Birçok kadının cilt sorunu olan geniş gözenekler neden oluşur ve ne yapmak gerekir?
Yaşam 30 Mart 2016 - 08:25

Cilt güzelliğinin en büyük anahtarı sıkı gözenekler… Estetik ve Güzellik Uzmanı Dr. Dilek Şire Eren, gözenekleri sıkılaştırmak için dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

Adana Estelite Güzellik Merkezi Uzmanı Şire, geniş gözeneklerin, pek çok insanın ortak şikâyeti olduğunu belirtirken, sağlıklı bir görünüme kavuşmak için yapılması gerekenlere dikkat çekti. Cildi alerji ve çevresel kirlilikten korumak için yağ üreterek salgılama görevi bulunan gözeneklerin, bu görevlerini yerine getirememe durumunda, yağların deri altına inerek kist oluşumuna ve deri altında enfeksiyonlara neden olduğunu kaydeden Eren, “Ayrıca, cilt yüzeyinde bulunan gözenekler, vücut tarafından salgılanan sıvıların dışarı atılmasını sağlar. Yağ ve ter gözeneklerden çıkarken, cilt bu gözenekler sayesinde nemli kalır.” dedi.

GÖZENEKLER NEDEN GENİŞLER

Dr. Dilek Şire Eren, normalden daha geniş ve estetik açıdan sorun yaratan büyük gözeneklerin nedenlerinin; genetik özellikler, günlük cilt bakımının ihmali, yaşlanma, UV ışınlarına maruz kalma, hava kirliliği ve sigara kullanımı şeklinde sıralanabileceğini kaydetti. Genetik özelliklerin, nasıl bir cilt tipine sahip olunacağını belirleyen birincil faktörlerden olduğunu ifade eden Eren, “Bunun yanı sıra yağlı ve karma cilt tiplerinde büyük gözeneklere daha sık rastlanırken, kuru ciltlerde gözenekler daha küçüktür. Gün boyunca ciltte kalan makyaj, cilt gözeneklerini kapatır. Hava almayan cilt hücreleri ise zamanla zarar görür. Ayrıca her gün yıkanmayan yüzde yağ ve bakteri birikir. Tüm bunlar cilt gözeneklerinin genişlemesine, sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olur.” diye konuştu.

CİLT BAKIMINI EKSİK ETMEYİN

Yaş ilerledikçe, cilde esnekliğini veren kollajen ve elastin miktarının azaldığını, cildin sarktığını ve gözeneklerin genişlediğini ifade eden Dr. Dilek Şire Eren, bunu önlemenin, cilt bakımına özen göstermekten ve cilt dayanıklılığını artırıcı ürünler kullanmaktan geçtiğine işaret etti. Genişlemiş gözeneklerden uzaklaşıp, sağlıklı bir cilde ve görünüme kavuşmanın ipuçlarını veren Dr. Dilek Şire Eren, şunları kaydetti: “Cilt gözeneklerini yok etmek mümkün değildir. Ancak sıkılaştırıp, küçültmek amacıyla fiziksel ve kimyasal soyucu ürünler, lazer uygulamaları, mikro iğneleme işlemleri gibi tedaviler uygulanmaktadır. Bu yöntemler, ciltte keratin hücrelerinin oluşumu, gözenek derinliğinin azalması, kollajen sentezini uyararak gözeneklerin daralması ve çaplarının küçülmesi üzerine çalışır. Tedavi sonrasında ise ciltten ölü deri hücrelerini uzaklaştırarak gözeneklerin sıkılaştırılmasına yardımcı olan ürünler kullanılması oldukça önem taşır.”