Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dünyanın en tehlikeli adası: Kuzey Sentinel
Bilinmeyen Enler'in yeni bölümünde Hindistan'daki Kuzey Sentinel Adası'nda yaşayan ve Amerikalı misyoner John Allen Chau'yu okla öldüren Sentinel yerlilerini anlattık.
Yaşar ÖZER
Yaşam 5 Aralık 2018 - 15:38

27 yaşındaki John Allen Chau, Kuzey Sentinel Adası’nda yerliler tarafından öldürülmüştü. 17 Kasım tarihinde gerçekleşen bu olay, yerlileri bir anda dünyanın gündemine taşıdı. Misyoner Chau’nun amacı, Sentinel yerlilerine İsa’yı anlatmak ve onları kendi dini ile tanıştırmaktı. Fakat Chau’nun bu planı hayatına mâl oldu. Genç misyonerin cesedine hâlâ ulaşılamadı. Bölge adaları hakkında çalışmaları bulunan kabile hakları uzmanı Pankaj Sekhsaria, Chau’nun cesedini geri getirmeye çalışmanın “boş bir çaba” olacağını söyledi.

Bilinmeyen Enler’in bu haftaki bölümünde yerlilerin bilinen tarihine ve hikâyesine dikkat çekiyoruz. Daha önceden de çeşitli olaylarla gündeme gelen Sentineller, dış dünyadan gelen insanlara karşı neden düşmanca bir tutum sergiliyor? Tarihlerinde ne yaşandı ve Hindistan’ın sömürge olduğu yıllarda ne gibi tehditlerle karşı karşıya kaldılar?

‘ÜNİFORMALI BİRİNİ GÖRÜRLERSE ÖLDÜRÜRLER’

Tüm bu yaşananlara rağmen adaya gidip canlı olarak geri dönen insanlar da var. Olayın yaşandığı ilk günlerde euronews’e konuşan Antropoloji Profesörü Anup Kapoor, “Bildiğimiz tek şey İngiliz ve Japonlar tarafından tarihte öldürülüp zulme uğradıkları. Onlar üniformalardan nefret eder. Üniformalı birini görürlerse onu öldürürler” diyor.

Sentinel yerlilerine dair merak edilen soruların cevapları ve yerliler hakkında uzman olan isimlerin olayla ilgili yorumları, Bilinmeyen Enler’in yeni bölümünde…

Kurgu: Korhan Topçuoğlu
Kamera: Kubilay Altuğ

Son güncelleme: 11:49 - 31.10.2019