Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mersin Barosu, Akkuyu davasını Anayasa Mahkemesi’ne taşıyor
Mersin Barosu, Akkuyu davasını Anayasa Mahkemesi’ne taşıyor
Akkuyu nükleer santral projesinin ÇED olumlu raporuna açmış oldukları iptal davalarının Danıştay tarafından reddedildiğini belirten Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Baro olarak bu kararı Anayasa Mahkemesi’ne götürmeye hazırlandıklarını söyledi.
Mustafa İNSAN
Yaşam 25 Ekim 2018 - 16:04

Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Akkuyu nükleer santral projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED Genel Müdürlüğü tarafından verilen ÇED olumlu raporlarına açmış oldukları iptal davalarının Danıştay tarafından reddedildiğini, buna karşı Mersin Barosu olarak bu kararı Anayasa Mahkemesi'ne götürmeye hazırlandıklarını söyledi.

bilgin-yesilbogaz-muhabir

Yeşilboğaz,  “Akkuyu nükleer santrali ÇED raporu, olumlu bir süreçten geçmedi. Bu konuda sivil toplum örgütlerinin görüşü alınmadan ve ekolojik dengeye, çevreye vereceği zararlar tamamen göz ardı edilerek, acelece düzenlenmiş bir ÇED raporu çıkarıldı. Bu ÇED raporuna karşı benim yönetimde olduğum dönemlerde baro olarak da, şahsi olarak da dava açtık. Gelinen süreçte, en son Danıştay'a kadar gitti ve Danıştay davamızı reddetti. ÇED raporuna olumlu görüş verdi. Hukuken bunun geçerli olmuş olması, toplum tarafında kabul edilecek anlamına gelmiyor. Mersin Barosu olarak bu kararı Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz. Şu andaki hazırlığımız Anayasa Mahkemesi. Anayasamıza göre, herkesin temiz bir çevrede yaşama hakkı var. Nükleer santral bize böyle bir şans tanımıyor” diye konuştu.

Son güncelleme: 16:18 - 25.10.2018