Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mutsuzluğunuzun sebebi bahar olabilir
Mutsuzluğunuzun sebebi bahar olabilir
İnsan vücudu ve psikolojisi iklimsel değişikliklerden etkilenir. Bazı kişilerde baharda bahar depresyonu meydana gelebilir. Uzman Psikolog Müge Olgun, bahar depresyonuyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı…
Yaşam 15 Nisan 2018 - 01:33

Belirtilere dikkat!

Bu dönemlerde mutsuzluk, halsizlik, çaresizlik, isteksizlik, sinirlilik, unutkanlık, yorgunluk, iştahsızlık, uykusuzluk, kaygı, korku, ağlama eğilimi, saldırgan tepkiler, konsantrasyon kaybı gibi durumların hepsinin ya da birkaçının bir araya gelmesiyle bahar depresyonu gelişebilir. Depresyonun şiddeti arttıkça vücudun çeşitli yerlerinde ağrı hissi, mide-bağırsak problemleri de belirebilir.

belirtileri

Bahar yorgunluğundan farkı nedir?

Bahar yorgunluğu ve depresyonu; belirtiler ve süreleri açısından birbirinden ayrılır. Bahar depresyonu mevsim geçişi yüzünden başlar. Eğer kişi bahar depresyonuna girdiyse yardım almalıdır. Aksi takdirde depresyonun devam etmesi, ya da tekrarlaması riskleri ortaya çıkar. Bahar depresyonuna giren bir kişide belirtiler ortaya çıkmaya başladıktan sonra, birkaç hafta içinde bir düzelme olmazsa psikolojik destek almak yerinde olacaktır.

farki

Korunma yolları nelerdir?

Bir insan ortalama olarak günün 8 saatini uykuda geçirmelidir. Uykuya dalış ne çok geç ne de çok erken olmalıdır. Bununla birlikte, beslenme oldukça önemlidir. Birçok kişi kilo kontrolü, vakit bulamama gibi sebeplerle öğün atlama eğilimindedir ancak atlanan öğün metabolizma dengesinin bozulmasına sebep olacaktır. Belirli bir metabolizma dengesi için tüm öğünleri yemek ve her gün ortalama olarak aynı zaman diliminde beslenmek gerekir. Günde 45 dakika yürüyüş yapmak, vücudun ve zihnin düzene girmesinde faydalı olur.

Etiketler