Merkez Bankası Başkanı’nın, “Kararlı duruşumuz dezenflasyon hedefine ulaşmamızı sağlayacaktır” söylemi, yaz ayları için geçerli.

Kararlı duruş olmasa bile enflasyon gelecek geri... Literatürdeki adı, baz etkisi... Geçen yılın yüksek çıkan enflasyonunun hesaptan çıkarılma hadisesi...

★★★

Hedef açıklamakla olsaydı dünyada fakir ülke kalmazdı.

Öncelikli hedef neydi? İthalatı düşürüp ihracatı artırarak ticari fazlaya ulaşmaktı. Bu durumun gerçekleşmesi için onlarca karar alındı, ekonomi politikaları uygulanmaya başladı.

Zira ekonominin başında normal şartlarda kapıda bile durmasına izin vermeyeceğin adamlar olunca maya tutmadı. Ekonomi felakete yelken açtı.

★★★

Bugün başarı gelsin istiyorlarsa reçete apaçık ortada... İstatistik Kurumu’nu baştan aşağıya yenilenmezse, kurumun başında olanlar kapıya konulmazsa ne yapsalar inandıramazlar halka...

Saraya söyle İstatistik Kurumu’na bir telefon açsın, enflasyon bu ay eksi yüzde 15 açıklansın. Hedefe haftaya ulaşalım. Sonuçta o da bu da gerçek olmayacak. Hedef tuttu dese kim inanacak?

★★★

Gerçekten kendi güveniyor mu açıklanan enflasyona? Enflasyon yanlış olunca da ne faiz ne döviz seviyesi gerçeği yansıtmıyor bu manada...

Yüzlerine bir kez daha vurayım... Kanun, yasa tanımaz bu kurumun açıkladığı enflasyona göre hesap yaparsanız neden hepsinin elinizde patlayacağını anlatayım.

İstatistik Kurumu, enflasyon sepetinin içerisindeki maddeleri açıklamaya son verdi. DİSK bunun üstüne Ankara 6’ncı İdare Mahkemesi’ne gidip “Kamu kuruluşu TÜİK’in enflasyonu belirlerken esas aldığı maddeleri açıklamak zorunda” deyip dava açtı.

Kazandı. İstatistik Kurumu mahkeme kararını tanımadı. Saklamaya devam etti. Hadi çık savun bunu bana!

★★★

Merkez Bankası Başkanı’na da soralım bu arada... Merkez Bankası’nın döviz rezervleri neden bu kadar azaldı? Tamam, kendisi yeni oturdu o koltuğa ama kararlı duruşunun yanında biraz da şeffaf olsa...

Doları tutmak, serbest piyasanın canına okumak için ne kadar daha rezerv yakmayı düşünüyorlar acaba?

★★★

Peki, bu rezerv nasıl bu kadar çok eksiye girdi? Masadan kalkmayı bilmeyen, kaybeden kumarbaz gibi... Dolar yükselmesin diye kendine ait olmayan rezerv stokuna girip piyasaya müdahaleye devam etti. İşler kötüye gitti.

Peki şu anda yapılan farklı bir uygulama var mı o günlerden? Aynı tas aynı Merkez Bankası... Kapalıçarşı’da bile döviz satan kimin adamları? Piyasa küçük! Duyulmayacağını mı sandı?

★★★

Kendi vatandaşın bile sana güvenmiyorsa, neyi var neyi yoksa dolara yatırıyorsa, elin yabancısı niye ucuza versin parasını?

Önce güveni sağlamak adına adım atılsa ya... Koy yalan yanlış veriler
açıklayanları kapıya...