Hollanda'nın tarım ve gıda ihracatı 2016 yılında rekor seviyeye ulaşarak 94 milyar euro oldu. Ülkenin tarım ihracatı 85 milyar euro olurken tarım teknolojisi ihracatı 9 milyar euro oldu.

KONYA'DAN 3 BİN KİLOMETRE KARE DAHA BÜYÜK


Hollanda'nın tarımdaki başarısı dünyaca kabul edilirken ülkenin yüz ölçümünün sadece 41 bin kilometrekare olması dikkat çekiyor. Türkiye'de sadece Konya'nın yüz ölçümünün 38 bin kilometrekare olduğu düşünülürse tarım ihracatımızdaki zayıf rakam göze çarpıyor.

Hollanda ve Türkiye arasında coğrafi büyüklük göze çarpıyor. Hollanda ve Türkiye arasında coğrafi büyüklük göze çarpıyor.

KONYA OVASI'NDA YETİŞEN TARIM ÜRÜNLERİ


Tahıl: (buğday, yulaf, çavdar ve arpa)

Şeker pancarı: Tarım alanının sulama işlemi yapılabilen yerlerde şeker pancarı üretimi yapılıyor. Konya, Eskişehir ve Aksaray da tarım alanının büyük bir bölümü şeker pancarı yetiştiriliyor.

Patates: Patates ve soğan üretiminde ilk sırada gelen bölge Konya Ovası Buradaki arazi patateslerin yetişmesinde büyümesi açısında çok elverişli.

Baklagiller: Konya mercimek üretiminde birinci sırada. Fasulye, nohut, yeşil mercimek üretilen baklagiller. Haşhaş ve ayçiçeği üretiliyor.

Sebze: Sebzecilik sulama işlemi yapıla bilen yerlerde yapılır fakat sulama işleminin yaygın olmadığında sebze yetiştirilmesi olumsuz etkilendi.. Konya Ereğli de havuç, Çumra da kavun ve Beyşehir de mantara benzeyen göbek bitkisi yetiştiriliyor.

Meyve: Konya ovasında ziraat için müsait olup verimli topraklara sahiptir ve meyvelerden elma, erik, kayısı, kiraz, vişne ve armut yetiştirilir.

Hayvancılık: Meralara ve geniş çayır alanına sahip olan Konya ilinde koyun, keçi, sığır ve tiftik keçisi beslenir bu nedenle hayvancılığın önemi büyük.

[custom_content title="Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu arasında polemik olmuştu" desc="Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlığı döneminde CHP lideri Kılıçdaroğlu ile aralarında Konya ve Hollanda kıyaslaması polemiği yaşanıyordu. Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun tarım konusunda sık sık Hollanda ile Konya'yı karşılaştırmasıyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Türkiye Ziraat Odaları Birliği 26. Olağan Genel Kurulu'na katılan Davutoğlu 'Sayın genel başkan Hollanda büyüklüğünde Konya'dan bahsediyor. Konyalı olarak gurur duyuyorum. Birçok Avrupa ülkesinden büyüğüz ama Konya ile karşılaştırırken Hollanda'nın tarımsal ihracatı ile Türkiye'nin tarımsal ihracatını karşılaştırmak doğru değil. Biz iktidara geldiğimizde Konya Ovasınını toplam milli hasılası 2,2 milyar lira, şimdi 10,4 milyar Türk Lirası. Sadece Konya Ovası. Konya Ovasının sulama kapasitesiyle Türkiye'nin en az yağış alan yeri Hollanda'nın sulama kapasitesi ve yağış alma oranlarını karşılaştırdığınızda aslında Türkiye'de bir tarım mucizesi yaşanıyor.' demişti.">