Silopi ilçesi Karşıyaka Mahallesi'nde 3 Mayıs 2017 tarihinde manevra yapan panzerin bir evin duvarını yıkması sonrasında evde uyuyan Muhammed ve Furkan Yıldırım kardeşler duvarın altında kalarak yaşamlarını yitirmişti. Olayın ardından zırhlı aracın sürücüsü ve amiri hakkında Cizre 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı

Konuyla ilgili yargılama sürerken zırhlı aracın sürücüsü polis memuru Ömer Yeğit ve onu görevlendiren amiri Murat Maden hakkında açılan davanın duruşması için olay yerinde yapılan keşif sonrası hazırlanan bilirkişi raporu mahkemeye sunuldu.

KUSUR PANZERDE


4 kişilik bilirkişinin heyetinin hazırladığı 5 sayfalık keşif raporunda, olaya neden olan panzerin el freninin bulunmadığı belirtildi. Bu durumda yargılan sanık polis Ömer Yeğit'in 'yapacak bir şeyinin olmadığı' belirtilerek, Panzerin 'asil'; kullananın ve onu görevlendiren amirin ise 'tali' kusurlu olduğu tespiti yapıldı.

[caption id="attachment_2699515" align="alignnone" width="678"]Panzerin yıktığı duvarın altında yaşamlarını yitiren Muhammed ve Furkan Yıldırım kardeşler Panzerin yıktığı duvarın altında yaşamlarını yitiren Muhammed ve Furkan Yıldırım kardeşler[/caption]

Cizre 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 2 polisin yargılandığı davanın 17 Ekim 2017 tarihindeki ilk duruşmasında tutuklu polis Ömer Yeğit tahliye edilmişti. Yıldırım ailesinin avukatları, mahkemeye başvurarak, talimatı sadece emniyet amiri sanık Murat Maden'in vermediğini, kendisinin de talimatı ilçe emniyet müdüründen aldığını ve ilçe emniyet müdürünün de sanık olarak yargılanmasını istemişti. Mahkemenin bu konuda şimdiye kadar bir karar vermediği belirtildi.

Ferit ASLAN/ŞIRNAK, (DHA)