İNCE ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE DEPREM BÖLGESİNE GİDECEK...


Gözler CHP’de, kulaklar yapılacak açıklamalarda ve ana muhalefetin izleyeceği yol haritasına dair gelişmeler merakla bekleniyor.

Peki...

14 Mayıs öncesi “kilit” parti olan Memleket Partisi ve hakkında sahte montajlar yapılan Genel Başkanı Muharrem İnce ne yapıyor? Ne yapacak? İnce, 15 Haziran’da şu mesajı paylaşmıştı: “Gençler, evlatlarım hazır olun. Bayramdan sonra tekrardan yollara düşeceğiz.”

Evet; İnce yollara düşmeye hazırlanıyor!

İlk durağın deprem bölgesi olacağını öğrendim.

Memleket Partisi kurullarında dün yapılan toplantı sonrası, 6 Şubat depreminin yıktığı illerde halkla buluşma kararı alındığı bilgisine ulaştım. Ziyaretler önümüzdeki iki-üç gün içinde gerçekleşecek. Hatırlayın...

6 Şubat sonrasında da İnce depremin vurduğu illere ilk giden siyasetçi olmuş ve 7 Şubat’ta şu paylaşımı yapmıştı: “Kahramanmaraş Trabzon Caddesi’ndeyiz. Üzülerek söylüyorum ki burada asker yok, polis yok, çorba yok, battaniye yok. Hiçbir şey yok burada! ‘Kardeşim burada can verdi, gelmediler’ bundan daha acı bir cümle duymadım ben. Ben artık diyecek söz bulamıyorum... Allah aşkına devleti yönetenlere sesleniyorum; askeri kışladan çıkarın buraya gelsin. Bugün olmayacaksa ne zaman olacak. Yazık günah...”

Muharrem İnce ve arkadaşlarının sonraki durağı da İstanbul olacak. 9 Temmuz’da, geniş katılımlı sabah kahvaltısı ve durum değerlendirmesiyle İnce’nin yol haritası netleşecek. Bu arada Muharrem İnce’nin CHP içinde yaşanan gelişmeleri de yakıdan takip ettiği ve “değişim” konusunda yakın çevresine “Halk CHP’yi değiştirmeli. CHP, halkın kendisine mecbur olduğunu düşünüyor, gerçek böyle değil” diye konuştuğunu da notlarımıza ekleyelim.

Sahte videolar üzerinden “terör” soruşturması


Peki; Memleket Partisi lideri neden suskun?

15 Haziran’da sosyal medyada yaptığı bir paylaşım var sonrası sessizlik! Bu durumu İnce’nin yakın çevresine sorduğumda “İkinci iddianameyi bekleyin. Muharrem Başkan iddianame hazırlansın çok sert bir açıklama yapacak” bilgisini verdi.

Şaşırdım!

Çünkü... Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin sosyal medya hesabındaki iddiaları üzerine soruşturma başlatmış, 5 sanık hakkında 9’ar yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açmıştı. 24 Haziran’da hazırlanan ve Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianameye göre, Mehmet G., Ozan Özgür D., Salim Faruk K., Soner Hakkı Ç. ve Yusuf T. şüpheli olarak yer aldı. İddianameye göre, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin sosyal medya hesabından 10 Mayıs 2023’te, “45 gündür sahte dekontlarla, sahte belgelerle, sahte videolarla iftira atan ve algı operasyonu yapan FETÖ’cülere karşı bu ülkenin gazetecileri neredesiniz? Savcıları neredesiniz? Bu aşağılık teröristlerin kumpaslarından medet umanlar, bunları yayanlar, bunlara inananlar; kumpas davaları döneminde yaşananları hatırlamıyor musunuz? Bu aşağılık teröristlerle ömrümün sonuna kadar mücadele edeceğim” diye paylaşım yapıldı. Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu paylaşımdaki iddiaların araştırılması amacıyla resen soruşturma başlattı. Soruşturma sonucu eylemin seçim sürecinde bir cumhurbaşkanı adayını olumsuz yönde etkilemek üzere Fetullahçı Terör Örgütü’nce (FETÖ) toplu halde işlenmiş olabileceği hususunda somut delillere dayalı kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olgu, emare ve delillerin bulunduğu kaydedildi. İnce’nin Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesi için sosyal medya üzerinden belirli merkezlerden toplu şekilde hareket edildiğinin altı çizilerek, bu sürecin yönetilmesinde FETÖ ile bağlantılı hesapların rol üstlendiği vurgulandı. Sanıkların, müşteki İnce’nin yüz kısmı montajlanmak suretiyle oluşturulan sahte pornografik videoyu paylaştıkları sosyal medya hesaplarına ilişkin detaylara da yer verilen iddianamede, bu kişiler hakkında “özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek” ile “kişisel verileri, hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” suçlarından 9’ar yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Peki Muharrem İnce’nin iddialarıyla ilgili ikinci iddianamede ne var? Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dosyayı “terör suçu” üzerinden değerlendirdiği bilgisi var ve bu iddianame sonrasında İnce kamuoyu önüne çıkacak ve konuşacak.