2023 yılının son yazısını idrak ederken 2024 yılının başa en bela olacak konusundan bahsedilmesi gerekiyor. İşsizlik!

Oysa İstatistik Kurumu’na göre işsiz kalmadı ülkede... Ciddiye alıp açıklanan veriyi yorumlamak bile ayıp... Yine de özet geçeyim...

Sahi herkes neyin ne olduğunu bildiğine göre gerek var mı işsizliğin yüzde 8.5 oranıyla 2.9 milyon kişiye indiğinin açıklandığı verilerin tekrar üstünden geçmeye?

★★★

Ülke 86 milyon kişi... İstatistik Kurumu 15 yaş ve üzeri işgücüne dahil olanların 34 milyon 796 bin kişi olduğunu söylüyor? Geri kalan 51 milyon insan ne yapıyor?

Ne kadar çok insan işgücüne dahil olmazsa işsiz sayısı o kadar az çıkar. Kurum işte buna oynuyor.

Açıkladığı sayının 31 milyon 835 bininin istihdam edildiğini söylemesi bile başlı başına bize esas tabloyu gösteriyor aslında...

★★★

Açıklanan resmi işsizlik rakamları “dar tanımlı” işsiz sayısını yansıtıyor. Muhtemelen işsiz olup evde oturmaktan canı sıkılmayanları çalışıyor sanıyorlar. Keyfi yerinde diye düşünüp açıkladıkları verinin dışında tutuyorlar.

İstatistik Kurumu’nun farklı kriterlere göre işsiz olduğu halde işsiz saymadıklarının toplamı ise milyonlarca kişi...

★★★

Resmi verilerde işsiz oldukları halde işsiz sayılmayan bu kişiler açıklanan dar tanımlı resmi işsiz sayısının yaklaşık iki katı kadar...

Rakamları topladığımızda gerçek işsiz sayısı 8 milyon 142 bin kişiye, gerçek işsizlik oranı yüzde 21.3’e yükseliyor.

★★★

Benim anlamadığım ülkede yaşayanların zaten matematik ile arası iyi değil... Ha yüzde 8.5 demişsin ha yüzde 28.5... Ne fark edecek fanatik partili kitle için? Hiç!

Muhtemelen İstatistik Kurumu’nda çalışanların da matematiğinde de bazı sorunlar mevzubahis... İşsizlik ve istihdam verilerinin ayrıntılarına bakıldığında ciddi anlamda tutarsızlıklar ve çelişkiler gözleniyor.

★★★

Hane Halkı İşgücü Anketi’ni yaptığı haftada çalışma çağında olduğu halde istihdamda olmayan, iş arayan ancak hemen işe başlayacak durumda bulunmayan, çalışmak istediği halde iş arama kanallarından birisine başvurmamış olanların sayısı 3 milyon 375 bin kişi...

Gerçekte işsiz olan bu kişilerin sayısı ekimde bir önceki aya göre 166 bin, geçen yılın aynı ayına göre ise 733 bin kişi artmış. “Potansiyel işgücü” denilen bu 3.4 milyon kişiyi işsiz saymıyor.

★★★

Ne yapsınlar? İşsizlik başka türlü düşük çıkmıyor. Şimdiden düşük çıkarsınlar ki 2024’ü kurtarsınlar.

Biz başka ülkede yaşıyoruz ya... Görmüyoruz, duymuyoruz, gözlemleyemiyoruz... Sahi bunu hesaplayan kurum çalışanları hangi ülkede yaşıyorlar? Bak orayı açıklamıyorlar.

★★★

Haliyle Türkiye 2024 yılını büyüyemeyen, yatırım yapılmayan bir ülke olarak geçirmeli ki enflasyon biraz durulsun. Bunun diğer bir anlamı işsizlik kudursun.

Başka yolu yok... Hem karnım doysun hem pastam dursun olmuyor bu ekonomi denilen alanda... İlla bedelini ödeyeceksin yapılan hataların faturasında...

Bari çektiğimiz cefalar işe yarasa... Hepinizle nice mutlu yıllara...