ERDOĞAN SÜZER / ANKARA

İstihdam alanında geleceğe dönük isabetli tahminler yapan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), Aralık ayında işsizlik oranının, bir önceki aya göre 0,1 puan artarak yüzde 10,8’ye yükseleceğini hesapladı. İşsizliğin yüzde 11’e adım adım yaklaştığına dikkat çeken SPM’nin tahminlerine göre, aynı dönemde sanayi istihdamı 15 bin kişi birden azalacak.

İŞSİZLİK ARTIYOR İSTİHDAM DÜŞÜYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) önümüzdeki hafta Aralık ayı işsizlik oranlarını açıklayacak. SPM, TÜİK’ten önce yaptığı analiz çalışmasında Kasım ayında yüzde 10,7’ye çıkan işsizlik oranının daha da artarak Aralık’ta yüzde 10,8’e çıkacağı sonucuna ulaştı. SPM’ye göre, Aralık ayında tarım dışı işsizlik oranı yüzde 12,7 seviyesinde yatay seyrederken istihdam oranı ise 0,3 puan azalarak yüzde 44,8 seviyesine gerileyecek.

SANAYİDE ÇALIŞAN AZALIYOR

SPM çalışmasına göre, Kasım ayında 5 milyon 273 bin kişi olan sanayi istihdamı Aralık ayında 15 bin kişi birden azalarak 5 milyon 258 bin kişiye düşecek. TÜİK verilerine göre Ekim ayında sanayi istihdamı 5 milyon 353 bin düzeyinde bulunuyordu. Bu verilere göre, aradan geçen 3 aylık dönemde sanayide çalışan sayısı 95 bin kişi azalmış olacak.

İŞSİZLİK 2012’DEN BERİ ARTIYOR

SPM’nin Mart-2015 çalışmasında TÜİK’in Kasım 2014 işsizlik verileri de ayrıntısıyla analiz edildi. Yüzde 10,7 olarak açıklanan işsizliğin Ekim ayına göre 0,3 puanlık bir artış anlamına geldiğine dikkat çekilen çalışmada “İşsizlikte bir önceki yılın aynı ayına göre 1,4 puan artmıştır. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre işsiz sayısında ise yüzde 24’lük bir artış meydana gelmiştir. Ancak özellikle geçen yılın aynı dönemine göre gözlenen büyük artışların, TÜİK Hane Halkı İşgücü anketindeki yöntem değişikliğine bağlı tanımsal artışlar olduğunu düşünüyoruz. Kasım 2013’de yüzde 11 olan tarım dışı işsizlik oranı ise 1,7 puan artarak yüzde 12,7 olarak gerçekleşmiştir. Genel işsizlik oranı ile tarım dışı işsizlik oranında Kasım 2012’den bu yana süregelen artış eğilimi halen devam etmektedir” denildi.

KAPASİTE KULLANIMI GERİLİYOR

Çalışmada mevsim etkilerinden arındırılmış genel işsizlik oranı ile mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranındaki artış eğiliminin ise Şubat 2013’ten bu yana devam ettiği belirtildi. “Kasım ayında kapasite kullanım oranı geçen aya göre 0,4 puan azalarak yüzde 74,5 seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu oran Kasım 2013 imalat sanayi kapasite kullanım oranından 1,1 puan daha düşüktür” değerlendirmesi yapıldı.

TAM İSABET YAPIYOR

İstihdam araştırması, SPM Direktörü Prof. Dr. Serdar Sayan gözetiminde misafir araştırmacılar Pınar Kaynak, Ozan Acar ve Ayşen Kazan tarafından yapıldı. SPM, Eylül 2014 tarihinden bu yana yaptığı isabetli istihdam tahminleriyle ekonominin geleceğine ilişkin öncü sinyaller veriyor.