İstanbul’da bölücü terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda 4 şüpheli yakalandı. Şüphelilerin terör örgütünün Suriye kolu yöneticileriyle irtibatlı olduğu belirtildi.

Operasyon, İstanbul İstihbarat ve TEM (Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü) ekiplerinin çalışması sonucu gerçekleştirildi. Emniyet İstihbarat terör örgütünün Suriye’deki PKK/KCK-PYD/YPG sorumluları ile irtibatlı bazı şüphelileri belirleyince harekete geçildi.

HAVALE VE YARDIM-YATAKÇILIK

Teknik ve fiziki takip çalışmalarında, şüphelilerin bölücü terör örgütü içerisinde görevleri belirlendi. Araştırmalarda şüphelilerin terör örgütü üyelerinin metropollerdeki eylem arayışları kapsamında barınmalarına yardımcı oldukları tespit edildi. Avrupa’daki bölücü terör örgütü PKK üyeleri ile irtibatlı olan ve örgüt mensuplarına para aktarım işlerine aracılık eden şüphelilerin  “Havala Ticareti”  yaptıkları anlaşıldı. İllegal yollardan Avrupa’ya geçiş yapacak örgüt mensuplarına yardımcı oldukları da  ortaya çıkarıldı.


Çalışmaların ardından şüphelilerin yakalanması için operasyon kararı alındı. Özel harekat polisinin de yer aldığı operasyonda 4 şüpheli yakalandı. Adreslerde yapılan aramalarda dijital materyaller ve yasaklı yayınlar ele geçirildi.

IŞİD OPERASYONUNDA 13 GÖZALTI 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen diğer soruşturma kapsamında IŞİD terör örgütü içerisinde faaliyet yürüttükleri yönünde istihbari bilgi ve deliller bulunan şüphelilere yönelik operasyon düzenlendi. IŞİD'e yönelik düzenlenen operasyonda 15 şüpheliden 13'ü yakalandı.