İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kürşad Zorlu, 27 il ve çok sayıda ilçeyi ziyaret ettikten sonra izlenimlerini 22 Mart’ta SÖZCÜ’ye, “31 Mart’ta mağdurlar ve emekliler dip dalgası geliyor” sözleriyle açıklamış, 31 Mart seçiminin sadece yerel yönetim seçimi havasında görülmemesi gerektiğini söylemişti. 

Neden “yerel seçim havasında görülmemesini” de şu sözlerle açıklamıştı: “14 Mayıs genel seçimleri sonrasında insanlarımızın umutsuzluğu ve siyasetten uzaklaşması söz konusuydu. Bunu tekrar harekete geçirmek açısından partilerin ne kadar ağırlık hissettireceği hem Türk demokrasisi hem de partiler açısından önemli olacak. Vatandaşımızın siyasete ve siyasetçiye olan inancını yeniden ayağa kaldırmak için hepimize görev düşüyor.”

SEÇİMİ ETKİLEYEN İKİ KRİTER

Prof. Dr. Kürşad Zorlu, aktif siyasete 19 Kasım 2022’de İYİ Parti’de başladı. Aynı gün İYİ Parti Sözcülüğü görevine getirildi. Akşener’in bu hamlesi merkez sağ siyasette de bir adım olarak değerlendirildi. Zor bir süreçte İYİ Parti adına soruları yanıtlayan Zorlu, temkinli ve uzlaşmacı üslubuyla geniş bir kesimde beğeni topladı. Ankara Milletvekili olarak TBMM’ye girdi ve TBMM’nin aktif milletvekillerinden birisi oldu. Genel Başkan Meral Akşener’den sonra partinin başına geçebilecek isimlerden biri olarak gösteriliyordu. Zorlu, yerel seçim sonuçlarından sonra dün, SÖZCÜ’nün sorularını şöyle cevaplandırdı:

“Seçim sonuçlarına etki edecek iki kritik nokta vardı. Birincisi artan hayat pahalılığı ve özellikle 10 milyona yakın emeklinin açlık sınırı altındaki yaşama mahkum bırakılması. Diğeri de büyükşehirler başta olmak üzere bu ekonomik sorunların kazanacak aday konumlanmasında kimin lehine akış sağlayabileceği idi. Ben seçim sürecinde 30’a yakın il ve çok sayıda ilçeye, beldeye gittim. Çoğunluğu Anadolu’da gördüğüm bu tabloda partimizin tek başına girme kararının geç kalınmış bir karar olduğu, hatta 14 Mayıs’ta tekrar masaya dönülmemesi gerektiği açıktan bizlere söyleniyordu. Partimizin seçimde aldığı oyu başarı olarak değerlendirmemizin mümkün olmadığı da açıktır.”

Kürşad Zorlu, kongre hazırlığını Saygı Öztürk’e anlattı.

BİR TOPARLANMA OLUR MU?

Partiye ilk katıldığı hafta Zorlu; yine SÖZCÜ’ye konuşmuş, “Türkiye’nin milli merkeziyiz” demişti. Bundan asla taviz verilmeyeceğini, ülkemizde her inançtan, her siyasi görüşten, her yaştan ve hiç bir ayrım gözetmeksizin tüm vatansever yurttaşlarımızı kucaklama sorumluluğunun partinin vazgeçilmez misyonu olduğunu eklemişti. Zorlu, partilerinin içinde bulunduğu bugünkü durumu şöyle anlatıyor:

“Yerel seçimde bir yol kazası yaşadık ancak eğer doğru bir yönelime gidilebilirse, birleştirici, kapsayıcı merkez olma iddiamızı sürdürürüz. Türkiye’nin ihtiyacı budur. İYİ Parti’den beklenti de budur. Bu beklenti karşılanabildiği takdirde Türk siyaseti bizim için hedef büyüttüğümüz bir alana kavuşacak, siyasetin kendisi de özlediği heyecanı elde edecektir. Yarın ki olağanüstü kongremiz ve 2025’de yapılacak olağan kongremizin nihai tartışma ve belirleyici zemini burası olacak.”

GENEL BAŞKAN ADAYLIĞI

Akşener’in aday olmayacağını açıklamasının ardından, Prof. Dr. Kürşad Zorlu’nun genel başkan adayı olacağı konuşuldu. Beklenmesine rağmen adaylığını açıklamadı. Zorlu bu konuda şunları söyledi:

“Öncelikle bu süreçte farklı kademelerden, tabanımızdan gelen teveccüh sebebiyle herkese şükranlarımı sunuyorum. Partimizin merkeze taşınması noktasında önemli bulduğum bu teveccüh gelecek adına umut vericidir. Her şeyden önce kurultayda milletimizin ve tabi ki tabanımızın tercih ve eğilimlerinin sonuca yansıyabilmesi en önemli husustur. Bu inançla yaptığım istişareler neticesinde rekabetin sağlıklı bir biçimde işleyebilmesi bakımından bazı olumsuzluklar olduğunu gördük. Bunun temelinde de il ve ilçelerdeki yoğun değişiklikler, ortaya çıkan yapısal sorunlar ve sürenin çok kısıtlı olması vardı. Buradan hareketle yapılacak bu kongrede aday olmamayı uygun buldum.”

BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ ÖNEMLİ

Zorlu, son 10 ayda TBMM Başkanlığı’na 150 önerge ve teklif verdi. “Siyaset millet için yürütülür ve millete rağmen siyaset yapamazsınız” görüşünde olan Zorlu, bundan sonra neler yapacağını şöyle aktardı:

“Cumartesi günü yapılacak olağanüstü kongremizin partimize yakışan bir olgunlukla tamamlanması ve çıkacak netice ne olursa olsun birlik beraberliğin sağlanabilmesi oldukça önemli. Aday olacak isimlere başarılar diliyorum. Özellikle Meclis grubumuzun güçlü bir şekilde yoluna devam edebilmesi 2028’e giden süreçte kritik bariyerlerden biri olacak. Seçimlerin ardından umudu ve heyecanı uyandırmak ve kendimizi yeniden hedefe odaklayabilmek için bunları asgari şartlar olarak görüyorum.

AKŞENER ADAY OLAMAYACAK

Bununla birlikte bir tür geçiş sürecinden bahsetmek de mümkün. Bakın örneğin son olağan kongremizden bu yana 30’a yakın il başkanımız değişti. Pek çok istifalar ve yer değişiklikleri yaşandı. Böyle bir iklimde olağanüstü kongremiz yapılıyor. Bu kongrenin ardından ilçe ve il kongrelerimiz başlayacak, sonra yine bir kongre olacak. Sürecin doğru ve demokratik bir biçimde inşası, milletimizin sesini yansıtabilme konusunda İYİ Partimiz açısından son derece önemli bir dönemeç olacak. Ben de bu sürecin en sağlıklı ve doğru bir şekilde yürütülebilmesi için elimden geleni yapacağım.”

Yarın yapılacak İYİ Parti olağanüstü kongresinde genel başkan adayı olmayan Meral Akşener, tüzük değişmedikçe 2025 yılının Haziran ayında yapılacak olağan kongrede aday olamayacak. Bu durumda yarınki kongre, Akşener’in son genel başkanlık günü olacak.