Asuman ARANCA / Veli TOPRAK

Bolu’da yapılan ‘FETÖ definesi’ operasyonu filmlere taş çıkardı. Operasyon sonucu 1996 yılında yaşanan “Susurluk” skandalı benzeri bir yapılanma da ortaya döküldü. Asker, polis, siyasetçi ve bürokratlardan oluşan 12 kişilik ‘Kaçak define kazı’ ekibi yakalandı.

5 KİŞİ TUTUKLANDI

Aralarında üst düzey bürokrat F. E., AKP Ankara İl Başkanlığı yöneticisi H. K., Ankara Kaçakçılık Organize Suçlar Şube Müdürü M. K. ve muvazzaf Jandarma Albay K.  Y.’nin de bulunduğu 12 kişi, resmi makamlara “FETÖ’nün gömülü altınlarını arıyoruz, el koyma kararı var” diyerek Mudurnu’da kazı yapmaya başladı. Albay ve Emniyet Şube Müdürü’nün başında olduğu ekipten önce kimse şüphelenmedi. Ancak yapılan incelemede ekibin “Kaçak define kazısı” yaptığı, kazı için de hiçbir resmi makamın bilgisi ve kararı olmadığı belirlendi. Jandarma tarafından geçen pazar günü Güney Felakettin Köyü’ndeki kaçak kazı alanına operasyon düzenlendi. 12 kişi gözaltına alındı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görevli olduğu bildirilen ancak Cumhurbaşkanlığı kaynaklarınca ‘Bizde çalışmıyor’ denilen bürokrat ve KOM Şube Müdürü’nün de aralarında bulunduğu 5 kişi mahkeme tarafından tutuklandı. AKP Ankara il yöneticisi ile 7 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Operasyonda çok sayıda iş makinesi ve 2 TIR’a da el konuldu.

İZİN ALMAMIŞLAR

SÖZCÜ’nün edindiği bilgiye göre, define aramak için Bolu’ya gelen ve dikkat çekmemek için İl Jandarma Komutanı’nı arayan şüphelilerin “Külliye’nin haberi var, FETÖ’nün gömülü olan altınları için arama yapacağız” diyerek, kaçak kazıyı kamufle ettikleri bildirildi. Ancak İl Jandarma Komutanı, durumdan şüphelenerek Bolu Başsavcılığı’na bilgi verdi. Savcılık konuyu araştırdı ve Ankara’nın bilgisi olmadığını, kazı için de izin alınmadığını belirledi. Ve bunun üzerine de iş makineleri ile köy alanında kazıya başlayan ekibe operasyon gerçekleştirildi.

[caption id="attachment_4468428" align="alignnone" width="880"] Arazi sahibi Ali Yılmaz ‘Hazineden haberim yok’ dedi[/caption]

Kazılan yeri jandarma 24 saat izliyor


Kaçak define kazısı yapılan arazi jandarma tarafından 24 saat izlenip korunmaya başlandı. Araziye güvenlik şeridi çekildi. Bölgede kuş uçurulmazken söz konusu arazinin sahibi Ali Yılmaz açıklama yaptı. Arazisinde hazine olup olmadığını bilmediğini anlatan Yılmaz, kaçak kazı yapan kişilerin kendisine “Bizi Ankara gönderdi” dediğini aktararak, “Gelip kazıyorlar. Bize de haber vermiyorlar. Kimsin diye soran da yok. Ben tek başıma yanlarına gittim. Bana ‘Bizi Ankara gönderdi’ dediler. Sonra jandarma gelip bunları götürdü” ifadelerini kullandı.