Gazze'ye bir ayı aşkın süredir bomba yağdıran İsrail, Hamas'ın 7 Ekim'de düzenlediği saldırıyla ilgili tartışma yaratacak bir iddiayı ortaya attı.

"Gazetecilik ve basın alanında İsrail'e karşı önyargılarla mücadele misyonu yürüttüğünü" belirten Kudüs ve New York merkezli Honest Reporting (Dürüst Gazetecilik) isimli sivil toplum örgütü, 7 Ekim'deki saldırılarda uluslararası medya organlarından muhabirlerin de Hamas militanlarıyla İsrail'e girdiğini öne sürdü.

Saldırı gününe dair fotoğrafları da paylaşan Honest Reporting, Gazzeli bir foto muhabirin Hamas yöneticisi olduğu öne sürülen bir kişiyle fotoğrafını iddiasına kanıt olarak gösterdi.


İsrail yanlısı kuruluş, Associated Press, CNN International, New York Times ve Reuters adına çalışan Gazzeli serbest foto muhabirlerinin de sahada olduğunu, Hamas militanlarıyla İsrail'e girip olayları görüntülediklerini ve saldırı planını önceden bildiklerini iddia etti.

Sivil toplum kuruluşu, dört Gazzeli foto muhabirinin isimlerini vererek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Hamas'ın İsrail'e yönelik 7 Ekim saldırısını çok uzun zamandır planladığı artık aşikar. Gazetecilerin önceden bir koordinasyon olmaksızın sabahın erken saatlerinde sınırda beliriverdiklerini varsaymak mümkün mü? Yoksa planın bir parçası mıydılar?"

Honets Reporting, Filistinli militanların İsrailli bir kişiye ait cansız bedeni taşıdığını gösteren Reuters fotoğrafını da paylaştı.


MEDYA KURULUŞLARINDAN YANIT GELDİ

İsrail hükümeti de X platformundaki sosyal medya hesabı üzerinden sivil toplum kuruluşunun açıklamasını bir görselle paylaşarak AP, CNN, NY Times ve Reuters muhabirlerinin 7 Ekim saldırılarında Hamas ile birlikte hareket ettiği iddiasını yineledi.

İsrail'den gelen bu iddialara uluslararası medyadan yanıt gecikmedi.

ABD haber ajansı Associated Press, 7 Ekim saldırılarının önceden bilindiği suçlamasını reddetti, tüm dünyada son dakika haberlerini takip ederek sahadaki serbest gazetecilerin fotoğraflarını kullandığını duyurdu.

Reuters da "Bize katkı sunan iki serbest fotoğrafçıyla ilgili haberi gördük. Hamas'la bağlantılı gazetecilerle çalıştığımız iddiasını kesinlikle reddediyoruz" açıklamasında bulundu. Ajans, söz konusu fotoğrafların İsrail topraklarına düzenlenen saldırıdan iki saat kadar sonra çekildiğini belirtti.