Meral Akşener “27 Nisan’daki Olağanüstü Kurultay’da aday olmayacağını” açıkladıktan sonra başlayan tartışmalar devam ediyor.

MHP lideri Devlet Bahçeli ile Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici de “Gitme, İYİ Parti’nin başında kal” diyenlere katıldı.

İki genel başkan da Meral Akşener’in kararından vaz geçmesini hararetli bir şekilde istiyor. AKP’den de bu düşüncede olanlar var.

Peki, Cumhur İttifakı neden Meral Akşener’in İYİ Parti’nin başında kalmasını istiyor? İktidar ortakları, Meral Hanım’ı çok mu seviyor?

Meral Akşener halkın gözünde artık bitti... Genel başkanlıktan ayrılması onun için bir kurtuluş olur...

İktidar grubunun Akşener’e böylesine sahip çıkması, siyasi çevrelerde şu görüşleri yoğunlaştırdı:

★★★

1) Cumhur İttifakı, Truva Atı’nı kaybetmek istemiyor!

2) Meral Hanım da, Devlet Bahçeli de hâlâ milletin ne istediğini anlamadı!

3) İYİ Parti’nin yeni bir genel başkanla toparlanması, MHP’yi daha zor duruma düşüreceği endişesi yaratıyor.

4) Meral Akşener ‘Hür ve müstakil olarak seçimlere gireceğiz’ derken, CHP’yi yıkacağını ve İstanbul ile Ankara gibi Türkiye’nin kalbi sayılan kentleri AKP’ye kazandıracağını umuyordu... Sonuçlar Akşener’i yıktı!

5) Kötü bir liderlik sergileyen Meral Hanım, CHP’lilere ‘Midemi bulandırıyorlar’ diye hakaret edip, iş birliği önerilerini reddederek aslında tarihi bir fırsat kaçırdı! İş birliği devam etseydi kendisi de zafer kazanmış olacaktı... Fakat o AKP’ye hizmet etmeyi tercih etti.

6) Meral Akşener ile iktidar arasında bilinmeyen bir anlaşma olduğu iddia ediliyor. Bahçeli’nin ‘Gitme, partinin başında kal!’ demesi, bu düşünceyi güçlendiriyor!

7) AKP, Anayasa’yı kendine göre değiştirmek istiyor, fakat Meclis’teki sandalye sayısı buna yetmiyor. İktidarın Anayasa’yı istediği şekle sokması için Meral Akşener’in desteğine ihtiyacı var!

★★★

Özetle söylemek gerekirse bu görüşlerin bazıları çok gerçekçi ve hiç de yabana atılacak gibi değil...

Meral Akşener yaptığı fahiş hatalarla tüm siyasi itibarını kaybetmiş durumda... İYİ Parti’nin yüzde 10’dan yüzde 3.77’ye düşen oyları da bunu net olarak gösteriyor.

Şimdi, merak edilen
soru şu:

Liderlik koltuğu tatlıdır... Meral Hanım, kararından dönüp yeniden başkanlığa aday olur mu?

Bu ihtimal her zaman var. Akşener, son anda “Beni destekleyenlerin ısrarlarını kıramadım” diyerek aday olursa hiç şaşırmamak gerekir!

Peki, kazanır mı? İşte o, zor dostum zor!

Yeni Anayasa taslağı için şüpheli bir “Niyet beyanı!” 

Bayram tatili bitti, yarından itibaren “Yeni Anayasa” turları, daha doğrusu zorlamaları başlıyor.

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin kapısını çalarak yeni anayasa için “Niyet beyanı” ortaya koyacak...

Bu niyet beyanı elbette iyiymiş gibi gösterilecek ama iyi olacağı çok şüpheli! Hatta sakıncalı bile denilebilir!

Düşünün bir kere... 

Bu ülkenin rejimi bizzat iktidar tarafından tahrip edilmeye çalışılırken, demokrasi ve hukuk dışı uygulamalar birbiriyle yarış ederken, âdil bir anayasa yapılacağına kim inanır?

İktidar mevcut Anayasa’dan neden hoşlanmıyor, neden değiştirmek istiyor?

Laik Cumhuriyeti, Atatürk devrimlerini ve demokrasiyi güvence altına alan Anayasa’nın ilk 4 maddesindeki (değiştirilmesi teklif bile edilemeyecek) bağlayıcı hükümler ülkeyi yönetenleri rahatsız ediyor da ondan...

İktidarın hoşgörü ile baktığı bir tarikat liderinin televizyonda “Birinci Türkiye Cumhuriyeti son bulmuştur. Şimdi Birinci Osmanlı Cumhuriyeti kurulması zamanıdır.” şeklindeki zırvaları, bu çevrelerin anayasa hakkındaki tehlikeli niyetlerini açıkça ifade ediyor!

GÜNÜN SÖZÜ

Ne kadar az yüksekten uçarsan, düştüğün vakit o kadar az incinirsin!