“Tek Adam Sistemi” ile yönetilmeye başladıktan sonra ülkenin dengesi bozuldu.

Beş yılda bu hale geldik!

Önce ekonomi bozuldu!

Piyasalar dikiş tutmaz hale geldi…

Yapılan iş sadece teselli vermek… “Fiyat artışları kontrole alınacak, enflasyon düşecek” gibi avutucu lafları bol bol duyuyoruz. Ortada düşen hiçbir şey yok!

Her geçen gün derinleşen ekonomik kriz, bayramın bile tadını kaçırdı!

Ülkedeki bu yönetim sisteminin yeniden tartışılmasında büyük fayda var!

★★★

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sürekli müjdeler veriyor.

Dünya Bankası, Türkiye’ye aktardığı kaynak tutarını 17 milyar dolardan, 35 milyar dolara yükseltme kararı almış. Bu kapsamda ilk 3 yıl içinde 18 milyar dolarlık finansman sağlanacakmış, vs…

Mehmet Şimşek’in müjde gibi açıkladığı kredi kadar miktarı, Merkez Bankası seçimlerden önce (döviz kurlarını bastırmak için) bozuk para gibi harcamıştı. Şimdi 3 yıl içinde 18 milyar dolar gelecek diye umutla bekleşiyoruz.

O paraların geleceği de inşallah lâfta kalmaz! Ben şahsen para gelmeden inanmam…

★★★

Kendi kendimizi aldatmaya gerek yok! Gerçek olan şu:

Yabancı finans ajanslarında yayınlanan analizler, Türkiye’de ekonominin düzelmesi için hukuk ve güvenin şart olduğunu gösteriyor.

Ülkeye önce hukuku, adalet ve güveni geri getireceksin… İşte o zaman yabancı yatırımların önü açılır.

Para ürkektir, riskli gördüğü hiçbir yere uğramaz! 

★★★

İlk iki ayın enflasyon verileri beklenenin üstünde geldi.

2024 yılı için 17 bin lira olarak belirlenen asgari ücrete Temmuz ayında ara zam beklentisi doğdu. Fakat…

Merkez Bankası hükümete gönderdiği mektupta:

“Asgari ücretin yılda bir artışı, ücret ve vergilerde OVP (Orta Vadeli Program) tahminlerinin gözetilmesi ve ihtiyatlı maliye politikası kritik önem taşımaktadır” ifadelerine yer verdi.

Bu, asgari ücrete zam-mam yok demektir!

Ayrıca, seçimden önce, Temmuz ayı için emeklilere verilen sözün de tutulacağını hiç sanmıyorum.

★★★

Seçim öncesi patlayan kur ve enflasyona rağmen ılımlı mesajlar veren ekonomi yönetimi, seçim bittikten sonra iyice sertleşti ve acı reçeteyi açıklamaya başladı.

Vatandaşın ağır zamlar karşısında çare olarak cankurtaran simidi gibi sarıldığı kredi kartlarının faizleri de arttırıldı.

Mehmet Şimşek’in, bir kurtarıcı gibi göreve getirildiği günden bu yana yaklaşık 11 ay geçti. Yatırımlar gelmeyince Mehmet Bey, şimşek gibi çakarak vergilerle para toplamayı planladı.

Bu yönetimin, zaten zorda olan vatandaşın sırtına bindirdiği vergiler ve zamlarla Türkiye’yi biraz daha yoksulluğa sürükleyeceğini söylemek için falcı olmak gerekmez.

Yönetim neden sertleşiyor? 4 yıl hiçbir seçim yok çünkü!

Güven nasıl sağlanır?

Yabancı finans ajansları, yatırımcıların Türkiye’de yatırım yapmaları için akılcı politikaların devam edeceğine dair güven verici kanıtlar istediğini belirtiyor.

Yapılan analizlerde özetle şöyle deniliyor:

“Yatırımcılar, son yıllarda Türk ekonomi politikasındaki U dönüşleri nedeniyle kaybettiler. Mevcut para politikasının devam edeceğine dair güvensizlik var. Bu belirsiz ortam ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın piyasaya ve para politikalarına müdahale etmeyeceğine dair yatırımcıları ikna etmesi halinde değişebilir.”

Her şey Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tutumuna bağlı. Yabancı finans ajanslarının görüşleri böyle.

Türkiye ekonomisinin düzelmesi, dış yatırımların gelmesi için gereken güven ortamı ancak hukukun üstünlüğü ilkesiyle sağlanır. Aksi halde kendi kendimizi aldatır, havanda su dövmeye devam ederiz!

GÜNÜN SÖZÜ

Bir Çin atasözü: Fakire balık vereceğine ona balık tutmayı öğret!