Tasarrufun adı var, kendi yok!

“Devlette tasarruf” deyip duruyorlar ama hiçbir bakanlık ciddi anlamda tasarruf yapmıyor. Makam saltanatı devam ediyor!

Ekonomi tam anlamla çökmüş durumda. Gerçekten tasarrufa ihtiyacımız var. Fakat devlet sadece göstermelik önlemler alıyor, o kadar!

Milleti sabır ve tasarrufa davet eden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kendisi tasarrufun yanına yaklaşmıyor.

“Başkasına verir talkını, kendi yutar salkımı” derler ya... Onun gibi bir şey... Kendisi 16 milyonluk lüks Mercedes’e binerken, ekibi de çifter çifter maaş alıyor. Hemen hemen tüm kamu kurumlarının harcamaları müthiş!

İş kendilerine gelince tasarrufu bir yana bırakıyorlar. Onlar sefada, millet cefada!

★★★

Hafta içinde hükümetin Sağlık Bakanı değişti. Fahrettin Koca gitti, Kemal Memişoğlu geldi...

Giden bakan Fahrettin Koca, kendisini beğenen-beğenmeyen herkesten, özellikle hastalardan helâllik istedi.

İYİ Parti Milletvekili Turhan Çömez, SÖZCÜ TV’de İpek Özbey’in sunduğu Nokta Atışı programında, giden Sağlık Bakanı’nı suçlayarak “6 yıllık bakanlığı döneminde, devletin milyarlarca lira değerindeki 555 bin metrekarelik arazisi, Tekel’in Unkapanı’ndaki muazzam binaları ve Ankara Garı’ndaki inanılmaz güzel binalar Fahrettin Koca’ya verildi” dedi. (Bu çarpıcı iddialar ayrı bir yazı konusu)

★★★

Bir sohbet toplantısında devletteki büyük israfı eleştirirken, sağlık konusunda çeşitli kitapları bulunan gazeteci bir arkadaş:

“İddia ediyorum, sağlıktaki israf diğer bakanlıkları ikiye katlar!” dedi ve şöyle devam etti:

“Mesela bazı illerde tasarruf için ‘112 Acil Servis İstasyonları’nın kapılarına kilit vurulacağına dair haberler çıktı. Sağlık Bakanlığı’nda ‘Önlem’ diye yapılan bu tür işleri duydukça, ağlanacak halimize acı acı gülüyorum.

Devlette makam saltanatı müthiş! Sadece Sağlık Bakanlığı’nda makam-koltuk sayıları ile makam araçlarında tasarrufa gidilirse gerçek anlamda tasarruf olur. Sağlık sektöründe bir yılda en az 100 milyar lira tasarruf mümkün”

“100 milyar lira çok büyük bir para... Nasıl olacak bu iş?” diye sordum. Şöyle özetledi: (Alttaki yazıda)

Tasarrufa, üst yönetim kadrolarından başlamalı!

“Sağlık alanında ciddi anlamda bir tasarrufa gidilmek isteniyorsa, işe önce Sağlık Bakanlığı’nın üst yönetim kadrolarından başlanmalı...

Özellikle son 20 yılda Sağlık Bakanlığı’nda ‘Genel Müdürlük’, ‘Genel Müdür Yardımcılığı’, ‘Daire Başkanlığı’ gibi makamların sayıları ‘katbekat’ arttırıldı.

İl Sağlık Yönetimi teşkilatlarında da durum aynı...

Eskiden illerde bir sağlık müdürü görev yapardı ve birkaç yardımcısı olurdu. AKP döneminde ise onlarca mevki, makam ve sekretaryası bulunuyor. Ana binalarda yöneticileri oturtacak makam odası kalmadığından, ek binalar kiralanıyor ya da satın alınıyor.

Devlet hastanelerinin idari makam kadroları da şişirilmiş durumda... Bir müdür altında 6-7 tane müdür yardımcısı, onların da sekretaryaları var.

Yurt çapındaki 900 devlet hastanesinde partizan bir anlayışla şişirilen personele oluk gibi para akıtılıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın bütçesi bu yıl 732 milyar 562 milyon lira, fakat israf çok büyük olduğu için hastalara yeterli hizmet verilemiyor.

40 milyon civarında insanımız kalp-damar, şeker-diyabet, böbrek, hipertansiyon gibi kronik hastalıklarla boğuşuyor ve ulusça sağlığımız ‘Kırmızı Alarm’ veriyor!

Ülkemizde, ekonomide olduğu gibi (bu kafayla) sağlıkta da düzelme çok zor!”

GÜNÜN SÖZÜ

Dünyanın en fakir insanları, gözleri doymayanlardır!