Corona virüsü salgını sonrası normalleşme adımları atılmaya devam ederken kamu bankaları dev bir kredi paketi açıkladı. Buna göre konut, tatil paketi ve araç alımlarında uygun kredi kullandırılacak.

Bunlara ek olarak bisiklet alımında da uygun kredi imkanı sunuluyor. Bireysel müşterilerin sosyal ihtiyaçlarının finansmanının uygun şartlarda sağlanmasının yanı sıra yerli üretim yapan mobilya, elektronik, beyaz eşya, ev boya-seramik-kapı ve pencere sistemleri, ev tekstil, çeyiz ve bisiklet sektörlerini desteklemek amacıyla yerli üretim yapan firmalar ile anlaşmalar yapılacak ve asgari 3.000 TL, azami 30.000 TL kredi tutarı ile 6 ay ödemesiz azami 60 ay vade, aylık %0,55 faiz oranı ile finansman imkanı sunulacak. Anlaşma yapılan firmalar bankaların internet sitesinde yayınlanacak. Bisan, Corelli, Salcano, Ümit, Kron, ve Sedona önde gelen yerli bisiklet markaları olarak öne çıkıyor.


SALGINDAN SONRA TALEP ARTTI


Corona virüsünün kalabalık olan yerlerde bulaşma riskinin artması üzerine salgın sonrası bisiklete olan talepte yükselme yaşandı. Vatandaşlar toplu taşımadan uzak durarak bisiklete yöneldi.

[old_news_related_template title="Son dakika: Kamu bankalarından kredi paketi" desc="Kamu bankaları konut, taşıt, sosyal hayat ve tatil kredisi paketleri açıkladı. Birinci el/sıfır veya ikinci el konut alımlarında 1 yılı ödemesiz 15 yıl vade ile kredi kullandırılacak. İkinci el taşıtlarda %0,82 faiz ile kredi kullandırılacak. Tatile çıkmak isteyen vatandaşlara tatil kredisi gelirken, bisiklet almak isteyenler için de ayrı bir kredi kullandırılacak." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/06/01/iecrop/para2-1_16_9_1590998929.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/son-dakika-kamu-bankalarindan-kredi-paketi-5847942/"]

Bisiklet Endüstrisi Derneği Başkanı Bayram Akgül TRT Haber'e yaptığı açıklamada "6 ayı ödemesiz 5 yıla kadar yerli malı bisiklete büyük katkı var. Bu katkı ile bizim de yeni piyasaya sunduğumuz elektrikli bisikletler var. Bunun da ulaşıma entegre olacağını düşünüyoruz" dedi.

[old_news_related_template title="İngiltere'de corona önlemi: Elektrikli scooter'lara yasal statü" desc="Corona virüsü salgını, toplu taşıma araçlarını son derece riskli hale getirdi. İngiltere, salgını ulaşımda yeşil devrim fırsatına çevirdi. İnsanlar bisiklet ve elektrikli scooter gibi kişisel araçlara teşvik ediliyor. Hükümet, yeni bisiklet, scooter ve yürüyüş yolları yapmak için 2 milyar pound bütçe ayırdı. Ülkede bu araçlara olan talep de patladı. İngilizler hızlı bir şekilde elektronik bisiklet ve elektrikli scooter edinmeye başladı. Elektrikli scooter'ların yasal statü vermek için yasa çalışmaları öne çekildi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/05/13/iecrop/shutterstock_1685045437-2_16_9_1589367689.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/ingilterede-corona-onlemi-elektrikli-scooterlara-yasal-statu-5811839/"]

İNGİLTERE'DE TALEP PATLADI


İngiltere de salgından sonra vatandaşlarını bisiklet ve elektrikli scooter gibi kişisel araçlara teşvik ediyor. Hükümet, yeni bisiklet, scooter ve yürüyüş yolları yapmak için 2 milyar pound bütçe ayırdı. Ülkede bu araçlara olan talep de patladı. İngilizler hızlı bir şekilde elektronik bisiklet ve elektrikli scooter edinmeye başladı. Elektrikli scooter'ların yasal statü vermek için yasa çalışmaları öne çekildi.

Sağlık Bakanı Matt Hancock, “Mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarından kaçınmalıyız. Bisikletle işe gitmek şu anda çok güzel bir alternatif. Biliyorum, herkes bunu yapamaz. Ancak şu anda trafik çok az olduğu için bisiklet sürmek çok daha keyifli” diye konuştu.