Bazı galibiyetler vardır ki, bu başarı tarihe “Zafer” olarak geçer...

İstanbul’daki seçimin sonuçları siyaset tarihimize “Ekrem İmamoğlu’nun zaferi” olarak yazılacak.

Yahya Kemal’in şiirindeki gibi:

“İmamoğlu seçimde çocuklar gibi şendi,

İmamoğlu  o gün dev gibi bir orduyu yendi!”

Dile kolay...

Karşısında kimler yoktu ki?

22 yıldır, seçim üstüne seçim kazanan bir Cumhurbaşkanı...

Devlet gücüyle donatılmış 17 Bakan...

Devletin valisi, kaymakamı, TRT’si, hepsi...

...Ve daha ilginci, öfkeyle, nefretle dolu bir kadın lider: Meral Akşener!

★★★

Meral Hanım, deprem üreten bir yanardağ gibi kızgındı...

Ağzını her açışında kelimeler değil, alevler fışkırıyordu sanki...

Bu tavır ona yakışmıyordu ama kendisi farkında değildi... İntikam hırsı gözlerini bürümüştü...

“Ekrem İmamoğlu ve de Mansur Yavaş... 5 yıl önce benim desteğimle AKP’yi yendiler. Ben onlara cumhurbaşkanlığı teklif ettim, kabul etmediler! O halde bu seçimde onları yıkmak boynumun borcu oldu. Gücümü göstermeliyim!” diye düşünüyordu.

Bunun yanlış olduğunu, bilinçsiz kızgınlığın kendisini de partisini de yok olmaya doğru sürüklediğini defalarca yazdık, uyardık, anlatmaya çalıştık, fakat anlamadı!

Sonuçta İYİ Parti’nin oyları, yüzde 10 dolayından yüzde 3.7’ye kadar düştü. Bu bir yıkılıştır! Öfkeyle kalkan, zararla oturur!

★★★

Yeri gelmişken şunu da belirteyim... Bu sonucu seçimden bir buçuk ay önce kesin bir ifadeyle bana haber veren bir meslektaşım var...

Ankaralı gazeteci Faruk Mangırcı yolladığı e-postada “İYİ Parti’nin Ankara’da yüzde 2 oy alması bile sürpriz olur. Türkiye genelinde de oyları çok düşük olacak. İYİ Parti artık bitti!” demiş, Mansur Yavaş’ın Ankara seçimini büyük oy farkıyla kazanacağını belirtmişti...

Öngörüsü aynen tuttu. İYİ Parti Ankara’da yüzde birin de altına düşüp yüzde 0.88, Türkiye genelinde yüzde 3.7 oy aldı.

Meral Akşener’in öfkeyle devirmek istediği Mansur Yavaş ise Ankara’da yüzde 60.38 oyla bütün rakiplerine büyük fark attı.

★★★

Seçimin en ağır mağlûplarından biri kuşkusuz Meral Akşener’dir. Fakat daha ağır mağlûplar da var!

CHP karşısında büyük bir çöküş yaşayan AKP ile partinin Genel Başkanı Erdoğan’ın seçimin önde gelen mağlûpları arasında olduğu tartışılmaz!

İstanbul için, devletin tüm imkânlarını kullanıp, varını yoğunu ortaya koyan, 17 Bakanı
sahaya sürüp, kendisi de miting meydanlarına çıkarak her yerde Murat Kurum’a oy isteyen Erdoğan, seçimin bir numaralı mağlûbudur.

AKP, yalnız İstanbul ve Ankara’yı değil, birçok kalesini de kaybetmiş bulunuyor... Ancak...

Erdoğan’ın bu yenilgiyi sükûnetle karşılayıp “Her olanda bir hayır vardır. Milletin sandıkta verdiği mesajı değerlendireceğiz. Seçilen büyükşehir belediye başkanlarını kutluyorum.” demesi, seçimden sonraki gergin bekleyişi yumuşatması bakımından olumlu bir davranış oldu.

Emeklinin ahı, indirir şahı! 

Dün Etiler’de bir markete gidip günlük alışverişimi yaparken, yaşlarının 80’in üstünde olduğunu tahmin ettiğim iki emeklinin sohbetine tanık oldum.

Birinci emekli: “Valla bunu hak ettiler... Sanırım iyi bir ders verdik!”

İkinci emekli: “Evet, öyle oldu. Düşün bir kere... Ben bile yıllardır desteklediğim AKP’ye oy vermemişsem, gerisini sen düşün... Bu, ‘Milletin canına tak dediğini’ gösterir...”

Birinci emekli: “Evet, bütün hatalarına rağmen hep AKP’ye oy vermiştik. Ama ne yaptılar? Sürekli desteğimiz karşısında kibre kapılıp, yaşadığımız ağır hayat şartlarına çözüm getirmek yerine bizi yok saydılar, hepimizi sefalete mahkûm ettiler.”

İkinci emekli: “Bundan ders çıkartırlar inşallah... Adım Hıdır, elimden gelen budur... Onlara sürü olmadığımızı anlattık!” 

GÜNÜN SÖZÜ

İnsanlar çıkarları için olmayacak haksızlıklar yaparlar!