Adana'da kış aylarına girmemizle birlikte şehirde gerek yerel yönetimlerin gerek özel kuruluşların gerekse diğer resmi kurumlar ya da kişilerin yaptıkları hatalı uygulamalar olumsuz yüzünü göstermeye başladı. Adana gibi büyük şehirlerde şehrin genel yapısı ile ilgili uygulamaları Ulaşım Koordinasyon Merkezi veriyor. Kısa adı UKOME olan bu Ulaşım Koordinasyon Merkezi şehirde başlıca trafik olmak üzere pek çok konuda kent düzenini sağlayacak kararlar almak, uygulamaları yerine getirmekle yükümlü.

Ancak UKOME'nin de kararları sık sık tartışmalara neden olmuyor değil.

Örneğin bunlardan birisi olarak bankamatiklerin kimi yerde rastgele gelişigüzel trafik yoğunluğuna darbe vuracak mı vurmayacak mı, yeri uygun mudur değil midir, gibi gözlemler yapmadan tespit edilmiş olması...

Adana'da Kozan yolundan şehir istikametine dönüşte Sarıçam otobanının altına konulmuş bankamatikleri aynı şekilde çok yoğun bir trafiği olan Tellidere'deki bankamatikleri söyleyebiliriz.

Burada insanlar para çekmek için araçlarıyla duruyorlar ve zaten her an tıkanma eğilimindeki yol kesinlikle tıkanıyor. Büyük bir trafik kargaşası meydana geliyor. Bunun gibi birçok yerde bankamatiklerin yanlış konumlandırıldığını görüyoruz. 

Bir diğer konu ise şehirde artık kasisleri sıkça görmeye başlamamış... yollardaki kasisler aslında uygarlığın olmadığına işarettir. Medeni bir toplumda insanlar hız sınırlarına uyacakları trafik kontrolüne uyacakları için kasisler pek fazla konmaz.


Evet bazı yerlerde bu kasisler gerekli ancak Adana'da öyle bir hal almaya başladı ki her resmi kurum, her özel okul, her dernek veya başka bir takım kişiler neredeyse keyfi olarak istedikleri yerlere bu kasisleri koymaya başladılar. Bir gün önce gidiyorsanız kasis yok, aynı gece oradan geçerken küt diye kasise düşüyorsunuz. Ne bir uyarı ne de bir ikaz söz konusu değil. 

Ulaşım Koordinasyon merkezinin bu anlamda şehirdeki tüm kasisleri takip etmesini ve uygun olmayanları, izinsiz olanları kaldırmasını diliyorum.


Bir diğer konu ise Büyükşehir Belediyesi zabıtalarının reklam ya da siyasi aday afişlerini süresi dolunca kaldırırken gelişi güzel davranmaları sonucu afişleri bağlayan iplerin ve diğer parçaların ortada kalmaları ve şehirde bir kirlilik yaratması.  Zabıta ekiplerinin buna da dikkat etmeleri gerekir diye düşünüyorum.. 


Bence bu konularda iş sadece yerel yönetimlere bırakılmamalı ve Adana Valiliği de gerek çevre müdürlüğü gerek kentle ilgili diğer müdürlükleri vasıtasıyla şehirdeki uygun olmayan yapıları, alışkanlıkları takip edip olumsuzluklara son verme konusunda etkili olmalı.  


Evet kış geldi böyle oldu. Yazın çok belli değildi ama kış aylarına girmemiz ve trafiğin yoğunlaşması ile birlikte Adana'da da birçok aksayan konu gözümüze görülmeye başladı. Bundan sonra da gördüklerimizi duyduklarımızı okurlarımızın bize ilettiği konuları güzel bir Adana'da yaşamak temennisiyle yetkililere uyarısı olsun diye kaleme almaya devam edeceğiz. İyi haftalar dilerim