Hücrelerimizin en ücra köşelerine kadar girebilme özelliğine sahip olan şeker, herhangi bir uyuşturucu maddeden sekiz kat daha fazla alışkanlık yapma gücüne sahip. Eğer sağlıklı olmak istiyorsak, günlük beslenmemizde vücudumuza zarar veren rafine şekerden uzak durmalıyız…

obezite

Obezitenin en önemli nedeni

Şeker ve una bağımlı olmak psikolojik değil, biyolojiktir. Hormon ve hücreler arası iletişimi sağlayan kimyasallar, şeker alışkanlığı, kontrolsüz bir yeme isteğine yol açar. Dünyada obezitenin artma sebebi de bu bağımlılıktır. Bir bilimsel araştırma, yüksek şekerli bir yiyeceğin ya da içeceğin sadece kan şekerini ve insülini artırıp kişinin daha fazla şeker aşermesine sebep olmakla kalmayıp, aynı zamanda beyinde de büyük değişikliklere sebep olduğunu ortaya koymuştur.

Bağımlılıktan kurtulmak için 10 gün yeter

Biyolojik bir bağımlılıktan kurtulmanın tek yolu aniden bırakmaktır. Bağımlılar sadece bir içki veya bir sigarayla duramazlar. O nedenle şekeri tamamen bırakın. 10 gün boyunca kutuda, pakette ve konserve olarak gelen hiçbir şey yemeyin. Tamamen doğal gıdalarla beslenin.

saglikli-atistirmalik

Yanınızda sağlıklı atıştırmalıklar taşıyın

Gün içinde şeker ve çikolata tüketmemek için yanınızda sağlıklı atıştırmalıklar taşıyın. Örneğin; elma, fındık, fıstık, kuru üzüm veya tam tahıllı simit gibi atıştırmalıklarla şeker ve çikolatanın önüne geçebilirsiniz.

yapay-tatlandirici

Yapay tatlandırıcıya yönelmeyin

Normal şekeri yapay tatlandırıcılarla değiştirmek şeker bağımlılığından kurtulmak isteyenler için önerilmez. Çünkü şekeri tatlandırıcılarla değiştirmek, sigarayı puroyla değiştirmekle aynıdır çünkü kişi hâlâ o tatlı tadı almış olur. Araştırma sonunda tatlandırıcı kullanan pek çok kişinin şekere geri döndüğü gözlemlenmiştir.

derin-nefes

Derin nefes alın

Stres, kortizol gibi hormonlar salgılamamıza sebep olur. Kortizol yükselince karnımız acıkır. Araştırmalara göre derin nefes almak stres seviyenizi düşürerek vücudunuzu yağ depolamak yerine yağ yakmaya teşvik eder…

diyete-sut-ekle

Egzersiz yapmaya başlayın ve diyetinize süt ekleyin 

Çok fazla şeker yemek beyindeki ödüllendirme mekanizmalarını geliştirir. Bu da şeker alışkanlığını bitirmeyi zorlaştırır. Sütte en fazla bulunan protein olan peynir suyu proteini serotonini yükseltir. Mutluluk hormonu olarak da adlandırılan serotonin insülinin salgılanmasını kontrol ederek, kandaki şeker miktarının normal seviyeye gelmesini sağlar. Ayrıca egzersiz yapmakla serotoninin yükselmesi arasında da bağlantı olduğu yapılan çalışmalarda ortaya konmuştur.

yagsiz

Yağsız ürünleri tüketmeyin

Yağsız ürünlerde yağ yoktur ama şeker vardır. Örneğin yağsız salatalarda bal ya da yüksek fruktoz içeren mısır şurubu kullanılır veya yağsız kurabiye ve keklerde 20 gramdan fazla şeker vardır. Bundan dolayı eğer yağ alımıyla ilgili bir probleminiz yoksa ve şeker bağımlılığından kurtulmak istiyorsanız yağsız ürünlerden uzak durun. Her öğünde protein tüketmek, kan şekerinizi dengelemenin en iyi yoludur. Gününüze yumurtayla başlayın.

yapay-tatlandirici

İşte tatlandırıcı gerçeği!

Tatlandırıcı kimyasallar, yapay-suni-sentetik şekerlerdir. Güvenli olup olmadıkları, orta ve uzun vadede zararlı olabilecekleri pek çok bilimsel platformda dile getirilmektedir. Tatlandırıcıların sağlığa zararlı olup olmadığı konusu en az kırk yıldır tartışılıyor ama bunların bazıları en çok 8-10 yıldır yaygın olarak kullanılıyor. Üç beş kaloriden tasarruf edeyim derken aklınıza hiç gelmeyecek noktalarda sağlık sorunlarıyla karşılaşabilmeniz her zaman mümkündür. Yayınlanan birçok çalışma, tatlandırıcıların kilo vermeye yardımcı olmak bir yana kilo almaya yol açabileceklerini gösterdi. Şaka yapmıyorum, bu kesinlikle doğru! Araştırmacılar, tatlandırıcı kullananlarda karbonhidratların bağırsaklardan daha hızlı emildiğini saptadı. Ayrıca dilimizdeki tat reseptörlerinin benzerleri bağırsaklarımızda da var ve onlar siz bu suni tatlandırıcılardan vazgeçmedikçe toparlanamazlar. Tatlandırıcıların unutkanlığa, cilt döküntülerine, migren krizlerine, baş dönmelerine, kulak çınlamalarına ve huzursuzluğa sebep olabileceklerini gösteren çok sayıda bilimsel bulgu var…

uyku-duzeni

Uyku düzeninize dikkat edin

İnsanların gün içinde uykulu olmaları, yüksek kalorili ve şeker yüklü yiyeceklere karşı gelmelerini zorlaştırır. Kişi uykusuzken, beynindeki kendini ödüllendirme mekanizması daha iyi çalışır ve böylece çikolata ve şekere hayır demek zorlaşır. Bundan dolayı uyku saatlerinizi düzene sokmanız önemlidir.