Türkiye'de enflasyondan en çok etkilenen sektörlerin başında karayolu seyahat sektörü geliyor. Artan akaryakıt fiyatları ve diğer giderler nedeniyle şehirlerarası otobüs firmaları bilet fiyatlarına sıkça zam yapıyor.

İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi verilerine göre; alt ürün grupları arasında en çok artış yüzde 17,5 ile ulaştırma ve haberleşme harcamaları grubunda gerçekleşirken şehirlerarası otobüs bileti fiyatları aylık yüzde 38,83 artışla zam şampiyonları arasına girdi. TÜİK verilerine göre ise şubatta şehirlerarası otobüs bileti fiyatlarındaki artış yüzde 156,87 oldu.

FİYATLAR CEP YAKIYOR


Otobüs biletlerine yapılan zammın ana nedeni ise akaryakıt giderlerindeki büyük artış. Bunun yanında köprü ve otoyollara gelen zamlar da fiyatları etkiliyor. Geçtiğimiz yıl litre başına 7 TL'ye satılan motorin bu yıl 21 TL'nin üzerinde bulunuyor. Bu da otobüs bileti fiyatlarını etkiliyor.

Bilet fiyatlarını fiyatlara göre listeleyen bir internet sitesinin verilerine göre İstanbul Avrupa Yakası - Ankara arası bilet fiyatları 180 TL ve 300 TL arasında değişirken en pahalı güzergâh olarak bilinen İstanbul - Van biletleri ise 550 TL'den satılıyor.

TCDD'DEN DE BÜYÜK ZAM


Öte yandan diğer alternatifler de zamlardan nasibini almış durumda. Geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerine yüzde 10 civarında zam yaptı.

TCDD geçtiğimiz 3 Ocak'ta tren biletlerine yüzde 20 zam yapmıştı. TCDD'nin aradan geçen 3 ayda tren biletlerine ikinci kez yaptığı öğrenildi. Bilet fiyatları yüzde 10 zamlandı. Böylelikle 3 ayda TCDD tren biletleri yüzde 30 zam gördü. Zamla birlikte Ankara-İstanbul YHT bilet fiyatları 118,50 TL'den 130,50 TL'ye yükseldi.

SEYAHAT SEKTÖRÜ ÖTV VE KDV İNDİRİMİ İSTİYOR


Seyahat sektörü yetkilileri ise çözüm olarak mazotta ÖTV ve KDV indirimi öneriyor. Daha önce SÖZCÜ TV'ye konuşan Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Birol Özcan, "Otobüslerin tekerlekleri dönememeye başlayacak ileride. Sadece mazot zamları değil; otoban giriş-çıkışları ve köprüler de bizi çok etkiledi." demişti.

Özcan, "Sadece mazot, köprü ve otoban geçiş ücretleri değil de değil; başka ilave zamlar da etkiliyor. Vatandaşın da maddi yönden gücü olmadığı için seyahat özgürlüğüne kavuşamıyor, istediği yere gidemiyor" değerlendirmesinde bulundu.

[old_news_related_template title="Zafer’e uçmayan şirketlere, Eskişehir’e ‘uçuş izni’ yok!" desc="Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’nın kapatılması girişimine tepkiler üzerine geri adım atan Ulaştırma Bakanlığı’nın, şimdi de havayolu şirketlerine ‘Zafer Havaalanı’na sefer koymaları koşuluyla Eskişehir’e uçma izni verdiği’ ortaya çıktı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/04/03/iecrop/hasan-polatkan_16_9_1648984758.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/zafere-ucmayan-sirketlere-eskisehire-ucus-izni-yok-7051230/"]

[old_news_related_template title="Tesla çip krizine rağmen rekor satış gerçekleştirdi" desc="Tesla, 2022 yılı ilk çeyrek araç üretim ve teslimat rakamlarını açıkladı. Şirket bu yıl ilk çeyrekte 310 bin araç teslimatı yaparak rekor kırdı. Rekor satışlar çip krizine ve lojistik sorunlarına rağmen gerçekleşti." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/04/03/iecrop/depophotos_16841248_16_9_1648981350.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/otomotiv/tesla-cip-krizine-ragmen-rekor-satis-gerceklestirdi-7051143/"]