Dünya liderimiz 2018 seçim beyannamesini açıklayıp “seçimden sonra enflasyonu gündemden çıkaracağız” dediği gün 1 liraydı. Yüzde 53 oy alıp yeniden cumhurbaşkanı seçilince ‘zaferin şerefine’ 1 lira 25 kuruşa yükseldi.

2019’da 1 lira 75 kuruş, 2020’de 2 lira, 2021’de 2.5 lira oldu. 2022’de önce 3.5 hemen ardından 4, yıl bitmeden 5 lira oldu.

2023’te 7, 7.5, 10 oldu. Yılı 12 liradan kapadı.

2024 bereketiyle(!) geldi, 15 liraya çıktı.

Son yedi yılda 1, 1.25, 2, 2.5, 3.5, 4, 5, 7, 7,5, 10, 12, 15 diye arttı.

Artışın cinsi ne aritmetik ne de geometrik... Bu cins artış dünyada sadece bizde: Simitik artış!

Evet, simit fiyatı Türkiye’nin başkentinde resmen 15 lira artık. Gerisi çorap söküğü gibi gelir.

Merak buyurmayın, Erdoğan’ın 1993’teki çay simit formüllü asgari ücret hesabını yapmayacağım. Dört kişilik bir ailenin üç öğün simit yiyip, yanında birer de çay içmesini 2024 rakamlarıyla hesaplamak zor. Çünkü memlekette çay fiyatı da, simit fiyatı da her an zamlanıyor!

Bu yüzden hesabı matematiği kuvvetli olanlara bırakıp 15 liralık simidin sorumlusunu aramaya karar verdim.

Ama keşke aramaya gerek olmasa, şimdi paylaşacağım örnekteki gibi sorumlu ‘benim’ diye kendiliğinden ortaya çıkıverse...

Nasıl sıkışık bir trafik anlatamam. Bilenler iyi bilir İstanbul’un Basın Ekspres Yolu’nda duruyoruz resmen. Nedir bu sıkışıklığın nedeni diye merak edip Radyo Trafik kanalını açıyorum. Her türlü sorunlu yol hakkında bilgi veriliyor durduğumuz yol hariç. Sinir bir durum. Yarım saat geçmesine rağmen 50 metre falan ilerlemiştik ki radyoya bir sürücü bağlandı ve şunu dedi: Merhaba, öncelikle tüm sürücülerden özür diliyorum. Basın Ekspres’teki trafiğin nedeni benim! Aracım arızalandı, yolun ortasında kaldım. Sağ şeride çekmem çok uzun sürdü.

Eminim benim gibi duydukları karşısında kızgınlığı geçen çoktur o gün. Bu işin sorumlusu benim dedi, hatta özür dilerim dedi bir insan!

İnanılır gibi değil, bu devirde insanlar bırak sorumlu benim diye ortaya çıkmayı aynaya bakıp kendilerinden bile özür dilemiyor. Eksiği, yanlışı, hatayı hep başkasında, başkasını bulamazsa uzaylılarda arıyor. Zamlana zamlana 15 lira olan simidin sorumluluğunu bile üstlenmiyorlar.

Kim kardeşim, kim sorumlu diye sorulsa havalara bakıp ıslık çalıyor, daha da ısrar edene ‘aha da bu terörist’ deyip damgayı basıyorlar.

Neyse ki 15 liralık simit işinde bir özür dileyen insan evladı çıktı!

Zammı açıklayan Ankara Simitçiler Odası Başkanı Savaş Delibaş efendi efendi anlattı durumu:

“Maalesef yine bir zam haberiyle karşınızdayız. Simit fiyatları 15 lira olmuştur. Ham maddenin, kiraların artışı, zamların üst üste gelmesinden kaynaklanan bir durumdur. Alım gücünün çok düşük olduğu şu zamanlarda 15 lira esnafın derdine de derman olmuyor. Bugün özellikle emekli, öğrenci kesiminden, dar gelirli hemşehrilerimiziden özür diliyoruz. Ancak özür dilemesi gereken sadece biz değiliz. Özür dilemesi gerekenler de lütfen çıkıp özür dilesinler!”

Ne dersiniz...

Simitçiler Odası Başkanı Delibaş’ın çağrısına kulak veren çıkar mı?

Ben ekonomistim, ekonominin sorumlusu benim diyen mesela, memleketteki simitik artışın sorumlusu benim der, üstüne de evet bu hale yıllardır yaptığımız hatalar yüzünden geldik özür dilerim. Rabbim ve kulları affetsin der mi?